Megmondtam neki, hogy elegem van az amerikai "fingjuk sincs miről ír" elemzőkből. NEM azt tagadom, hogy gáz van. A kérdés az, hogy mikor kell azt mondanod, ok, lassan már be lesz árazva. Mert ha innen ez a krízis tovább gyűrűzik, akkor már senkit sem fog érdekelni az elemzése, mert jön a MÁSODIK KÖZÉPKOR, mint a fényes és dekadens Római Birodalom pusztulása után.
Ezeknek az elemzőknek halvány lilájuk sincs, hogy a hazai LTV (loan to value) olyan 40-60 százalék közötti, míg Kanadában, USA-ban meg 0 százalékos hitelre vesznek a legtöbben (persze otthon is voltak alacsony saját erőt megkívánó hitelek, de ezek aránya nem magas) lakást. Azaz az ő tőkeáttételük közel 20-szoros, míg a magyar konzervatívan is nézve 5-szörös.
Namármost, számold már ki azt a break-even forint árfolyamot, melynek be kell hogy következzen, hogy olyan legyen a hatása, mint náluk a 20-30 százalékos lakásár-összeomlásnak illetve munkanélküliség megugrásának. Aki 100 százalékban hitelre vett, az szinte azonnal nem tudja a hitelt törleszteni, amint nincs munkája. Aki 50 százalékra vett, annak vélhetően van valamennyi "pufferja", plusz azok a bankok, akik konzervatívan hiteleztek, egy nemfizető adósnál jóval nagyobb eséllyel kapják vissza a hitelüket az ingatlan elárverezése után, mint az az USA-ban, Kanadában a tény. Erről bezzeg NEM írnak. Pedig EZ a lényeg, ha a bankrendszerek egészségi állapotát akarjuk összehasonlítani.
Sok elemző csak megnéz makroszámokat, elolvas pár pánikhajhász újságcikket, és ír egy olyan rémisztőt, hogy már a tolla is beleremeg. Ennyi. Szerintem ezekben az árakban NAGYON sok benne van. Mindenki jön azzal, hogy Ausztriában a bankadósság/GDP a 70 százaléka és ahogy Marc Faber vallotta tegnap: Ausztria csődbe megy majd emiatt.
Már meg ne haragudjon egyik neves trader/közgazdász (legyen akár mi is), tisztelem a nálamnál idősebb és okos embereket. DE: Marc Faber, Jim Rogers és lassan Roubini is már átesik a ló túlsó oldalára. Ha azt gondoljuk, hogy az ÖSSZES adósság becsődöl, akkor már most érdemes egy alkalmas helyet keresni a temetőben, mert félő, hogy majd nem lesz, mire oda jutunk. Egy példa, ha 20 százaléka a banki hiteleknek becsődöl, akkor az osztrák államadósság 10-15 százalékkal fog megugrani 75-80 százalékra.
Azaz. Közép-Kelet-Európa igen, bajban van. De kérem NE feltételezzük már, hogy minden hitel csődbe megy. Ez ABSZURD. Ha ez így lesz, akkor az EGÉSZ világ becsődöl, már csak a gazdaságok összefüggése miatt is. Tisztelt "okos" emberek, kérem térjenek vissza a realitás talajára, és ne csak pánikot keltsenek, mint egy ócska bulvárlap firkászai. Ez igaz néhány hazai prominensre is. Megoldásokkal, kivitelezhető megoldásokkal jöjjünk (ne vágyálmos adócsökkentéssel, ami akkor értelmes, ha a gazdaság zuhanása megállt, de most esélytelen).
Végül: nagyon furcsa, hogy Kalifornia és a többi USA állam csődjéről csak minimálisat olvashatunk. Persze az amerikai sajtó le van szabályozva, ott kikiáltanak hazaárulónak, vagy nem hazafinak, ha ilyeneket írsz és rontod a közmorált.
Az USA politika mindig is arra épült, hogy másra mutogat. Alig tudták elviselni, hogy a subprime-válság tényleg az ő hibájuk, most végre itt van Közép-Kelet-Európa, lehet rájuk mutatni és minden szutykot írni, csak hogy a hazai embereket megnyugtassuk: látjátok nekik milyen rossz, ott aztán igazán nagy gáz van. Sok USA-állam 3 hónapon belül nem tud majd munkanélküli segélyt fizetni (ezt pár hete olvastam a neten) és Kalifornia a világ 8. legnagyobb gazdasága. Mely a csőd szélén van. Akkor miről beszélünk? Az eurózóna szétesik? Nekem dollár sem kéne, mert ott is akkor a gáz, hogy ez az egész dollár-bull egy nagy kamu, szintén a tudálékos elemzők agyszüleménye. Akik persze rögtön euró bullok lesznek, amint fordul a piac.
Hát ennyi, úgy dióhéjban.