4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Másfél éves csúcsra emelkedett hétfőn a kőolaj világpiaci ára, az amerikai államkötvények hozama pedig több mint kétéves magasságba kúszott fel hétfőn, köszönhetően annak, hogy a világ legnagyobb kőolajkitermelő országai 2001 óta először megállapodásra jutottak a kitermelés csökkentéséről.

A határidős jegyzésekben napi maximumán az északi-tengeri Brent könnyűolaj hordónként 57,52 dollárba, a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta pedig 54,40 dollárba került, közel 6 százalékkal drágult mindkét olajfajta a pénteki zárójegyzéshez képest.

Jason Bordoff, a New York-i Columbia Egyetem globális energiapolitikai központjának igazgatója úgy véli, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) győzelmét - és különösképpen Szaúd-Arábia diadalát - jelenti, hogy az OPEC-en kívüli nagy olajexportőr országok csatlakoztak az olajkartell november 30-i megállapodásához.

Az OPEC-tagállamok szakminiszterei abban állapodtak meg, hogy az októberi szinthez képest január 1-jétől együttesen napi 1,2 millió hordóval fogják vissza a kitermelést. Ehhez az egyezséghez csatlakozott a szombaton Bécsben tartott tanácskozáson 11 nagy olajexportőr ország (Azerbajdzsán, Bahrein, Brunei, Egyenlítői-Guinea, Kazahsztán, Malajzia, Mexikó, Omán, Oroszország, Szudán és Dél-Szudán), amelyek további napi 558 ezer hordós kitermeléscsökkentést vállaltak, a legnagyobb mértékűt, 300 ezer hordóval, Oroszország.

Nagy meglepetést okozott a legnagyobb kitermelő OPEC-tagállam, Szaúd-Arábia, amelynek energiaipari minisztere, Hálid al-Falih szombaton kijelentette, hogy akár a napi tízmillió hordós szint alá csökkenthetik kitermelésüket. Az OPEC-tagállamok november 30-i tanácskozásán Szaúd-Arábia még csak azt vállalta, hogy 486 ezer hordóval, 10,5 millió hordóra fogja vissza a kitermelést.

Alekszandr Novak orosz energetikai miniszter arra számít, hogy a kínálat szűkítésének révén a jövő év harmadik negyedévében helyreáll a piaci egyensúly. A legnagyobb orosz bank, a Szberbank áru- és nyersanyagpiaci ügyletekkel foglalkozó vezető elemzője, Mihail Sejbe viszont úgy vélte, hogy már a jövő év második negyedében a deficit veszi át a túlkínálat helyét, és az év végére hordónként 54 dolláron stabilizálódik az olaj ára. A piaci szereplőket nyugtalanító legfontosabb kérdés az, hogy az olajkitermelő országok mennyire tartják majd be vállalásaikat.

A Goldman Sachs vezető globális befektetési bank elemzői górcső alá vették az 1982 óta kötött 17 kvótacsökkentés megállapodást, és kimutatták, hogy az OPEC-tagállamok átlagosan 60 százalékban teljesítették vállalásaikat. A 2000 és 2008 közötti időszakban az OPEC-tagállamok átlagosan napi 880 ezer hordóval lépték át a kitermelési kvótákat. A piacok megnyugtatására a kitermelésük csökkentését vállaló olajexportőr országok szombaton felállítottak egy speciális bizottságot, amely ellenőrzi a vállalások teljesítését.

Az új kétezres

Ha nem sikerül teljes egészében betartani a Bécsben vállalt kötelezettségeket, de legalább félig betartják ígéreteiket a nagy olajexportőr országok, a Szberbank elemzői szerint már az is nagyban segíti majd a világpiaci egyensúly helyreállását. Az elemzők azonban arra figyelmeztettek, hogy kérészéletű lehet a mostani áremelkedés, mivel fundamentális szempontból nézve az olajpiaci helyzet kedvezőtlen, és az árkorrekció már a héten elindulhat, amikor a Nemzetközi Energiaügynökség és az OPEC közzéteszi november havi jelentését.

Közép-európai idő szerint este hat órakor a Brent februári szállításra hordónként (159 liter) 55,95 dollárba került, 1 dollár 62 centtel, 2,98 százalékkal drágult az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében. A jegyzés napközben az 55,58 és 57,52 dollár közötti sávban mozgott, azaz napi minimumán 2,30 százalékos, maximumán pedig 5,87 százalékos nyereségben állt. A New York-i árupiacon a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta ára januári szállításra hordónként 1 dollár 59 centtel, 3,09 százalékkal, 53,09 dollárra emelkedett. Napközben 52,59 dollár (+2,11 százalék) és 54,50 dollár (+5,82 százalék) között ingadozott a jegyzés.  November 29. óta közel 20 százalékkal emelkedett a globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék ára.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!