A piac azért figyeli különösen az amerikai kiskereskedelmi forgalom alakulását, mert az Egyesült Államok gazdaságának majdnem kétharmadát a belső fogyasztás adja, tehát a kiskereskedelem hatással van a gazdasági növekedésre is. Az elemzők előzetesen arra számítottak, hogy a hitelválság és az ingatlanválság következményei miatt kissé vissza fog esni a fogyasztás. Azt azonban lehetett sejteni, hogy a csökkenés elsődleges okai a magas üzemanyagárak miatt visszaeső autóeladások lehetnek.
A szakemberek arra számítottak, hogy a múlt hónapban 0,2 százalékkal visszaesett a kiskereskedelem forgalma, a ma délután közölt adat igazolt aezt a várakozást. Az autóeladások kiszűrésével 0,2 százalékos emelkedést vártak a szakemberek, ennél kicsivel jobb, 0,5 százalék lett a tényleges adat.
Az importárak alakulása szintén ma jelent meg a tengerentúlon, az elemzői konszenzusnál kicsival rosszabb adatokat közöltek az amerikai hatóságok. Havi szinten 1,8 százalékal emelkedett a behozott áruk ára a múlt hónapban, míg tavaly áprilishoz képest 15,4 százalékos volt a drágulás.
A vártnak megfelelő amerikai adatokra nem reagáltak hevesen a részvényindexek: a BUX folytatta lassú lecsorgását a reggeli erősödés után, 0,46 százalékos pluszban volt a bejelentés után az index. A vezető nyugat-európai mutatók mérsékelt emelkedésbe kezdtek a tengerentúlról érkező hírek hatására kezdtek visszajönni a korábbi mínuszból.