Pozitívan zárta az elmúlt hetet a BUX index, mely a héten a maradék két nagyvállalat első negyedéves gyorsjelentése miatt kicsit függetlenedhet a nemzetközi piacoktól. A Mol és az OTP csütörtökön közlik eredményeiket, közülük főleg az OTP-re lesz érdemes figyelni. Ma reggel a pozitív oldalon tudott nyitni a BUX, de délután az amerikai makroadatok megbolygathatják a piacot. Délelőtt a vártnál magasabb brit inflációs adatoknak köszönhetően már elindult lefelé az index.
Délelőtt fél tizenegy után a BUX 23 267 ponton állt, ez 0,64 százalékkal volt magasabb a pénteki záróértéknél. A vezető részvények az Egis kivételével erősödni tudtak.
Az OTP 1,51 százalékkal erősödött az első néhány óra alatt, 7400 forintért adták a bankpapírokat. A Mol 0,28 százalékot javított, 23 640 forintba kerültek a cég részvényei délelőtt fél tizenegy után. A Magyar Telekom 0,58 százalékos drágulás után 872 forinton állt, a távközlési részvények csütörtökig forognak a 74 forintos osztalékkal, addig várható erősödés, csütörtök után viszont jelentős visszaesés várható az árfolyamban.
A gyógyszergyári részvények gyengén szerepelnek ma reggel: a Richter minimális mértékben gyengült péntekhez képest, az Egis viszont 0,82 százalékot veszített értékéből.
Ma délután közlik Amerikában a kiskereskedelmi forgalom áprilisi adatait, melyek jelentősen befolyásolhatják az európai és a magyar piac alakulását is. Az Egyesült Államok gazdaságának egyik húzóágazata a belső fogyasztás, ezért a kiskereskedelmi statisztikák a gazdasági növekedésre is hatással lehetnek. Az elemzők a fogyasztás csökkenését valószínűsítik, de a visszaesést jórészt az autóértékesítések csökkenése okozhatja szerintük.
A vezető nyugat-európai részvényindexek kismértékű emelkedéssel kezdték a mai kereskedést: a CAC 40 délelőtt 0,37 százalékos pluszban volt, az FTSE 0,36 százalékkal állt tegnapi záróértéke felett, míg a DAX 0,28 százalékot javított a nyitást követően.
Nagy-Britanniában délelőtt hozták nyilvánosságra az áprilisi inflációs adatokat, melyek kicsival magasabbak lettek a vártnál: éves szinten 3 százalékos volt a pénzromlás a várt 2,6 százalék helyett. A kiskereskedelmi árak 4,2 százalékkal emelkedtek az elmúlt egy évben, miközben az elemzők 3,9 százalékos drágulásra számítottak.