5p

A diákok albérletkeresésével a fővárosban és az egyetemi városokban augusztusban megmozdult a lakásbérleti piac. A kínálat bővülésével a bérleti díjakból akár 30 százalékot is engednek a tulajdonosok, írja a Napi Gazdaság.

Augusztusban elsősorban - a diákoknak köszönhetően - meglódul a bérlakások iránti kereslet Budapesten éppúgy, mint az egyetemi városokban. Murányi Ákos, a Duna House vezető elemzője elmondta: a pesti oldalon a legkeresettebb az V., VI., VII., XIII. és XIV. kerület. Ennek magyarázata egyrészt a presztízsükben, másrészt központi, illetve központhoz közeli elhelyezkedésükben keresendő. A külföldi bérlők szinte kizárólag csak az V. és VI. kerületekben keresgélnek, s akár 400-500 eurót vagy ennél többet is hajlandóak fizetni havonta, ha megfelel az igényeiknek. Noha a hazai bérlőket főleg a havi díj motiválja, ám a lepusztult ingatlanok már körükben sem kelendőek. Magas rezsijük miatt a bérleti piacon sem népszerűek a panellakások, 40-50 ezer forintos havi díjért bőséges választékból csemegézhetnek az érdeklődők.

A bérleti díjak kialakításában sokat számít a közlekedés és az érintett lakás adottságai: egy metró közeli, napos, csendes lakás drágább, mint például egy forgalmas körútra néző. Lényegesen drágábbak az új társasházak, mint a régi gangos épületek; az elsők között épült olyan XIII. kerületi házakban, mint a Cézár-ház, Római-kert, Kleopátra-ház, akár 100-150 ezer forintot is le kell tenni havonta. Ezek mellett még a frekventált kerületekben is találhatók havi 40-50 ezerért kivehető lakóingatlanok, így a bérleményt keresők széles skálán válogathatnak. Az egyedül élők többsége a havi 50-65 ezer forint közötti, a párok vagy a családok 75-100 ezer forint közötti kategóriában keresnek kiadó lakást. A keresők alkupozícióban vannak, így a meghirdetett bérleti díjból 5-10 százalékot engednek a tulajdonosok.

Budán, mint Kala Imréné, a Kala és Társa Ingatlanhasznosító Kft. társtulajdonosa mondja, szintén bő a kínálat, a megkötött ügyletek száma azonban csökkent. Sok a kiadó ház, lakás a III. és XI. kerületben éppúgy, mint Pesthidegkúton, így a tulajdonosok akár 30 százalékot is engednek a havi bérleti díjból. A top kategóriában például 4000 euróról 3000-re csökkent a havi díj. Az olcsóbb, 600-1000 eurós kínálatban, például a Rózsadomb alsó részén, ahol különösen nagy a kereslet-visszaesés, jóval rugalmasabbak a bérbeadók. A multicégek fiatal külföldi munkatársai eltűntek a piacról, a fiatal párok és az egyetemisták azonban havi 60-100 ezer forintnál többet nem szánnak erre a célra. Számukra ezért előnyös terep a VIII., a IX. és a XIII. kerület (Futó, Angyal stb. utcai) új, és használt, de felújított, jól megközelíthető lakásai.

Olcsóbbnak számít a diákoknak kínált, 35-40, illetve 60 négyzetméteres kategória a Nagyvárad tértől a Móricz Zsigmond körtérig, ebben a körben a havi bérleti díj 1000-1200 forint között szóródik négyzetméterenként, amire rájön még a rezsiköltség és az 1-2 havi kaució.

A külföldi bérlők szinte kizárólag az V. és VI. kerületben keresgélnek, s akár 400-500 eurót vagy ennél többet is hajlandóak fizetni havonta egy lakásért, ha megfelel az igényeiknek.

Nő a kereslet az egyetemi városokban Szegeden - ahol a kevésbé jó adottságú, állagú és közlekedésű lakások bérleti díja idén csökkent - már július végén elindult az albérlet- és a lakáskeresés. Ennek az az oka, hogy idén több egyetemistát vettek föl, mint tavaly, a kollégiumi férőhelyek száma azonban nem bővült. A legfelkapottabb belvárosi lakásokért - s ezeket elsősorban a külföldi diákok keresik - 300-500 eurót plusz a rezsit kell letenni havonta. Ezek gyorsan bérlőre találnak, míg a központtól jóval távolabb eső 50 négyzetméteresek már havi 40-50 ezer forintért bérbe vehetők. A legolcsóbb lakásokért 12-15 ezer forintot kérnek szobánként, míg a 35 négyzetméteres panelek havi díja 20-30 ezer forint között mozog - mutatja be a szegedi bérleti piacot dióhéjban Bátyiné Mester Zsuzsa, a Limit Ingatlanhasznosító irodavezetője.

Családi házak is vannak a kínálatban, ezeket a városban és a körülötte épülő utak építői veszik bérbe. Az átlagos házakat havi 50-70 ezer, az igényesen kialakított újszegedi és alsóvárosi házakat havi 150-200 ezer forintért kínálják. Pécsett is megnőtt a kereslet, s mint Coboly István, a Continuum Ingatlanközvetítő ügyvezetője elmondta, amíg korábban az egyetemisták szülői segítséggel inkább vásároltak lakást, mint béreltek, s az egyetem befejeztével azt haszonnal eladták, ez most a piac pangása miatt nem éri meg. A kínálat bőséges, a díjakat az egyetem közelsége, a lakás állaga, kialakítása (elvárás a szobáknál a külön bejárat) határozza meg. Az egyetemek környezetében a kétszobás lakások havi díja 50-70 ezer, az egy- és másfél szobásaké 40 ezer forint körül, míg a lakrészeké 15-20 ezer forint között mozog.

Miskolcon, Zörgő Zsolt, az Otthon Ingatlanközvetítő Iroda ügyvezetője szerint visszaesett a lakásbérleti ügyletek száma, és a kereslet sem élénkült meg érezhetően az egyetemisták bérleti igényével. Az egyetem környéki garzonokat havi 25-30 ezer forintért, a két- és háromszobásakat 35-50 ezer forint között lehet bérbe venni. A 70-80 négyzetméteres családi házakért pedig - melyeket általában cégek vesznek ki - havi 50-60 ezer forintot kell letenni.


Debrecenben maradtak a bérleti díjak a tavalyi szinten. Egy-egy szobát már havi 15 ezerért találhat az érdeklődő, a belvárosi másfél, kétszobás lakások havi tarifája 40 ezer forint körül alakul. Veszprémben jellemzően két-három diák együtt bérel lakást, s így a rezsin felül fejenként havi 12-20 ezer forintos költségre számíthatnak. Az egyetemhez közeli téglalakásokat havi 40-60 ezer, míg a paneleket - az In-Structor Ingatlanirodától kapott információ szerint - mérettől, helytől és állagtól függően 28-40 ezer forintért adják ki a tulajdonosok, írja a Napi.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!