Kedden több cég, köztük a DuPont, a Sun Microsystems és a Texas Instruments is csökkentette eredményvárakozásait a negyedik negyedévre, mivel egyre többen számítanak arra, hogy az Egyesült Államok gazdasága tovább lassul majd az év végére. A gyenge profitelőrejelzések a tőzsdét is lefelé húzták, a hétfői javulás után a hét második napján számottevő mínusszal zártak az indexek.
A Dow Jones ipari index 9033 ponton fejezte be a kereskedést, ez több mint 230 ponttal, 2,5 százalékkal volt alacsonyabb, mint a hétfői értéke. A Standard & Poor's 3,08 százalékot bukott a nap végére, míg a technológiai szektort reprezentáló Nasdaq 4,14 százalékkal esett vissza.
Az amerikai cégek a harmadik negyedévet illetően is bizonytalanok, de igazán az év végére várják a visszaesést a gazdaságban. Egyre több szakember véli úgy, hogy a negyedik negyedéves profitelőrejelzések túlzóak voltak, a gazdaság lassulása miatt a vártnál alacsonyabb lesz a profit.
A rossz hírek ellenére az elemzők úgy vélik, hogy az elmúlt két hétben tapasztalt pánik lassan elmúlik a piacról, a pénzügyi szektor magához térhet, azonban most majd a reálgazdaság állapota miatt kezdhetnek el aggódni a befektetők. Kevés olyan szakember van, aki még mindig nem vár recessziót Amerikában, a kérdés csak az, mikortól lesz negatív a gazdasági növekedés adata.
A pénzügyi szektorral kapcsolatos pánik jórészt annak köszönhetően enyhült, hogy a világ kormányai erőteljesen beavatkoztak, több százmilliárd forintot öntöttek a piacra jórészt hitelek formájában. Úgy tűnik, ennek meglesz a hatása, azonban a költségvetési hiányok elrugaszkodhatnak a nemvárt kiadások miatt.
A legtöbb elemző arra számít, hogy az előttünk álló időszakban továbbra is volatilis lesz a kereskedés a Wall Streeten, gyakori hullámzás fogja jellemezni a részvényindexeket. Kedden a Nasdaq index annak köszönhetően gyengült az átlagosnál jobban, hogy a Sun Microsystems bejelentette: arra számít, hogy a negyedik negyedévben veszteséges lesz a cég.
Közben egyre többet hallani egy lehetséges újabb mentőcsomagról a tengerentúlon, Ben Bernanke Fed-elnök még hétfőn szellőztette meg, hogy a reálgazdaság visszaesése miatt újabb állami beavatkozásra lenne szükség. A részletekről egyelőre kevés ismert, mindössze annyit tudni, hogy a tervek szerint 150-300 milliárd dollár értékben segítene a kormány a jelzáloghiteleseknek, illetve a kisvállalkozásoknak.