A Bear Stearns (BSC) csődje és megmentése rávilágít, mennyire labilisak a tisztán brókercégek, melyek a "kereskedésből" élnek és nincsenek stabil betétjeik. Tegnap azért esett a Lehman, mert több befektető a prime-brokerage számláját a CSFB-hez és az UBS-hez transferálta. A Lehman a másik nagy brókerház, mely banki háttér nélkül működik.
Térjünk vissza a FED-hez. Az infláció stabilizálódik, és amennyiben a világ elhiszi a világgazdaság lelassulását, a nyersanyagárak is visszább fognak jönni, mely csökkenti majd a nyomást a második fordulós inflációs nyomásra. A legutóbbi inflációs adat az USA-ban inkább kicsit jobb volt, de a következő várhatóan jóval rosszabb lesz, mivel az olajár azóta az egekbe szökött és a dollár is párhuzamosan begyengült.
A FED a kamatcsökkentésével még nem gerjeszt inflációt, amíg a belső kereslet inkább visszafogott, de a gyenge USD révén az ország azt kockáztatja, hogy inflációt exportál. A piac félelmét az inflációtól jól mutatja az inflációs kötvények nulla illetve negatív reálhozama. Hiszen a világban máshol: legyen az Közép-Kelet-Európa vagy Ázsia, a nemzeti bankok a kamatokat emelik, hogy fékezzék a főként az élelmiszer árak indukálta drágulást.
A legutóbbi kiskereskedelmi forgalom inkább gyenge volt. Bár 0,3 százalékkal nőtt nominális értékben, de figyelembe véve a 0,2-0,3 százalékos havi inflációt ez reál értelemben nulla. Mivel a belső fogyasztás közel 70 százalékát teszi ki a GDP-nek, az USA gazdasága jó eséllyel +-0 százalékos növekedést produkált az idei első negyedévben, azonban ha figyelembe vesszük, hogy a chicago PMI, a Philadelphia FED index és az ipari termelés mind-mind erősen recessziós szinteken vannak, a növekedés akár negatív is lehet.
Az USA részvénypiacok még tartják magukat a januári minimumok felett, igaz csak igen nagy nehézséggel. A DAX lefordult már, a Nikkei-t pedig szétbombázták. Persze a japán jen jelenlegi szintjén sok vállalat profitja elolvadt (a túl erős jen padlóra küldi az exportőröket), de talán a japán piac az, mely a legtöbb negatív hírt már beárazta. Továbbra is fenáll azonban, hogy a hangulat rekord mértékben negatív, sokan alul vannak már súlyozva, így ebből a szempontból minden adott egy technikai rallira.
Mi várható? Már szeptemberi elemző írásunkban arra figyelmeztettünk, hogy a pénzpiaci-bankpiaci problémák kezelése kell, hogy a fő feladat legyen.
Akkor is már a jelentős, nagy lépcsős kamatcsökkentés mellett tettük le a voksot - hiszen ezzel a FED sokat tehet a bankok újratőkésítéséért (meredek hozamgörbe). A FED amennyiben leviszi egy vagy két lépcsőben a kamatszintet 2 százalékra illetve az alá, akkor már sokat nem tehet, hiszen relatíve az inflációhoz már így is nagyon olcsó a pénz.
A bankok hiteles újratőkésítése nélkül kevés jót várhatunk. Akkor jelenik majd meg a fénysugár az alagút végén, ha a bankoknak meglesz az első negyedévük, amikor már nem írnak le semmit.