Újabb volatilis napon vannak túl az amerikai tőzsdék, de ezt lassan már megszokják a befektetők is. Hétfőn a nap első felében erősödött a pénzügyi szektor, majd a kereskedés végére elbukták korábban összegyűjtögetett dollárjaikat a részvények. Meglepően jó makroadat jelent meg a lakáspiacról a hét első napján, de ez is csak ideig-óráig tudta ellensúlyozni a recessziós félelmeket.
A Dow Jones ipari index végül 8175 pontig esett, ez bő 200 ponttal, 2,42 százalékkal maradt el a pénteki értékétől. Korábban napközben 220 pontos pluszban is volt a mutató, a volatilis kereskedés jelzi, hogy csak tegnap hatvan alkalommal ingázott a pozitív és a negatív tartományok között a Dow. A többi vezető mutató is jelentős eséssel zárt: a Standard & Poor's 3,18 százalékot bukott a végére, a Nasdaq pedig 2,97 százalékkal állt pénteki értéke alatt.
A nap első felében a pénzügyi szektor felfelé indult, majd a végére visszaestek a bankpapírok, mivel a befektetők tartanak a hitelválság európai és ázsiai következményeitől. Európából ugyanis sorra érkeznek a negatív hírek ezzel kapcsolatban, annak ellenére, hogy az amerikai pénzügyi cégek már kezdenek magukhoz térni, ezek még mindig komoly aggodalmak a hitelválság kapcsán.
Az elemzők szerint a legnagyobb baj a tőzsde szempontjából, hogy egyelőre senki sem tudja pontosan megmondani, mekkora hatásai lesznek a válságnak. Egyelőre a befektetők többsége bizonytalan, várja a további híreket. A bizonytalanságot csak erősítette, hogy napközben a Moody's elemzői leminősítették a General Motors részvényeit a visszaeső amerikai autópiac miatt. A cég részvényei 8,4 százalékot buktak az elemzés megjelenése után.
A kereskedés első felében a bankok erősödése annak is volt köszönhető, hogy kilenc pénzügyi cég megállapodott a Pénzügyminisztériummal arról, hogy a kormány még a héten részvényeket vesz a cégekben, ezzel megemeli a tőkéjüket. Ezt még a korábban elfogadott állami mentőcsomag teszi lehetővé, mely engedélyezte a kormánynak, hogy kisebbségi tulajdonrészt szerezzen a bankokban.
A piacot jelentősen befolyásolják a közeljövőben várható újabb kamatcsökkentések is, elsősorban a Fed szerdai bejelentésére figyelnek a befektetők. Az elemzők szerint az amerikai jegybank 50 bázisponttal 1 százalékra csökkenti majd az alapkamatot, hogy így próbálja felpörgetni a gazdaságot. Hétfőn az EKB elnöke is úgy nyilatkozott, hogy a jövő heti ülésen az európai jegybank is csökkentheti az alapkamat szintjét.
A vártnál kedvezőbb adatok láttak napvilágot hétfőn az újlakás-értékesítésekről, a várt visszaesés helyett szeptemberben 2,7 százalékkal nőtt az új építésű lakások eladása. Az otthonok ára viszont négyéves mélypontra esett vissza.