315,02 forintot kellett adni hétfő reggel egy euróért, ez több mint egy százalékkal volt magasabb a pénteki szintnél. A dollárral szemben 227,50-ig gyengült a hazai fizetőeszköz, míg a svájci frank 254 forint közeli árfolyama szintén bő egy százalékos forintgyengülést jelentett péntekhez képest.
Ráadásul a forintnak úgy sikerült gyengülnie, hogy a nemzetközi hangulat alapvetően pozitív, hiszen a hétvégén az olasz parlament elfogadta a megszorítócsomagot, és a hírek szerint már hétfőn megalakulhat az új kormány Mario Monti vezetésével. A piacok kedvezően fogadták a híreket, hiszen Monti korábban az EKB alelnöke volt, vagyis piackonform szakembernek számít.
A forint gyengülése mögött elsősorban az utóbbi napokban megjelent hitelminősítői nyilatkozatok állnak: pénteken a Fitch Ratings szakemberei stabilról negatívra rontották Magyarország adóbesorolásának kilátását, majd szombaton a Standard & Poor's az eddigi negatív kilátásához még egy negatív figyelőlistát is társított. Vagyis utóbbi hitelminősítőnél már a negatív kilátásunkra is negatív a kilátás.
Szakemberek szerint a S&P leminősítését gyakorlatilag már beárazta a piac, a szakemberek szombaton úgy nyilatkoztak, hogy a hónap végéig döntik el, hogy a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriába sorolják-e Magyarországot. Ebben az is szerepet játszhat, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tárgyalódelegációja jelenleg is Budapesten tartózkodik, a jövő héten zárul le az ilyenkor szokásos felülvizsgálatuk. Így könnyen lehet, hogy a hitelminősítők egyelőre kivárnak, majd az IMF véleményének függvényében döntenek a sorsunkról. Ugyanakkor a szakértők szerint az S&P szombati lépése után az ő esetükben szinte borítékolható a leminősítésünk.
mfor.hu