3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kereskedés utolsó perceiben rántották le mínuszba a vezető amerikai részvényindexeket, korábban pénteki értékük környékén álltak. A Dow öt és fél éves mélyponton zárt, szinte a teljes 200 pontos veszteségét az utolsó tíz percben szedte össze. A befektetők figyelmének középpontjában továbbra is a recessziós félelmek állnak, ezeket a lakáspiac visszapattanása sem tudta teljesen ellensúlyozni.

Újabb volatilis napon vannak túl az amerikai tőzsdék, de ezt lassan már megszokják a befektetők is. Hétfőn a nap első felében erősödött a pénzügyi szektor, majd a kereskedés végére elbukták korábban összegyűjtögetett dollárjaikat a részvények. Meglepően jó makroadat jelent meg a lakáspiacról a hét első napján, de ez is csak ideig-óráig tudta ellensúlyozni a recessziós félelmeket.

A Dow Jones ipari index végül 8175 pontig esett, ez bő 200 ponttal, 2,42 százalékkal maradt el a pénteki értékétől. Korábban napközben 220 pontos pluszban is volt a mutató, a volatilis kereskedés jelzi, hogy csak tegnap hatvan alkalommal ingázott a pozitív és a negatív tartományok között a Dow. A többi vezető mutató is jelentős eséssel zárt: a Standard & Poor's 3,18 százalékot bukott a végére, a Nasdaq pedig 2,97 százalékkal állt pénteki értéke alatt.


A nap első felében a pénzügyi szektor felfelé indult, majd a végére visszaestek a bankpapírok, mivel a befektetők tartanak a hitelválság európai és ázsiai következményeitől. Európából ugyanis sorra érkeznek a negatív hírek ezzel kapcsolatban, annak ellenére, hogy az amerikai pénzügyi cégek már kezdenek magukhoz térni, ezek még mindig komoly aggodalmak a hitelválság kapcsán.

Az elemzők szerint a legnagyobb baj a tőzsde szempontjából, hogy egyelőre senki sem tudja pontosan megmondani, mekkora hatásai lesznek a válságnak. Egyelőre a befektetők többsége bizonytalan, várja a további híreket. A bizonytalanságot csak erősítette, hogy napközben a Moody's elemzői leminősítették a General Motors részvényeit a visszaeső amerikai autópiac miatt. A cég részvényei 8,4 százalékot buktak az elemzés megjelenése után.

A kereskedés első felében a bankok erősödése annak is volt köszönhető, hogy kilenc pénzügyi cég megállapodott a Pénzügyminisztériummal arról, hogy a kormány még a héten részvényeket vesz a cégekben, ezzel megemeli a tőkéjüket. Ezt még a korábban elfogadott állami mentőcsomag teszi lehetővé, mely engedélyezte a kormánynak, hogy kisebbségi tulajdonrészt szerezzen a bankokban.

A piacot jelentősen befolyásolják a közeljövőben várható újabb kamatcsökkentések is, elsősorban a Fed szerdai bejelentésére figyelnek a befektetők. Az elemzők szerint az amerikai jegybank 50 bázisponttal 1 százalékra csökkenti majd az alapkamatot, hogy így próbálja felpörgetni a gazdaságot. Hétfőn az EKB elnöke is úgy nyilatkozott, hogy a jövő heti ülésen az európai jegybank is csökkentheti az alapkamat szintjét.

A vártnál kedvezőbb adatok láttak napvilágot hétfőn az újlakás-értékesítésekről, a várt visszaesés helyett szeptemberben 2,7 százalékkal nőtt az új építésű lakások eladása. Az otthonok ára viszont négyéves mélypontra esett vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!