10:32
"Megvan a felhatalmazásunk a közgyűléstől, ezért adott esetben sor kerülhet saját részvények vagy kötvények vásárlására" - mondta Bencsik László az mfor.hu kérdésére. Emlékezetes, hogy 2008-2009-ben a komoly zuhanások közepette a bank nagy tételben vette saját részvényeit, hogy megtámassza az árfolyamot. Ezzel a kérdéssel véget is ért a sajtótájékoztató.
10:19
Bencsik László újságírói kérdésre kiemelte: továbbra is bíznak abban, hogy a céltartalékolás a tavalyi szint alatt marad, de az utóbbi hetekben növekedtek az ezzel kapcsolatos kockázatok. "Egy hónapja még biztos lettem volna ebben, de még most is elég biztos vagyok" - mondta.
10:05
Kiütésből felállva:
10:00
Az OTP-nek teljesen minimális a kitettsége azokban az európai országokban, melyek miatt most a leginkább aggódnak a befektetők - nyugtat meg Bencsik László.
9:55
Csoportszinten 18 százalék a tőkemegfelelési mutató, ezen belül a magyarországi alaptevékenység tőkemegfelelése 20 százalék. A Tier1-ráta 17,6 százalék, ami világviszonylatban is kedvező. A javulás annak volt köszönhető, hogy a második negyedévben az ukrán és a bolgár leánybank is jelentős osztalékot fizetett ki.
9:47
Az OTP vezérigazgató-helyetese szerint jó hír, hogy lassul a portfólióromlás üteme, 2010 első negyedéve óta nem volt ilyen kicsi a növekedés, mint most a második negyedévben.
Közben a részvény esik tovább:
9:44
"A költségekről szólva kedvező volt az első féléves eredmény annak ellenére is, hogy egy évvel korában erősen kontrollált költségekkel működött a bank, ennek volt köszönhető az alacsony bázis" - hangsúlyozza Bencsik.
9:35
Magyarországon a bank bevételei fokozatosan csökkennek, a tavalyi év elejéhez képest már 6 milliárddal volt kevesebb a negyedéves bevétel. Emellett a kamatmarzs csökkenése volt tapasztalható a hazai tevékenység esetében. Az orosz leánybanknál növekvő eredményekről számolt be a bank, míg a bolgár leány stabil pénzt termel.
9:29
"Sajnos a hitelállomány nem úgy alakult, ahogy vártuk, a második negyedévben sem tudott árfolyamszűrten növekedni az állomány" - mondja Bencsik László. A kockázati költségek és a portfólió minőség alakulása viszont igen kedvező volt a második negyedévben."Ha ilyen erős marad a frank, akkor azt a negyedik neyedévben és a jövő év első két negyedévében láthatjuk az eredményekben" - teszi hozzá a vezérigazgató-helyettes.
9:22
Oroszországban továbbra is erőteljes a növekedés, bár mintha megtorpanás látszana. Az OTP továbbra is vonzó befektetési célpontként tekint az országra. Ukrajnában is pozitív kilátásokat lát a bank, bár az még kérdés lesz, hogy a nyersanyagra utalt ország mennyire érzi majd meg a világgazdaság lassulását. Romániában a tavalyi nagyarányú kiigazítás után már növekedés tapasztalható, míg a bolgár gazdaság nagyon stabil és irigylésre méltó helyzetben van.
9:18
A nyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése növelheti a belső fogyasztást, azonban ha erős marad a frank, akkor az jelentős likviditást szív ki a gazdaságból - véli az OTP szakembere.
9:14
"Ebben a gyorsjelentésben még nem jelentek meg az erős svájci frank hatásai, ha ilyen erős marad az alpesi deviza, akkor az a magyarországi tevékenységnél magasabb kockázati költségeket fog eredményezni a következő negyedévekben" - vallja be Bencsik. A frank mellett a gazdasági növekedés lassulása a rossz hír, a jó hír viszont a folyamatosan javuló tőkemegfelelés és likviditási helyzet az OTP számára.Ezekben a mutatókban a bank nagyságrendekkel meghaladja a törvényi minimumot. "A bank likviditási helyzete továbbra is nagyon erős, jelenleg 5,2 milliárd eurónyi likviditási tartalékkal rendelkezünk, miközben a következő öt évben 1,7 milliárd eurónyi lejáratunk lesz" - emeli ki a vezérigazgató-helyettes.
Az OTP-részvények gyengüléssel nyitottak pénteken a tőzsdén:
9:12
Stabil eredményt ért el az OTP, a második negyedévben a bankadó hatása nélkül 45 milliárd forint volt a korrigált profit - emelte ki Bencsik László, a bank vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: összsségében elégedettek ezzel az eredménnyel a második negyedév tekintetében. Az eredmény szerkezete átalakul, a magyarországi tevékenyég eredménye romlik, a külföldi cégek viszont egyre nagyobb részben járulnak hozzá az eredményekhez.
Háttér
"A svájci frank árfolyam erősödése növelheti a magyarországi tevékenység kockázati költségeit" - olvasható az OTP péntek hajnalban megjelent második negyedéves gyorsjelentésében.
A második negyedévben 37,3 milliárd forintos konszolidált eredményt ért el az OTP Bank, ez szinte hajszálra megegyezett az első negyedév adatával, míg a tavalyi év hasonló időszakánál 36 százalékkal volt magasabb. Fél év alatt a bank profitja 74,5 milliárd forint volt, ami 7 százalékos növekedést jelentett tavalyhoz képest.
Jó hír a bank számára, hogy lassul a portfólióromlás üteme, bár a második negyedéves mérlegzárást követően az utóbbi hetekben csúcsot csúcsra döntött a svájci frank, így lehet, hogy még korai fellélegezni. Csoportszinten a 90 napon túli késedelmes hitelek aránya a második negyedévben 15,4 százalék volt az előző negyedév 15 százalékos és az egy évvel korábbi 12,4 százalékos adat után. Ezen belül a magyarországi portfólió NPL-rátája 11,2 százalékról 11,5 százalékra nőtt, az viszont kifejezetten rossz hír, hogy a hazai lakossági jelzáloghitelek esetében volt a legnagyobb a romlás, 9,2 százalékról 9,9 százalékra.
Kedvező fejlemény, hogy az elmúlt negyedévhez hasonlóan tovább nőtt a külföldi leányvállalatok profit-hozzájárulása: köszönhetően a javuló orosz leánybanki teljesítménynek, valamint a jó ukrán, bolgár, román és horvát eredménynek. 2011 második negyedévében a konszolidált profitból 15,7 milliárd forint származott külföldről. Ezzel 2011 első hat hónapjában az adózott eredményhez 26,8 milliárd forinttal (a korrigált profit 30 százalékával, a bankadót is tartalmazó számviteli eredmény 36 százalékával) járultak hozzá a külföldi leányvállalatok. Ugyanezen időszak alatt az OTP magyarországi alaptevékenységének eredménye 24 százalékkal, 83 milliárd forintról 63 milliárd forintra csökkent, vagyis a csoport eredményének javulása egyértelműen a javuló külföldi leánybanki teljesítménynek köszönhető - olvasható a beszámolóban.
Beke Károly
mfor.hu