Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy most zajlik a vizsgálat a magán-nyugdíjpénztári vagyon szerkezetéről, és arról, hogy a vagyonelemek között milyen mennyiségű és jellegű részvények találhatók.
A nemzeti fejlesztési miniszter - hangsúlyozva, hogy döntés még nem született a részvények sorsáról - egyik lehetséges megoldásként említette, hogy ezeket "tartós állami vagyongazdálkodási formában" tartják, vagy bizonyos részvényeket az állam a tulajdonában tart, másokat pedig értékesít.
Azt is elmondta: határozott törekvés, hogy a lehetőségeken belül az állam továbbra is gazdálkodni tudjon a magán-nyugdíjpénztári vagyonban lévő részvényekkel. Kiemelt szerepet kaphatnak a stratégiainak minősíthető magyar vállalatok részvényei, például a Mol, az OTP és a Richter, valamint az energetikai vállalatok.
A Stabilitás Pénztárszövetség legutóbbi, tavalyi adatai szerint 2010. harmadik negyedévének végén a magánnyugdíjpénztárak vagyonának összesített piaci értéke 3.047,1 milliárd forint volt, ennek 5,9 százaléka, akkori piaci értéken 179,8 milliárd forint volt a közvetlen részvénybefektetés.
A részvényportfólión belül 54,4 milliárd forint tett ki az OTP részvények piaci értéke, ezzel a magánnyugdíjpénztárak összesített befolyása a bankban 3,65 százalékot ért el. A Mol részvények 47,5 milliárd forintot képviseltek a pénztári vagyonon belül, ami az olajvállalatban 2,13 százalékos részesedést jelentett.
A 35,8 milliárd forintnyi Richter részvény 4,09 százalékos befolyást biztosított a gyógyszeripari vállalatban, a 22,8 milliárd forint értékű Magyar Telekom részvény pedig 3,29 százalékos tulajdont jelent a távközlési cégben. A magán-nyugdíjpénztári portfólióban lévő Egis részvények piaci értéke 8,5 milliárd forint volt tavaly szeptember végén, ez a gyógyszergyártó cégben 4,92 százalékos befolyásnak felelt meg.
Néhány közepes és kis kapitalizációjú cégben a magánnyugdíjpénztárak összesített befolyása magas, a Rábában például 13 százalékos, az Állami Nyomdában 11,5 százalékos ez a mérték. A Graphisoft Parkban 6,2 százaléknyi, a Pannergyben 5,3, az E-Starban (volt RFV) 5,9, a Budapesti Ingatlan Nyrt.-ben (BIF) 5,2 százaléknyi részesedésük van a magánnyugdíjpénztáraknak.
A fenti társaságokon kívül Danubius, econet, FHB, Fotex, Linamar, Synergon, TVK, Zwack, Elmű, Émász és Freesoft papírok is vannak a magán-nyugdíjpénztári portfóliókban.
MTI