Tyű, a betyár mindenit! Ezt a ropogós friss hírt!
Arra azért jó, hogy a sok lemming, akinek az kell, hogy valaki megmondja merre van az arra, most önti az USA kötvényeket
Szép lassan kiárazódik a FED kamatcsökkentése, sőt. Egyre többen a csúnya 70-es évekre kacsintanak már... . Amikor kétszámjegyű hozamok voltak Amerikában. Ettől persze nem kell félni. Hamarabb rogy össze a közelmúlt kor világhatalma, mintsem, hogy galoppozzon az infláció.
Billy az EM országokat ajánlja, ahol, ahogy ő fogalmaz "valós növekedés és valós infláció van". Hát ezt meg honnan szedi? Őszintén szólva, mindig szívesen olvastam Billy kommentárjait (már bocs, hogy csak így "lebillyzem"), de ezzel mellélőtt. A jó öreg, sokszor lerágott "emerging market csontot" vette elő megint. Nem olvas minket, az látszik.
Hogy miért is? Valós infláció Kínában, Indiában, Argentínában? Minap olvastam egy helyi újságban, hogy Indiában vagy 300 termékből áll az inflációs kosár. Namost ezekből kb 70-80-nak sikerült az elmúlt hónapokban felfrissíteni az árát, a többi - vegyünk csak 200-at - pedig a nem ritkán több éves árral szerepel benne. És így közel 8% az infláció. A hozamok meg 8-9%-on. Reálhozam jó ha 1%-os, NEM MÁS MINT AZ USÁ-ban! Most kérem akkor hol van a reális infláció, Billy?
Argentína: van olyan tartomány, ahol lejelentik rendesen, és ott 15%-os az infláció, de a központi hivatalos adatot "megtervezik", így az még csak 7% körüli. Kína: itt meg végképp a lenyomott, meghamisított benzinárakkal "játszanak".
Mennyi a reálhozam ezekben az országokban? Erről szintén írtunk pár hete, az inflációs írásunkban. A reálhozam kérem közel nulla. Egyedül Brazíliában van valamennyi, ahol a hozamok 11-12% körüliek 5%-os gazdasági növekedés és 7-8%-os infláció mellett. A többi országot TESSÉK ELFELEDNI Billy.
Hát ennyi. A jó öreg rózsaszínű Jolly-Joker emerging market szemüveg már a nagy kötvénygurut is megtévesztette.
Mit vegyünk inflációban, ha eurónk van befektetni? Pl: Európai vállalati kötvényből álló pénzpiaci alapot. 5,5%. Ennyi. Egy pár kötvény callal, ha mégis előbb rogyna be a gazdaság, minthogy az infláció igazán kitombolná magát.
(Persze mindenki a saját felelősségére, ezt ide kell írnom.)
UI: recsegnek az USA-olajpapírok