Az Államadósság Kezelő Központ oldalán kedden késő délután frissült a Nyugdíjvagyon és Adósságcsökkentő Alap vagyonának összetételét tartalmazó táblázat a júliusi adatokkal. Egy hónappal korábban arról számoltunk be, hogy minden egyéb változatlansága mellett 81,26 milliárd forinttal csökkenhet majd tovább a megmaradt vagyon értéke, mivel ekkora összeget fordítottak a helyi önkormányzatoktól átvállalat adósság részleges előtörlesztésére.
A legfrissebb adatok szerint azonban "csupán" 74,5 milliárddal mérséklődött az eszközérték az alapban; a várttól elmaradó változás pedig a részvények átértékelődésével lehet összefüggésben. Már csak azért is, mert augusztusban a forint árfolyama nem változott drasztikus mértékben.
Részleteiben nézve az látható, hogy júniushoz képest 80 milliárd forinttal csökkent a forinteszközök állománya, amihez döntő részben a számlapénzek apadása járult hozzá: míg június végén még 81,8 milliárd szerepelt, a friss adat 3,2 milliárdról árulkodik. Minden bizonnyal az önkormányzati adósság előtörlesztéséhez ez biztosította a fedezet legnagyobb részét, a hiányzó pedig a jelzáloglevelek, vállalati kötvények, valamint részvények értékesítéséből jöhetett össze. Ezzel szemben ugyanakkor a befektetési jegyek és ETF-ek állománya közel 2 milliárddal 66,6-ra emelkedett a hetedik hónapban.
A devizaeszközök oldalán ugyanakkor nem voltak ennyire jelentős változások: az értéke 120,1 milliárdról 125,6-ra nőtt, amiben a legnagyobb szerepe a részvények emelkedésének lehetett: 67,4 milliárd forintról 71,7-re növekedett az érték. Ugyanakkor kisebb mértékben a befektetési jegyek és ETF-ek értéke is magasabb lett: 43 után 44,4 milliárd forint.
Nyereséges a nyugdíjtőzsde?
Szokásunkhoz híven vetettünk egy pillantást a nyereség/veszteség táblázatunkra is a legfrissebb adatokkal kiegészítve, amiből arra a következtetésre jutottunk, hogy nyereséges lehetett a köznyelvben "nyugdíjtőzsdeként" emlegetett tevékenység.
Ahogy az a táblazatunkban is jól látszik, a magánnyugdíjpénztári pénzek átvétele után adósságcsökkentésre fordított összeggel, a kifizetett reálhozammal, a költségvetésbe történő befizetéssel és a vagyonkezelőnek átadott eszközök értékével korrigálva azt kaphatjuk, hogy az állományváltozás 33,6 milliárd forintos pluszban járhat. Vagyis az átértékelődéseknek köszönhetően ennyivel növekedett július végére a nyugdíjvagyon értéke. Ugyanakkor kérdés azonban, hogy a később átvett nyugdíjvagyon milyen mértékben növelte az állomány értékét.
mfor.hu