4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bokros Lajos szerint a nyugdíjrendszer nem a szociális rendszer része; az MDF miniszterelnök-jelöltje ezt az Ungár Klárával, a Szabad Emberek Magyarországért (Szema) elnökségi tagjával folytatott szombati, a Kossuth Klubban megrendezett nyilvános vitán jelentette ki.

Bokros Lajost Ungár Klára hívta ki az egyórás, öt témát - munkahelyteremtés, egészségügy, nyugdíj, szociális biztonság, roma integráció - érintő vitára. A vitázó felek puszival üdvözölték egymást - azzal is búcsúztak -, és jelezték, mivel baráti viszonyt ápolnak, tegeződni fognak. Ennek ellenére éles vitát folytattak, az MDF miniszterelnök-jelöltje többször félbeszakította a Szema elnökségének tagját, mondván: nem ismeri az MDF programját. Ungár Klára pedig dogmatizmussal vádolta Bokros Lajost.

Ungár Klára szerint az a kérdés az MDF programja kapcsán, hogy vajon tényleg nincs-e minden ember - hanem csak a munkát végzők számára méltóság, a munkanélküliekre, a segélyből élőkre más szabályok vonatkoznak-e, és hogy a nyugdíjasokat tényleg tovább lehet-e terhelni.

Bokros Lajos erre válaszul úgy fogalmazott: nincs benne a programjukban, hogy "aki nem dolgozik, ne is egyen". A munka nagyobb lehetőséget ad az önbecsüléshez, Magyarország felemelkedését a munkahelyteremtés szolgálja, és társadalmi ösztönző rendszer kell, amely megadja a lehetőséget a munkára azoknak, akik akarnak és tudnak dolgozni - mondta.

A Szema politikusa felvetette, hogy az MDF felkarolta a szociális kártyát, mire Bokros Lajos úgy reagált: "te pedig felkarolod a kártyás mérőórát a villanynál." Nincs meghatározva, hogy mely támogatások mennek a szociális kártyára, ezt ki kell dolgozni, ennek alapján bizonyos fogyasztási célokra az adófizetőktől elvett forintokat nem lehet elkölteni - szögezte le a kormányfőjelölt.

A munkahelyteremtésről, a romaügyekről és a szociális biztonságról szólva Bokros Lajos többször is az oktatás átalakítására, a szakképzés erősítésére hívta fel a figyelmet és arra, hogy a szociális támogatások mértéke nem mehet a munkára ösztönzés rovására.

Ungár Klára elmondta, pártja összekötné a családi pótlék fizetését az iskolába járással; valamint azt, hogy támogatták a kormány eddigi adócsökkentési programját. Bokros Lajos kiemelte, hogy programja szerint csökkennének a munkát terhelő adók, a forgalmi adók szinten maradnának, a vagyoni típusú adók pedig növekednének.

Az MDF programja csupán a jelenlegi válsághelyzetre kínál megoldást, a több évtizedesekre csak keveset - állította a Szema politikusa, aki szerint a minimális szociális biztonságot meg kell teremteni. A szociális háló újraszövése mellett van az MDF is - húzta alá Bokros Lajos, de - mint mondta - a jövőben többeknek kellene egyénenként kevesebb adót fizetniük. A szociális rendszerben pedig szűkíteni kell a jogosultak körét, akiknek azonban jár, azoknak többet kellene kapniuk.

Hozzátette: mindenkinek fizetnie kellene egy jelképes személyi jövedelemadót, tb-járulékot, valamint be kell vezetni a tételes egészségügyi hozzájárulást is. A nyugdíjrendszerről szólva Bokros Lajos leszögezte: a nyugdíjrendszer nem a szociális rendszer része, az biztosítási alapon szerzett "váromány".

Ungár Klára szerint ma Magyarországon a várható élettartam miatt a szegény emberek finanszírozzák a gazdagabbak nyugdíját. Mint mondta: a társadalmi érzéketlenség kritikus tömegét látja. Az MDF elnöke - aki viszont a gazdasági érzéketlenség kritikus tömegét látja - szerint el kell indítani a nyugdíjreformot a jövő miatt, annak ellenére, hogy a következő tíz évben a rendszer még fenntartható. Az úgynevezett svéd modell bevezetése felmenő rendszerben történne, nem érintené a mai nyugdíjasokat, és a mai dolgozóknak is csak egy részét egy meghatározott korosztályból.

Bokros Lajos szerint a nyugdíjasoknak - az igazságosabb közteherviselés mellett - azért kellene jelképes, fix összegű egészségügyi hozzájárulást fizetniük, mert aki negyven évig dolgozott, nem szerezte meg "örökre az ingyenes egészségbiztosításhoz a jogot". Ungár Klára pedig úgy vélte: a nyugdíjas már "megvette" az egészségügyi szolgáltatást.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!