4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tegnap a Fed bejelentette, hogy közel 300 milliárd USD értékben vesz USA államkötvényt, és mellette 700 milliárdból vesz majd jelzálogpapírokat. Ezzel hivatalosan is belépett a "quantitative easing" - klubba.

Az angol nemzeti bank (BOE) közel 75 milliárd font értékben vett/vesz majd hosszú lejáratú államkötvényeket, mellyel lenyomta a 10 éves GILT hozamokat 3 százalék alá a bejelentés napján, de azóta nem nagyon mentek lejjebb. A Fed mostani 1000 milliárdos bejelentése százalékban akkora hatású, mint a BOE bejelentése volt (a piacok és a gazdaság eltérő nagysága miatt).


Melyek lesznek a várható hatások:

1.) Szerintem Kína nagyon örül ennek a bejelentésnek, amúgy is aggódtak már pár napja az amerikai állam- és vállalati kötvények "minősége" miatt. Hát most itt van nekik a soha jobbkor alkalom: a Fed átveszi tőlük a sok kötvényt, amit már nem akarnak. De ezzel az USA gazdasági csomag finanszírozása nincs megoldva. Még vagy 1000-1500 milliárd jön majd a piacra. Ha Kína nem akarja, akkor ki fogja? A Fed még jobban felfújja a mérlegét? Hmm.. Ezzel a bejelentéssel a Fed amúgy is beizzította a BANKÓPRÉST. Mugabe, a zimbabwei elnök most biztos jót mosolyog. Ő tudja mi a hiperinfláció.


Az egész elmélet mögött az áll, hogy kitisztítjuk a bankokat, azok ismét tudnak hitelt adni, a Fed meg ráül a jelzálogpapírokra, is kivárja, hogy azok lejárnak. Szép kis történet ez, jól kitervelték. De amikor nincs munkád, és amúgy is nyakig vagy hitellel, akkor miért akarnál felvenni? A hitelt vissza kell törleszteni. Még egyszer: ha ma felveszek hitelt, azzal a jövőbeli fogyasztásom hozom előre. Azaz, ma boomol a gazdaság, a jövőben viszont kevesebbet fogyasztok, azaz per definíció lehűl. Most a jövőben vagyunk. Annyi hitelt vettünk fel, hogy már nem tudunk többet. Vissza kell törleszteni, kevesebbet fogyasztunk majd, és többet spórolunk. A probléma, hogy a kapacitások azt feltételezték, hogy ez a játék a végtelenségig megy, csak sajnos a sok "mohó" kicsit túlspilázta, így most gáz van. A Fed itt jön be a képbe, azt mondja, nem baj, átveszem én a hiteled, te meg menj ki csak szorgosan fogyasztani kis hangya. Hmm. Ezt már nem kommentálom.


2.) Lassan az összes nagy nemzeti bank bankót nyom. EZ INFLÁCIÓT FOG MAJD maga után hozni. Most persze még annyira esik a kereslet, hogy ez nem fenyeget azonnal, de a következő években tutira, ezért a 30 éves USA államkötvény 3,5 százalékon egy lyukas garast nem ér. Arany. Ez van. Tudom, már a Blikkben is ez van, de ez az ami megállja az értékét. A 80-as években, az Arany/S&P500 arány egész máshol volt, mint ma. Az akkori aránnyal számolva az arany ma 5000 USD-on kéne hogy legyen. Persze egy kicsit túl van fújva most épp, de szerintem sokkal jobban megőrzi majd az értéket mint a lakóingatlan. Miért? A lakóingatlan, és ipari ingatlan a legutóbbi lufi okozója. Ez lenne a nagy értékmegőrző, ami már annyit ment az árban? Nyakig mindenki hitelben, mert amúgy nem lenne esélye ingatlanra, és a reálgazdasági problémák az államok beavatkozása miatt ki vannak tolva (ócska autó-prémium miatt van egy kis kereslet a kisebb autókra, részmunkaidő - ez állami pénzből szponzorálva) azaz rohamosan növő államadósság. Adókat kell majd emelni, ha nem akarunk államcsődöket, ami a gazdasági növekedést évekre visszaveti majd. Franciaországban ismét országos sztrájk... .

Mi lesz a piacokon: sokan nem hisznek ebben a pattincsban, ezért még lehetnek körei. Április 12: valószínűleg részben, bizonyos termékekre eltörlik majd a marked-to-market szabályozást. Ez egyes bank, biztosító és hasonló részvényeket akár megdupláztathat (!) persze kérdés, mennyit emelkednek még addig. A FED is visszaveszi a sok papírt, hova mennek azzal az emberek? Bankbetétbe 1%-on? A FED be akarja terelni a sok pénzt ismét a piacra, mint jó pásztor az alkonyatkor a bárányokat a szállásba.

Egyet ne feledjünk: ha nagy eufória is lesz, ez csak a látszat. A bankóprés és az állami eladósodás miatt érezzük csak, hogy minden ok. A hiteleket vissza kell törleszteni, vagy el lesznek inflálva. Egyik szcenárió sem fényes.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!