Az augusztusi kiemelkedő érték után szeptemberben is kedvezően alakult a helyzet az ingatlanpiacon, legalábbis ami a tranzakciók számát illeti. Az egy hónappal korábbi 7333 után a Duna House Barométer szerint szeptemberben 7038 lakás cserélt gazdát. Szeptemberben ugyanakkor meglehetősen változékony volt a helyzet. A szezonalitásnak megfelelően kiemelkedően indult a hónap, ám a végtörlesztés hírére a hónap középső két hetében mintegy 30 százalékos tranzakciószám csökkenés volt tapasztalható. A visszaesés oka nyilván azon eladók szándékából ered, akik devizahitellel rendelkeznek és realizálni kívánják az árfolyamnyereséget, így a szerződés lezárását a törvényre emelkedés utánra tolták. A törvényre emelkedéssel aztán ismét visszaélénkült a piac és várhatóan ez ki is tart még, így októberre kiemelkedő tranzakciószámot várnak a Duna House elemzői.
Az elmúlt egyéves stagnálást követően 2011. harmadik negyedévében lefelé mozdultak az árak. Az összesített Országos Lakásindex is történeti mélypontra került. A fogyasztói árindexszel korrigált adat szerint 30 százalékkal ér kevesebbet az ingatlanunk, mint 2008 év elején. Történeti mélyponton mind az Országos Panel– és az Országos Tégla Index is. A budapesti lakásindexek mutatják a legdrámaibb képet. Legnagyobbat a fővárosi téglalakások ára zuhant. A Duna House korábban már publikálta véleményét az ingatlanárak alakulásáról, miszerint a végtörlesztés időszakában (február végéig) átmenetileg 5-10 százalékos áresés várható, de egyelőre az ezt követő időszakot még nehéz prognosztizálni.
A legolcsóbban és legkisebb értékben Észak-Magyarországon történtek a tranzakciók, itt az átlagos négyzetméter ár 126 ezer forint volt. A dél-budai eladók örülhettek a leggyorsabban a vevőnek (84 nap), míg a legtöbbet Észak-Pesten és a Dél-Alföldön kellett várni (191). Az értékesítési idő adatai különösen fontosak lehetnek a végtörlesztési időszakban, hiszen 5 hónap, vagyis kb. 150 nap áll rendelkezésre annak, aki ingatlaneladásból kívánja a végtörlesztést lebonyolítani.
A panellakások átlagárait tekintve a főváros északi fele tekinthető drágábbnak (~180 ezer Ft/m2), majd ezt követi a kedvelt 11. kerülettel megtámogatott dél-budai oldal (~170 ezer Ft/m2). A dél-pesti oldal már olcsóbbnak mutatkozik, míg a legalacsonyabb átlagárat a 8. kerület hozza (148 ezer Ft/m2). Országosan a Közép– és Nyugat-Dunántúl emelkedik ki, míg a többi régió szinte azonos képet mutat az alig 120 ezer forintos négyzetméter fölötti áraival. Augusztus átlagárait szeptemberrel összehasonlítva látványos különbségeket lehet felfedezni. A legerősebb esés Budapesten következett be. A két hónap viszonylatában közel 10 százalékos átlagárváltozás is felfedezhető, egyedül a belvárosi ingatlanok estek csupán 2 százalékot. A keleti országrész szenvedett el hasonló, 10 százalékos átlagáresést, a többi területen a két hónap hasonló átlagokat mutat.
A felújítandó lakásokat az elmúlt negyedévben Közép-Magyarországon és ezen belül Budapesten vették a legnagyobb arányban (10%). A "nagyon jó”, vagyis maximális minősítést kapott ingatlanokat az Észak-alföldön keresték, közel 40 százalékban. Ennek aránya a fővárosban 28 százalék, Észak-Magyarországon pedig nem éri el a 15 százalékot. Jól látszik, hogy kevés felújítandó lakás cserél manapság gazdát. Ennek egyértelmű oka, hogy kínálati piac van, így a vevők bőséges kínálatból tudnak választani, vagyis kevesen kényszerülnek lakásfelújításba vágni.
Békés, Jász-Nagykun-Szolnok és Veszprém megyék eladói egyaránt 17 százalékkal olcsóbban kényszerültek eladni ingatlanjukat, mint ahogy azt elsőre előirányozták. Őket követik Somogy és Tolna megyék, ahol ez az érték egyaránt 15 százalék. A legkevesebb ilyen veszteséget ismét Győr-Moson-Sopron megye eladói könyvelhettél el 9 százalékkal. A fővárosban az 5. kerület eladóinak kellett a legtöbb kompromisszumot megkötniük 16 százalékkal, de nem volt sokkal jobb a helyzet a 6., 9., 16., 21. kerületekben sem. A budapesti átlag így is 10 százalék fölött alakult.
A fővárosban legnagyobb arányban a 20-as éveikben járók vásárolnak, átlagban 11 millió forint fölött költenek első lakásuk megvásárlására. Vidéken a 20-as, 30-as korosztály egyforma arányban van jelen a vásárlói oldalon, de a fiatalabbak a kisebb, olcsóbb lakást keresik. Egy vidéki vállalkozó ma átlagban 16 millió forintot költ lakásra, míg egy nyugdíjas csupán 5-öt. A fővárosban a 30-asok adják el leginkább a lakásaikat.
Pesten nőtt a kisebb lakások népszerűsége a 20-60 m2 közötti kategóriában, Budán pedig 20 százalékkal többen vásároltak 20-40 m2 között, mint korábban. Ugyanitt még látható, hogy nőtt az olcsóbb négyzetméter árú lakások népszerűsége és a drágább ingatlanok helyett az 5-10 millió közöttieket keresik. Pest megyében látványosat zuhant a nagyméretű ingatlanok (160+ m2) iránti kereslet, helyette a 40-100 m2 közöttiek ugrottak felfelé. Ez az ugrás a keresett lakások áraiban is megmutatkozik, a 10-15 millió forint közöttiek emelkedtek, míg a 35 millió forint fölöttiek estek.
mfor.hu