3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A délelőtt még pozitív hangulatban telt a Budapesti Értéktőzsdén, délután viszont rossz hírek érkeztek, a BUX végül 1,71 százalékos mínuszban zárt.

Közel 400 pontos visszaesés után 22 328 ponton zárt a BUX index, főleg a két vezető papír, a Mol és az OTP szerepelt gyengén. A nagy esés annak köszönhető, hogy a nap második felében negatív vállalati- és makrohírek érkeztek a tengerentúlról, ezek pedig lehúzták a BUX-ot is. Ráadásul a 13 milliárd forintos napi részvényforgalomra sem lehetünk büszkék, bár lassan megszokjuk az alacsony forgalmat.

A nap első felében még pozitív hangulat uralkodott a tőzsdén, a vezető részvények is drágultak, aztán délután kezdtek gyülekezni a fellegek. Végül a Mol 1,56 százalékos gyengülés után 23 025 forinton állt meg a nap végén, az OTP pedig ennél is nagyobbat - 2,56 százalékot - bukott, 6850 forintig esett vissza. Szinte az utolsó pillanatig kitartott a Magyar Telekom árfolyama, mely a zárás előtti percekben zuhant vissza, végül 846 forintot értek a távközlési részvények.

Gyenge napot zártak a gyógyszeripari részvények is: a Richter 1,16 százalékkal lett olcsóbb, az Egis pedig 1,71 százalékot veszített értékéből.

A délutáni meredek visszaesést főleg az indokolta, hogy a tengerentúlon a vártnál gyengébb vállalati jelentések és makroadatok láttak napvilágot. A lakásárverezések száma több mint a duplájára emelkedett az első negyedévben az Egyesült Államokban, ez a hitelválság további következményeire utal. Az egész válság abból indult ugyanis, hogy az ingatlanok ára visszaesett, a lakáshitelt felvevő ügyfeleknek pedig nem volt érdemes tovább fizetni a hiteleket, ezért a bankra szálltak a lakások, melyeket elárvereztek. A bankok viszont az árak esése miatt jelentősen buktak az üzleten. Idén az év első három hónapjában 112 százalékkal több ingatlant árvereztek el, mint a tavalyi év hasonló időszakában.

A negatív vállalati gyorsjelentések közül ma kiemelkedett a Countrywide pénzügyi cég első negyedéves eredménye. A vállalat közel 900 millió dolláros veszteségről számolt be az év első három hónapját illetően, ez részvényenként 1,6 dolláros mínuszt jelent. Az elemzők előzetesen 2 cent körüli veszteségre számítottak részvényenként, így a közölt eredmény jelentősen elmaradt a várttól. Ráadásul mindez azt jelentheti, hogy a Bank of America eláll a januárban bejelentett üzlettől, melynek értelmében 4 milliárd dollárért vett volna tulajdonrészt a Countrywide-ban.

A vezető nyugat-európai indexek is a délutáni órákban zuhantak vissza meredeken. A magyar piac zárása után a CAC 40 0,86 százalékos mínuszban volt, az FTSE 0,34 százalékkal állt tenapi értéke alatt, míg a DAx 0,74 százalékkal gyengült a kereskedés második felére.

Az amerikai tőzsdeindexek is eséssel kezdték a kereskedést: az első néhány óra alatt a Dow Jones ipari index 0,46 százalékos mínuszt szedett össze, a Standard & Poor's 0,65 százalékkal gyengült, a Nasdaq pedig 0,45 százalékkal csökkent tegnapi értéke alá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!