Várható volt, hogy a múlt hét végén tapasztalt szárnyalás után egy kisebb korrekció jöhet ma a piacon. Ráadásul a nemzetközi indexek is a negatív oldalon álltak, így a BUX sem tudott felfelé indulni tartósan. Pénteken az emelkedésben az OTP vitte a prímet 15 százalékos ugrásával, ma az esést is a bankpapírok vezették. Ismét emelkedett az olajár, mivel a befektetők arra számítanak, hogy az amerikai bankok megmentésével ismét nőhet a kereslet.
A BUX végül 18 860 ponton zárt, ez 1,06 százalékkal volt alacsonyabb, mint a pénteki záróérték. A részvényforgalom kimondottan magas volt, a nap végére 29,3 milliárd forint értékben kereskedtek a papírokkal. A vezető részvények közül az OTP húzta lefelé az indexet, a bankpapírok a nap végére 4,29 százalékot buktak, 6700 forinton zártak. A Mol 1,07 százalékkal lett olcsóbb, 14 740 forintot adtak a cég részvényeiért. Minimális mértékben emelkedett a Magyar Telekom árfolyama, 766 forintig kúsztak fel a távközlési cég papírjai.
Jó napja volt a gyógyszeripari cégeknek, mivel a BUX esése ellenére is drágulni tudtak. Különösen a Richter 4,14 százalékos ugrása volt jelentős, 28 900 forintig emelkedett az árfolyam. Az Egis 0,73 százalékkal ért többet a nap végén, mint pénteken.
Ma is a nemzetközi tőzsdékről érkező hírek irányították a kereskedést, mivel jelentős makroadatok nem láttak napvilágot. A befektetők többsége az amerikai kormány 700 milliárd dolláros válságtervére koncentrál, bár egyelőre nem sok konkrétumot tudni róla. A kormány tervei szerint ennyiért vennék meg a bankok megbízhatatlan hiteleit, azonban az elemzők szerint a teljes hitelállomány ezermilliárd dollár is lehet.
A nap másik fontos híre, hogy a Goldman Sachs és a Morgan Stanley bankholdingokká alakultak, ezzel lényegében új időszámítás kezdődött a Wall Streeten, mivel eltűntek a klasszikus befektetési bankok. A holdingforma előnye, hogy a pénzintézetek így könnyebben kaphatnak majd állami hitelt, ezért cserébe viszont vállalniuk kell a szigorúbb működési feltételeket. A holdinggá válás csökkenti annak esélyét, hogy a Morgan Stanley egyesüljön a Wachoviával, pedig a múlt héten még arról szóltak a pletykák.
Makroadatok hiányában az olajár mozgatta még a piacokat ma, a nyersanyag ára ismét emelkedett. A befektetők arra számítanak, hogy az amerikai bankok megmentésével ismét emelkedhet a kereslet a nyersanyag iránt. Délután a New York-i árutőzsdén 108,05 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 3,50 dollárral volt magasabb a pénteki árfolyamnál.
A vezető nyugat-európai indexek egész nap kismértékű mínuszban voltak, délután a francia CAC 40 index 0,55 százalékkal állt pénteki értéke alatt, az FTSE 0,41 százalékkal esett vissza, míg a DAX 0,21 százalékot veszített.
A Wall Street vezető indexei is a negatív oldalon kezdték ma a kereskedést. A Dow az első néhány órában 1,2 százalékkal gyengült, a Standard & Poor's 1,57 százalékkal esett vissza a nyitás után, míg a Nasdaq 1,31 százalékos mínuszban volt.