4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kezdem egy történettel: kijött tegnap egy észak amerikai bank elemzője egy elemzéssel, hogy vegyél ezen a szinten a közép-kelet-európai országokra csődvédelmet (CDS) 600-800 bázisponton! Ezek a felárak még 1 éve, amikor már minden világos volt (legalább is a pénzmustra olvasóinak) még 2 számjegyűek voltak.


Megmondtam neki, hogy elegem van az amerikai "fingjuk sincs miről ír" elemzőkből. NEM azt tagadom, hogy gáz van. A kérdés az, hogy mikor kell azt mondanod, ok, lassan már be lesz árazva. Mert ha innen ez a krízis tovább gyűrűzik, akkor már senkit sem fog érdekelni az elemzése, mert jön a MÁSODIK KÖZÉPKOR, mint a fényes és dekadens Római Birodalom pusztulása után.

Ezeknek az elemzőknek halvány lilájuk sincs, hogy a hazai LTV (loan to value) olyan 40-60 százalék közötti, míg Kanadában, USA-ban meg 0 százalékos hitelre vesznek a legtöbben (persze otthon is voltak alacsony saját erőt megkívánó hitelek, de ezek aránya nem magas) lakást. Azaz az ő tőkeáttételük közel 20-szoros, míg a magyar konzervatívan is nézve 5-szörös.

Namármost, számold már ki azt a break-even forint árfolyamot, melynek be kell hogy következzen, hogy olyan legyen a hatása, mint náluk a 20-30 százalékos lakásár-összeomlásnak illetve munkanélküliség megugrásának. Aki 100 százalékban hitelre vett, az szinte azonnal nem tudja a hitelt törleszteni, amint nincs munkája. Aki 50 százalékra vett, annak vélhetően van valamennyi "pufferja", plusz azok a bankok, akik konzervatívan hiteleztek, egy nemfizető adósnál jóval nagyobb eséllyel kapják vissza a hitelüket az ingatlan elárverezése után, mint az az USA-ban, Kanadában a tény. Erről bezzeg NEM írnak. Pedig EZ a lényeg, ha a bankrendszerek egészségi állapotát akarjuk összehasonlítani.

Sok elemző csak megnéz makroszámokat, elolvas pár pánikhajhász újságcikket, és ír egy olyan rémisztőt, hogy már a tolla is beleremeg. Ennyi. Szerintem ezekben az árakban NAGYON sok benne van. Mindenki jön azzal, hogy Ausztriában a bankadósság/GDP a 70 százaléka és ahogy Marc Faber vallotta tegnap: Ausztria csődbe megy majd emiatt.

Már meg ne haragudjon egyik neves trader/közgazdász (legyen akár mi is), tisztelem a nálamnál idősebb és okos embereket. DE: Marc Faber, Jim Rogers és lassan Roubini is már átesik a ló túlsó oldalára. Ha azt gondoljuk, hogy az ÖSSZES adósság becsődöl, akkor már most érdemes egy alkalmas helyet keresni a temetőben, mert félő, hogy majd nem lesz, mire oda jutunk. Egy példa, ha 20 százaléka a banki hiteleknek becsődöl, akkor az osztrák államadósság 10-15 százalékkal fog megugrani 75-80 százalékra.

Azaz. Közép-Kelet-Európa igen, bajban van. De kérem NE feltételezzük már, hogy minden hitel csődbe megy. Ez ABSZURD. Ha ez így lesz, akkor az EGÉSZ világ becsődöl, már csak a gazdaságok összefüggése miatt is. Tisztelt "okos" emberek, kérem térjenek vissza a realitás talajára, és ne csak pánikot keltsenek, mint egy ócska bulvárlap firkászai. Ez igaz néhány hazai prominensre is. Megoldásokkal, kivitelezhető megoldásokkal jöjjünk (ne vágyálmos adócsökkentéssel, ami akkor értelmes, ha a gazdaság zuhanása megállt, de most esélytelen).


Végül: nagyon furcsa, hogy Kalifornia és a többi USA állam csődjéről csak minimálisat olvashatunk. Persze az amerikai sajtó le van szabályozva, ott kikiáltanak hazaárulónak, vagy nem hazafinak, ha ilyeneket írsz és rontod a közmorált.

Az USA politika mindig is arra épült, hogy másra mutogat. Alig tudták elviselni, hogy a subprime-válság tényleg az ő hibájuk, most végre itt van Közép-Kelet-Európa, lehet rájuk mutatni és minden szutykot írni, csak hogy a hazai embereket megnyugtassuk: látjátok nekik milyen rossz, ott aztán igazán nagy gáz van. Sok USA-állam 3 hónapon belül nem tud majd munkanélküli segélyt fizetni (ezt pár hete olvastam a neten) és Kalifornia a világ 8. legnagyobb gazdasága. Mely a csőd szélén van. Akkor miről beszélünk? Az eurózóna szétesik? Nekem dollár sem kéne, mert ott is akkor a gáz, hogy ez az egész dollár-bull egy nagy kamu, szintén a tudálékos elemzők agyszüleménye. Akik persze rögtön euró bullok lesznek, amint fordul a piac.

Hát ennyi, úgy dióhéjban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!