Tegnap nem jelentek meg újabb hírek a mentőcsomagról, melyről várhatóan magyar idő szerint péntek este szavaz újra a Kongresszus. Mivel a hírek elmaradtak, így a befektetők ismét a makroadatokra koncentráltak, ami nem tett jót a Wall Streetnek. Két jelentős makroadat jelent meg, de mindkettő elmaradt a várttól, így az olajár zuhanása sem mentette meg a részvényeket a szakadástól.
A Dow Jones ipari index 10 482 ponton zárta a napot, ez 3,22 százalékkal, közel 350 ponttal maradt el a szerdai értékétől. A többi vezető mutató is jelentősen visszaesett: a Standard & Poor's 4,03 százalékkal állt alacsonyabban a végén, mint szerdán, míg a Nasdaq 4,48 százalékkal zuhant vissza.
Leginkább a két csalódást keltő makroadat befolyásolta a befektetők hangulatát: a heti friss munkanélküliek száma hétéves csúcsra emelkedett, majdnem elérte az 500 ezres határt, miközben az elemzők 480 ezres adatra számítottak. Szintén tegnap délután jelent meg a gyáraknak adott megrendelések mennyiségének alakulása, mely a várt 1,8 százalék helyett 4 százalékkal esett vissza.
Az olaj ára tegnap 4,56 dollárral esett vissza az árupiacokon, így a kereskedés végén 93,97 dollárba került egy hordó nyersolaj. Ezt a pozitív hírt azonban ellensúlyozta a két kiábrándító makroadat. A csökkenés annak volt köszönhető, hogy a gazdaság lassulása miatti félelmek azt valószínűsítik, hogy tovább fog csökkenni a kereslet a nyersanyag iránt.
A pénzügyi szektor részvényei tovább gyengültek tegnap, mivel ismét felerősödött a befektetők félelme a hitelválsággal kapcsolatban. Eközben a gazdasággal kapcsolatos félelmek is tovább erősítették a negatív hangulatot. A leginkább attól tartanak a piaci szereplők, hogy a tervezett 700 milliárd dolláros mentőcsomag sem lesz elég ahhoz, hogy érdemben élénkítse az amerikai gazdaságot.
A tervek szerint ma szavaz a Kongresszus másodszor a mentőcsomagról, melyet hétfőn már elutasított. A módosított csomagba bekerült az adókedvezmények körének kiterjesztése és a betétbiztosítások értékhatárának megemelése hangsúlyos elemként.
Warren Buffett egy tévéadásban tegnap úgy nyilatkozott, hogy az amerikaiak most egy "gazdasági Pearl Harbort" élnek meg, a kormánynak pedig sürgősen lépnie kell, hogy kihúzza a bajból az amerikai gazdaságot. A milliárdos befektető hozzátette: ehhez hasonló helyzetet még sosem látott pályafutása során, szerint most valóban krízishelyzet van az amerikai gazdaságban.