A friss tőkebeáramlás szempontjából a likviditási és a zártkörű értékpapír alapok számítottak a tavalyi év nagy nyerteseinek, az év negyedik negyedében ugyanakkor pénzpiaci alapokba fektették a legtöbb pénzt a befektetők – derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb, negyedéves összesítéséből. A hozamok alapján az egész múlt évben a részvényalapok tulajdonosai örülhettek a legjobban, hiszen ezek töretlenül jó teljesítményt nyújtottak.
Habár év végéig némileg lassult az egyébként egész múlt évre jellemző tőkepiaci szárnyalás, és a friss tőkebeáramlás tekintetében is volt sikeresebb negyede az évnek, ám összességében kiemelkedő évet zárt 2009-ben a befektetési alapok piaca. A piaci teljesítmény a negyedévben 67, az év eleje óta több mint 328 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát. Ezen felbuzdulva a lakossági befektetők tavaly újra az alapok felé fordultak, sőt a negyedik negyedévben már a friss befektetések többségét ők hozták a piacra. Ráadásul látva a felfelé ívelő hozamokat, már nem csak a biztonságos vagy garanciát nyújtó termékeket keresik, hanem a kockázatosabbakat is.
A BAMOSZ statisztikái szerint tavaly mind az alapok, mind a vagyonkezelt portfóliók hozamai kiemelkedőek voltak, és a negyedik negyedévben ismét jelentős mennyiségű új tőke érkezett az alapokba – 148 milliárd forint –, elsősorban a lakossági befektetőktől. A kezelt vagyon az alapoknál mintegy nyolc, a portfóliók esetében három százalékkal bővült, a tavalyi év eleje óta viszont több mint 18 százalékkal nőtt az alapok, és csaknem negyedével a kezelt portfóliók esetén. Az alapok összvagyona így december végén megközelítette a 3 ezer milliárd forintot, míg a BAMOSZ tagok által kezelt vagyon 4 666 milliárd forint volt az év végén. (Ennek 59 százaléka pénztári vagyon, harmada biztosítói, a maradék, kevesebb, mint tíz százalék egyéb tulajdonosok vagyona. )
A nyilvános, nyíltvégű értékpapír befektetési alapok még mindig a legmeghatározóbb formái az alapoknak, a csaknem 200 ilyen termék vagyona 1 864 milliárd forint volt az év végén, ami harmadával több, mint 2008 decemberében. A negyedik negyedévben az alapok 135 milliárd forint, év eleje óta több mint 250 milliárd forint tőkét vonzottak, míg a negyedben 28,2, az év eleje óta pedig több mint 201 milliárd forint hozamot termeltek.
A legjelentősebb csoportot a pénzpiaci alapok alkotják, ezekben az év végén több mint tíz százalékkal több pénz volt, mint a negyedév elején, és több mint 30 százalék, mint egy évvel korábban. Ennek duplájával, azaz a negyedévben több mint 22, éves szinten több mint 61 százalékkal bővült a kötvényalapok vagyona is. Hasonló mértékben szárnyaltak tavaly a kiemelkedő hozamok kapcsán már említett részvényalapok, ezek vagyona egy év alatt több mint másfélszeresére nőtt.
Visszaesés következett be viszont a tőke- vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok piacán, pedig ezek 2008-ig a befektetési alapok trendszerűen növekvő részét képezték. Tavaly viszont már inkább kivonták, mint betették a tőkét ezekbe az alapokba a befektetők: a negyedik negyedévben 14 milliárd forint tűnt el az ilyen alapokból, év eleje óta összesen pedig több mint 135 milliárd. (Igaz, a tőkekivonást elsősorban a lejáró, megszűnő vagy átsorolt alapok jelentik, de decemberig a lejáratkor zártvégűből nyíltvégűvé alakított alapokból is jelentős tőkét vontak ki a befektetők.) A piaci teljesítmények ugyanakkor kedveztek a mérlegnek: 4,8 milliárd forinttal növelték a vagyont a negyedévben, és csaknem 30 milliárd forinttal a teljes évben.
Érdekes a helyzet az ingatlanalapoknál is, hiszen ezek 2008 elejéig lassú növekedést mutattak, később viszont folyamatos, és gyorsuló csökkenés látszott, ami a tavalyi harmadik negyedév közepéig folytatódott. Az utolsó három hónapban ismét bizalmat szavaztak ezeknek a termékeknek a befektetők.
A BAMOSZ tagok vagyonkezelési tevékenységének döntő részét még mindig a pénztári vagyonok adják. Az utolsó negyedévben az alapok után a pénztárak számára kezelt vagyon nőtt a leggyorsabban, az év eleje óta ezek több mint harmadával nőttek.