5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A nagy zuhanás első szakaszán túl vagyunk, talán összeáll a 700 milliárdos mentőcsomag, de mi jön azután?

Tegnap élőben néztem a kongresszus vitáját a 700 milliárdos csomagról. Paulson dadogott, Bernanke-nak a kiállása sokkal jobb. Várhatóan ma elfogadják, már csak a pszichológiai hatása miatt is, hiszen szinte már kiásták maguknak a gödröt, az egész piacot belehajszolták ebbe a várakozásba, így ha nem jönne, akkor pánikeladások lennének. Ez lesz ennek a kongresszusnak amúgy az utolsó nagy lépése, hiszen utána megáll a törvényhozás a választások miatt.

USA választások: McCain, hát ez a figura szörnyű. Nem elég, hogy megszakítja a kampányát (hú de ronda szó így magyarul leírva) és azt kurjongatja, hogy ez most olyan helyzet mint 2001-ben a szeptember 11-ét követően, és ilyenkor tenni kell valamit, de azt is hangoztatja, hogy az amerikai betétesek veszélyben vannak.
Normális az ilyen? Ez akarja az USA-t kivezetni a válságból?? Nem tud mást csak sematikus válaszlépéseket. Nézzük meg, milyen egyszerűen is működik senator McCain agya: "nagy gáz van"--->"valami nagyot kell tenni"--->"mi volt ilyenre példa a történelemben, 11/09/01?, mit tett akkor az elnök?"--->"mindent megszakított, és erre koncentrált" - ezt teszem én is. Hujj. Szomorú ez amúgy, tragikomikus.

A nagy csomag: Meg kell csinálni, már csak a pszichológiai hatása miatt is. Ezért is nem értem azokat, akik ellene vannak. Persze lehet van más megoldás is, de az USA kormányzat már mindenkit megnyugtatott, hogy jön, így jönnie kell. Mit lehetett volna még tenni? A 90-es években a skandináv ingatlanválságkor sok bank becsődölt, államosították őket, iszonyú recesszió jött nagy munkanélküliséggel és pár év után lassan minden javult, és a bankokat ismét privatizálták. Na ez lenne a másik megoldás az USA-ban, de akkor sok bankrészvény lenne nulla, és az USA államadósság, köszönhetően a felfújt mérlegeknek iszonyú magasra szökne. Nem mintha így nem...

Ma már kijött hír, melyben az ázsiai országok összefogásra szólítják fel egymást, hogy senki nem jár jól, ha elkezdi kihajítani az amerikai kötvényeket és más papírokat, mert mindenkinek van, és úgy sem tudja egyszerre senki eladni, ezzel a maradék portfóliók értékelését rontanák. Ha a csomag kijön, valószínű nagy lesz az öröm...

"Örvendeztek vala a hír kijöttére, ittak sert és jó bort, ettek zsenge bárányhúst és ökröt" -írhatná egy középkori krónikás. És nagyjából ennyi is. Amit itt sokaknak MEG KELL érteni még: mint írtuk korábban, ezzel talán az apokalipszis el lesz kerülve, de egy jó SZAFTOS recesszió nem. Ha a hitelintézetek meg is lesznek mentve az összeomlástól, még évekig a sebeiket nyalogatják majd.

És ne feledkezzünk meg Európáról sem! Itt is sok banknak a "béka popója" alatt van a kapitalizációja!! Itt még semmi sem történik, már megint kullogunk az események után. Nagy kérdés, Európa miért nem kezeli proaktívan a helyzetet??? Itt mindenki még azt hiszi - ide értve Király Júliát is az MNB-ből, akinek talán csak a kincstári optimizmusa mondatta, hogy Magyarország nem lesz érintve a válság által -, hogy ez egy amerikai probléma.

NEM kérem, ez egy világszintű probléma! Az USA talán előbb van a megoldásával, mint más ország. Ha eddig ünnepeltük a globalizációt, akkor most tessék elfogadni a negatív velejáróit is! THERE IS NO FREE LUNCH!
Csak egy példa: az osztrák ingatlancégek mogulja az Immofinanz és az Immoeast az összeomlás szélén. Lassan csurognak le az ingatlanárak. Miből él egy ilyen ingatlancég? Mit termel a részvényeseknek: 6-7 százalékos bérleti díjbevétel – finanszírozás – költségek – ingatlanértékváltozás = cash flow. Hogy néz ez ki most? Finanszírozás olyan 6 százalék, költség marad, ingatlanok értéke csökken: azaz NULLA érték a részvényeseknek. És most vagyunk az ingatlanpiac tetején, szóval ez még így lesz vagy 1-2 évig, és az ingatlanok nagyrészt jelzálogosítottak. Hát ez igencsak ócskán néz ki. Olyan, mint annó a "dot-com szindróma". Valószínű ezeknek a cégeknek az ára is olyan lesz (vagy már olyan is), mint az internetcégeké volt. A következő években ne számítsunk sok profitra belőlük, és pár be is fog csukni. Hát így állunk. Többször írtunk már a hitelszűkéről, a magasabb hitelköltségekről, és annak az értékelésekre illetve a részvényárakra majdan kifejtendő hatásáról, ezért erre nem térek ismét ki.

Részvények:
Ezek a legdrágább eszközök, de mivel a likvidebbek mint sok más, ezért nem esik annyit az áruk, mint indokolt lenne. Sokan talán ide is "menekülnek", még ha ez nevetségesen is hangzik. Hiszen a kötvény piac nem működik, pánik árak mindenhol, új kibocsátás nincs. Sok részvény ára igencsak magas a kötvényhez képest, aminek nincs értelme. De ez csak azzal magyarázható, hogy a kötvénybefektetők okosabbak, mint a sok részvényes alapkezelő , a másik, hogy a likviditásprémium a kötvényeken iszonyúan magas, a részvényeken meg közel nulla. Szóval a részvény ilyen szempontból (is) drága.

Lassan jön a mikulásrally? Hát még azért egy kicsit messze vagyunk, de mondjuk úgy: technikailag sok minden beszél az irányba, hogy egy mikulásrally jöjjön. Sok piac túladott, nagy a pánik, és ha kijön egy nagy világmegmentő csomag, akkor iszonyú shortzárás jöhet. Szóval ne csodálkozzunk, ha a világvége ellenére mégis emelkednek majd a részvények.

Egy azonban tuti: a világ, amilyennek ismertük már nincs többé. A szuper struktúrák, nyakig tőkeáttétel és olcsó hitelek világa, befektetési bankok megszűnt. Ezért a világgazdasági növekedés is masszívan le fog lassulni, hiszen eddig nagy részben hitelek által tüzelt volt. Szokjunk hozzá. És ahhoz is, hogy a részvények esetleg halottak lesznek pár évig, ha szerencsénk van, akkor nem lesz nagy beszakadás.

És egy jó kis chart a végére - az USA nyakig eladósodva, állapotok mint a 30-as években:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!