3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az első részből: a görögök már tíz éve küzdöttek a trójaiak ellen Agamemnón zászlaja alatt, amikor Odüsszeusznak jött az ötlete a falóval, melyben görög katonákat csempésznek be a trójai várba. És ezzel győztek is.

Jó pár évvel később a görögök ismét becsempészték magukat valahova, az eurozónába. Hiába voltak sokkal rosszabbak a mutatói. Odüsszeüsz népe most is egy ötletet alkalmazott, melynek neve "kreatív könyvelés". És ezzel, megszépítve a számokat, beléptek az EUR-országok közé.

Most azonban a faló nem volt tartós fából, és elkezdett rothadni, benne a görögökkel. Felszínre kerültek a görög harcosok, és a sok számviteli turpisság. Erre nagy pánik lett az EUR-várban, amikor meglátták, hogy a szép, nagy, erős görög faló, valójában olcsó pozdorja... és még lehetne folytatni a mesét.


A görögök becsempészték magukat, furfangos volt, de most valahogy maguk is szenvednek alatta. A gazdaság visszaesése jelentős, nagy az adósság, bár a kamatokat még viszonylag könnyen tudják fizetni, kb a GDP 5 százaléka. A pánik azért van, mert most a következő hónapokban meg kell hosszabítaniuk kb 50-60 milliárd EUR-nyi adósságot, és a piac ezt nem nagyon akarja. Összehasonlítás képpen: a görög adósság kockázati felára olyan 330bp, hazánké 220bp, Indonézia 180bp.

Az EU kemény, mert nem akarja, hogy egy esetleges görög kimentés után az olaszok, írek, spanyolok, belgák (nekik is jó nagy az adósságuk) ott kilincseljenek Merkel asszony ajtóján, hogy segítsenek már nekik is. Érdekes is, hogy az új francia Napoleon, a magyar gyökerekkel rendelkező, ám ezt nem szívesen hangoztató Sárközy úr nagyban hallgat. Amikor nagy eszmékről vagy fotózásról van szó, ő azonnal ott van, most valahogy nagyban kussol. Nem francia érdekszféra. Bezzeg ha Romániával lenne valami, már biztos kardoskodnának.

A görögök magukat szivatták meg. Ha nem lennének az EU-ban, most jó le tudnák értékelni valutájukat (pl), és azzal segíteni gazdaságukon, de az EUR túl erős nekik, meg másoknak is, ami csak ront a helyzeten. Másrészt egy görög csőd nem érdeke senkinek, annak költségei világszerte SOKKAL nagyobbak lennének a görögök kimentésénél. Ez egy jó kis játékelméleti módszertannal (is) lesakkozható játszma. Ha kilépnének az EU-ból, az két dolgot jelentene:

1.) Becsődölnének azonnal, mert a valutájuk elszállna, és az EUR adósságot nem tudnák fizetni, a lokális piacon meg senki nem venné az "új drachma" adósságot.

2.) Az EU-eszméje megcsorbuna. Lehetne kérdezni: "Csak akkor vagyunk jók, ha egyesülni kell, vagy piac kell, most meg ha problémánk van, már nem kellünk?"

Szóval a görögökre vár egy kiadós, olyan jó magyar fajta megszorítás, mely várhatóan iszonyatos belpolitikai zűrzavart jelent majd. De ez van. Maguk csinálták, pontosabban ott is a politikai elit. Eddig élvezték az EU-t, most majd küzdenek érte.

Miért írom mindezt? A görög bankokat jól megszórták az elmúlt hetekben. Az EFG pl még októberben közel 13 volt, most 6,7 EUR, és 6,5 erős ellenállás. Erős idegzetűek eljátszadozhatnak vele...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!