3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai tőzsdék tegnapi korrekciója nálunk is megtette hatását: a zárásra 1,62 százalékkal ugrott feljebb a BUX index. Az OTP-nek is sikerült a technikailag fontos 6200-as szint felett zárnia, így egyelőre elhárulni látszik az újabb zuhanás veszélye. A bankpapírok végül 4,83 százalékkal lettek drágábbak a végére.

A hétfői zuhanás után tegnap komoly korrekció volt az amerikai piacon, ráadásul ma reggel Ázsia is pluszban tudott zárni. Ezek elvileg pozitív napot jeleztek, de az OTP számára technikailag fontos volt, hogy 6200 felett zárjon, ez végül sikerült is. Délután a Wall Street már jelentős mínusszal kezdett, de ha ma a Szenátus elfogadja a módosított mentőcsomagot, akkor holnap sem nagyon kell aggódnunk.

A BUX végül 19 175 pontig emelkedett, ez 1,62 százalékkal volt magasabb a tegnapi záróértéknél. A forgalom ma is elég magas volt, a végére 25 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A magyar blue chipek közül az OTP 4,83 százalékot tudott javítani, így 6405 forint lett a záró árfolyam. Azt nem tudni, hogy ebben mekkora szerepe volt annak a pletykának, mely szerint a magyar bank 21 százalékos tulajdonrész vásárlásáról tárgyal a lengyel PKO bankkal. Később ezt a hírt a lengyel pénzügyminiszter cáfolta.

A Mol 2,8 százalékkal tudott feljebb ugrani, 15 975 forint lett a végső ára, míg a Magyar Telekom 1,75 százalékos eséssel 786 forintig gyengült.


Felemás napon vannak túl a gyógyszerrészvények: az Egis közel 4 százalékkal ugrott meg délutánra, a Richter viszont 2,52 százalékos bukás után 30 350 forinton zárt.

Továbbra is a tengerentúli hírek állnak a nemzetközi piacok középpontjában, mivel folyamatosan érkeznek a hírek a lehetséges mentőcsomagról. Ha minden igaz, akkor a Szenátus ma este szavaz a módosított tervről, melyet a Kongresszus is elfogadhat holnap. Az új csomag már nem csak a bankokat mentené meg a veszteségektől, hanem az állampolgárok is jól járnának az adócsökkentés miatt.

Igazán fontos makroadat ma nem jelent meg, bár az amerikai ADP munkaerőpiaci mutató a vártnál lényegesen jobban alakult, ami pozitív lehet a pénteki munkanélküliségi adatok előtt. A magánszektorban szeptemberben 8 ezer álláshely szűnt meg, miközben az elemzők 50-60 ezres visszaesést vártak.

Az ISM feldolgozóipari index értéke is ma jelent meg, a mutató a vártnál lényegesen rosszabb lett: a 43,5 pontos érték nem csak az augusztusi 49,9 ponttól, hanem még a várt 49,5 ponttól is jelentősen elmarad.

A forint eleinte jól tartotta magát a devizapiacon, a nap első felében a magyar deviza nem nagyon mozdult el a 241-242 közötti szintről. Délután aztán a dollár erősödésével egyidőben meredeken gyengülni kezdett a forint az euróval szemben, a tőzsdezáráskor 243 körül állt az árfolyam. A dollár délután megtámadta az 1,40-es szintet az euróval szemben, rövid időre át is törte, majd visszapattant, és újra próbálkozott.

Az olajár ismét csökkent, mivel elérhető közelségbe került a módosított mentőcsomag. Ma délután97,31 dollárba került egy hordó nyersolaj az árutőzsdéken, ez 3,33 dollárral volt alacsonyabb, mint a tegnapi ár.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!