3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hát ezt is megértük. A Mol elérte az amit akart, az OMV-nek még sem sikerült megvennie a céget. Kérdés milyen áron?

A részvények 32 ezer forint helyett 18-at érnek, és ki tudja, lehet lesz ez még lejjebb is. Sok kapacitása már nincs a Molnak, hogy saját részvényt vegyen vissza. Eddig hitelből finanszírozta, de a hitelminősítők már most sem nézik jó szemmel amit csinál: az S&P nemrégiben kilátásba helyezte, hogy ha a Mol az INA-t megkapja, akkor a Mol kötvényeit bóvli kategóriába sorolja. A cég kötvényei jelenleg 8 százalékon mennek euróban, míg mindez a kibocsátáskor, az OMV elleni hadakozás előtt 4-5 százalék között volt. Szóval a kötvényesek buktak, és lehet tovább buknak, ha az INA is a Molé lesz. A cég nem sokat törődik a kötvényeseik érdekeivel (sem), de hát jön még kutyára dér...
Egyszer nekik is majd ki kell jönni megint a tőkepiacra, és akkor majd néznek egyet. Lehet nem sokakat fog érdekelni egy Mol kötvény vétele, látván a mostaninak a siralmas teljesítését.

A részvényesek persze még nagyobbat buktak. 32 ezer forint helyet most van nekik egy fantáziatlan tulajdonosi struktúrájú, kapkodó menedzsmenttel rendelkező, - aki csak a maga és az "ország" érdekeit látja szem előtt - cég. Vették a saját részvényt 27 ezren, nyakig eladósodva, ad-hoc szövetségeket kötve mindenkivel, és persze elmagyarázva milyen jó is ez a részvényeseknek. Láthatják milyen jó volt ez.

Az OMV-t most már nem nagyon fogja érdekelni a Mol, pontosabban ezzel a vezetéssel biztos nem. Hogy mit csinál a papírokkal? Talán megtartja, amolyan ki tudja mire lesz még jó alapon, hátha majd valakinek engedik majd átadni a Molt, és akkor ki tud szállni, vagy egyszerűen lehet, hogy egy felvásárlás során majd ezzel fizet. Az is lehet, hogy a piacra csorgatja, de ezzel momentán maga alatt vágná a fát.

A részvények free-floatja is csökkent, egyre kevesebb alap figyel rá, sokkal többen a sokkal olcsóbb OMV-re és más olajcégekre koncentrálnak. A Mol súlya az indexekben a sajátrészvény vásárlásokkal lecsökkent, mely egyben a fontosságának hanyatlását is jelenti.

Még ha valaki egyszer meg is venné a Molt majd mondjuk 32 vagy 35 ezer forinton, akkor is mire volt ez az egész jó? A menedzsment azt akarta bebizonyítani: a részvény sokkal többet ér, mi majd megmutatjuk. Hát megmutattátok... Ez valahogy teljesen visszásan sült el. Ez a vezetés ennyit tudott mutatni, ennyivel tudta a cég értékét "növelni". Mindezt 140USD-os olaj mellett.

Mi maradt a Molból? Egy maga érdekeit szem előtt tartó menedzsmenttel rendelkező, eladósodott cég. Ez a vezetés sok befektető szemében hiteltelen lett. Talán szebb jövő várna a részvényesekre, ha mások lennének a cég élén. Addig is marad az állami és saját érdekek kiszolgálása, mely mellett sok hozam nem várható el.

Gratulálunk, szép munka volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!