3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pénteki rally után mínuszban zárt ma a BUX index, mely elsősorban az OTP-nek köszönhette 1,06 százalékos gyengülését.

Várható volt, hogy a múlt hét végén tapasztalt szárnyalás után egy kisebb korrekció jöhet ma a piacon. Ráadásul a nemzetközi indexek is a negatív oldalon álltak, így a BUX sem tudott felfelé indulni tartósan. Pénteken az emelkedésben az OTP vitte a prímet 15 százalékos ugrásával, ma az esést is a bankpapírok vezették. Ismét emelkedett az olajár, mivel a befektetők arra számítanak, hogy az amerikai bankok megmentésével ismét nőhet a kereslet.

A BUX végül 18 860 ponton zárt, ez 1,06 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki záróérték. A részvényforgalom kimondottan magas volt, a nap végére 29,3 milliárd forint értékben kereskedtek a papírokkal. A vezető részvények közül az OTP húzta lefelé az indexet, a bankpapírok a nap végére 4,29 százalékot buktak, 6700 forinton zártak. A Mol 1,07 százalékkal lett olcsóbb, 14 740 forintot adtak a cég részvényeiért. Minimális mértékben emelkedett a Magyar Telekom árfolyama, 766 forintig kúsztak fel a távközlési cég papírjai.

Jó napja volt a gyógyszeripari cégeknek, mivel a BUX esése ellenére is drágulni tudtak. Különösen a Richter 4,14 százalékos ugrása volt jelentős, 28 900 forintig emelkedett az árfolyam. Az Egis 0,73 százalékkal ért többet a nap végén, mint pénteken.

Ma is a nemzetközi tőzsdékről érkező hírek irányították a kereskedést, mivel jelentős makroadatok nem láttak napvilágot. A befektetők többsége az amerikai kormány 700 milliárd dolláros válságtervére koncentrál, bár egyelőre nem sok konkrétumot tudni róla. A kormány tervei szerint ennyiért vennék meg a bankok megbízhatatlan hiteleit, azonban az elemzők szerint a teljes hitelállomány ezermilliárd dollár is lehet.

A nap másik fontos híre, hogy a Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankholdingokká alakultak, ezzel lényegében új időszámítás kezdődött a Wall Streeten, mivel eltűntek a klasszikus befektetési bankok. A holdingforma előnye, hogy a pénzintézetek így könnyebben kaphatnak majd állami hitelt, ezért cserébe viszont vállalniuk kell a szigorúbb működési feltételeket. A holdinggá válás csökkenti annak esélyét, hogy a Morgan Stanley egyesüljön a Wachoviával, pedig a múlt héten még arról szóltak a pletykák.

Makroadatok hiányában az olajár mozgatta még a piacokat ma, a nyersanyag ára ismét emelkedett. A befektetők arra számítanak, hogy az amerikai bankok megmentésével ismét emelkedhet a kereslet a nyersanyag iránt. Délután a New York-i árutőzsdén 108,05 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 3,50 dollárral volt magasabb a pénteki árfolyamnál.

A vezető nyugat-európai indexek egész nap kismértékű mínuszban voltak, délután a francia CAC 40 index 0,55 százalékkal állt pénteki értéke alatt, az FTSE 0,41 százalékkal esett vissza, míg a DAX 0,21 százalékot veszített.

A Wall Street vezető indexei is a negatív oldalon kezdték ma a kereskedést. A Dow az első néhány órában 1,2 százalékkal gyengült, a Standard & Poor's 1,57 százalékkal esett vissza a nyitás után, míg a Nasdaq 1,31 százalékos mínuszban volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!