Az elmúlt hetekben a befektetők és a kereskedők egyaránt a legrosszabbra számítottak; Európa látszólag a pénzügyi összeomlás felé tartott, a világ nagyobb nemzetgazdaságai a recessziót súrolják, a politikai döntéshozók pedig tehetetlenül nézték az egészet. Az elmúlt napokban azonban sikerült ezeket az (amúgy teljesen jogos) aggályokat részben eloszlatni. "Angela és Nicholas" egy újabb csevejre ültek össze a hétvégén és arról biztosítottak minket, hogy még a november 3-i G20-as értekezlet előtt egy igen ravasz tervvel fognak előállni az EU és az európai bankok megmentésére. Közben a Bank of England további mennyiségi lazításon töprengett, a Fed futamidő meghosszabbítást eszközölt, az EKB pedig továbbra is korlátlan likviditást biztosít. A pénteki munkaerőpiaci adatok továbbá arra utaltak, hogy az amerikai gazdaság még képes némi foglalkoztatás-növekedést generálni, így a recesszió – legalábbis rövidtávon – talán elkerülhető. Európában is azt sejtették a múlt heti feldolgozóipari és szolgáltatási indexek, hogy a növekedés bár csekély, ez még nem feltétlenül hozható gazdasági visszaeséssel összefüggésbe.
A kockázati eszközök egyből növekedésnek indultak, ahogy az európai politikusok végre megértették, hogy radikális lépésekre van szükség, a nagybankok elégtelen tőkehelyzetének kiigazítására. A nagy volatilitású (high-beta) valuták hirtelen erősödni kezdtek a hét elején. Az ausztrál dollár már a paritás szintet fenyegeti (több mint 5 százalékos plusz kevesebb, mint egy hét alatt), a skandináv valuták több mint 1 százalékkal erősödtek, és a brazil real is újra csillog. Az ázsiai pénznemek is fellendülőben vannak az utóbbi idők levertsége után, a dél-koreai won pl. 3 százalékkal javított a múlt keddi mélypontról. Közben a részvények és a nyersanyagok is megújult erőre kaptak, a brent nyersolajat 106 dolláron jegyezték, a globális tőzsdeindexek pedig 5 százalékkal javítottak a múlt keddi mélyponthoz képest.
Többet nyújtunk, mint egy hagyományos kereskedési rendszer
A kockázati eszközök két hónapig tartó visszavonulása után számítani lehetett némi fordulatra. Az alkalmi vételekre vadászók ugyanis kiszagolták a romló állagú eszközöket és valutákat. A nyersanyagokban, a nagy volatilitású valutákban és az euróban tartott kereskedői pozíciók jelentősen eltolódtak a short-tartományba és a legapróbb hangulatváltásra is érzékennyé váltak. A múlt héten és most is számos jelét látni annak, hogy egy kockázati short-zárási hullám söpörhet végig a piacokon. A naptári év végének közeledte is arra bíztathatja a 3. negyedévben, a kockázati eszközök shortolásán meggazdagodott fedezeti alapkezelőket és befektetési bankárokat, hogy zárják/csökkentsék pozícióikat.
Az elmúlt hetekben – Európa omladozása mellett – jó befektetésnek tűnő dollárnál tovább olvadhatnak az eddigi árfolyamnyereségek, a kockázati eszközöknél, valutáknál és az eurónál tapasztalható short covering rally közepette. Amennyiben tovább folytatódik ez a trend, úgy további lejtmenetre számíthatunk a dollárnál.
Forrás: FxPro
Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés
Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.