A két koalíciós párt szerződésének áttekintésekor néhány kérdést átgondoltak a felek, ezek egyike a szociális ellátórendszer jövője. Ennek kapcsán a kormánypártok megegyeztek abban, hogy 2010-től évente egy hónapot emelnének a nyugdíjkorhatáron.
A felek szándéka, hogy csökkentsék a korkedvezményes nyugdíjazás lehetőségeit. Vita van ugyanakkor a tizenharmadik havi nyugdíj kérdését illetően, míg az SZDSZ a pluszhónapot integrálná, és a rászorultság elvét jobban figyelembe véve osztaná el a pénzt, addig a szocialisták ellenzik a tizenharmadik havi nyugdíj beolvasztását, írja a Népszabadság.
Az elmúlt időszakban számos tanulmány látott napvilágot, amely leszögezte, hogy hosszabb távon csak úgy lehet biztosítani az idősek ellátását, ha emelik a nyugdíjkorhatárt, és növelik a kiegészítő biztosítások szerepét. Egy uniós felmérés szerint például a közösség egészében a nyugdíjasok átlagosan majdnem 18 évig kapnak juttatást, a tíz új tagállamban csak kilencig; ugyanakkor Kelet-Közép-Európában várhatóan sokkal nagyobb ütemben emelkedik 2050-ig a nyugdíjasok száma, mint a tizenötökben. Változtatások nélkül így vagy csődbe jut az állami nyugdíjrendszer, vagy elértéktelenednek a juttatások.