3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 3 ezer milliárd forintot meghaladó magán-nyugdíjpénztári vagyon mintegy 6 százaléka van hazai, tőzsdén jegyzett részvényekben, a részvényportfólióban a legnagyobb súllyal az OTP, a Mol, a Richter, a Magyar Telekom valamint az Egis szerepel, míg a legnagyobb befolyással a Rábában, illetve az Állami Nyomdában rendelkeznek a magánnyugdíjpénztárak.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter egy rádióinterjúban arról beszélt, hogy most zajlik a vizsgálat a magán-nyugdíjpénztári vagyon szerkezetéről, és arról, hogy a vagyonelemek között milyen mennyiségű és jellegű részvények találhatók.

A nemzeti fejlesztési miniszter - hangsúlyozva, hogy döntés még nem született a részvények sorsáról - egyik lehetséges megoldásként említette, hogy ezeket "tartós állami vagyongazdálkodási formában" tartják, vagy bizonyos részvényeket az állam a tulajdonában tart, másokat pedig értékesít.

Azt is elmondta: határozott törekvés, hogy a lehetőségeken belül az állam továbbra is gazdálkodni tudjon a magán-nyugdíjpénztári vagyonban lévő részvényekkel. Kiemelt szerepet kaphatnak a stratégiainak minősíthető magyar vállalatok részvényei, például a Mol, az OTP és a Richter, valamint az energetikai vállalatok.

A Stabilitás Pénztárszövetség legutóbbi, tavalyi adatai szerint 2010. harmadik negyedévének végén a magánnyugdíjpénztárak vagyonának összesített piaci értéke 3.047,1 milliárd forint volt, ennek 5,9 százaléka, akkori piaci értéken 179,8 milliárd forint volt a közvetlen részvénybefektetés.

A részvényportfólión belül 54,4 milliárd forint tett ki az OTP részvények piaci értéke, ezzel a magánnyugdíjpénztárak összesített befolyása a bankban 3,65 százalékot ért el. A Mol részvények 47,5 milliárd forintot képviseltek a pénztári vagyonon belül, ami az olajvállalatban 2,13 százalékos részesedést jelentett.

A 35,8 milliárd forintnyi Richter részvény 4,09 százalékos befolyást biztosított a gyógyszeripari vállalatban, a 22,8 milliárd forint értékű Magyar Telekom részvény pedig 3,29 százalékos tulajdont jelent a távközlési cégben. A magán-nyugdíjpénztári portfólióban lévő Egis részvények piaci értéke 8,5 milliárd forint volt tavaly szeptember végén, ez a gyógyszergyártó cégben 4,92 százalékos befolyásnak felelt meg.

Néhány közepes és kis kapitalizációjú cégben a magánnyugdíjpénztárak összesített befolyása magas, a Rábában például 13 százalékos, az Állami Nyomdában 11,5 százalékos ez a mérték. A Graphisoft Parkban 6,2 százaléknyi, a Pannergyben 5,3, az E-Starban (volt RFV) 5,9, a Budapesti Ingatlan Nyrt.-ben (BIF) 5,2 százaléknyi részesedésük van a magánnyugdíjpénztáraknak.

A fenti társaságokon kívül Danubius, econet, FHB, Fotex, Linamar, Synergon, TVK, Zwack, Elmű, Émász és Freesoft papírok is vannak a magán-nyugdíjpénztári portfóliókban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!