8700 ponton fejezte be a hét utolsó napját a tokiói tőzsde Nikkei 225 indexe, ez néhány ponttal alacsonyabb volt a csütörtöki záróértéknél. Hongkongban eközben még javában zajlik a kereskedés, a Hang Seng 1,96 százalékkal állt tegnapi értéke alatt. A Shanghai Composite eközben 0,29 százalékos lecsorgást mutatott, míg a dél-koreai tőzsde Kospi indexe néhány ponttal tegnapi értéke felett tudott zárni.
Meglehetősen siralmas negyedévet zárnak a vezető ázsiai piacok, melyek 11-21 százalék közötti visszaesésben vannak jelenleg az előző negyedév végéhez képest. Az elmúlt három hónap a nemzetközi piacokon főleg az eurózóna válságáról szólt, a befektetők rendre attól tartottak, hogy Görögország mellett más európai államok is bajba kerülnek majd, illetve attól, hogy a görögök kénytelenek lesznek csődöt jelenteni.
Jó hír, hogy a német parlament csütörtökön megszavazta az Európai Finanszírozási és Stabilitási Eszköz (EFSF) kibővítését, mely a második görög mentőcsomag előfeltétele volt. A befektetőket azonban nem nyugtatta meg a döntés, az elemzők szerint uyganis még mindig sok a bizonytalanság, továbbra sem lehet tudni például, hogy a kibővített alapban lévő összeget mire fogják felhasználni az európai politikusok.
Koreában elsősorban a technológiai cégekről szólt a mai nap, a szektor képviselői visszaadtak valamennyit az elmúlt napok intenzív emelkedéséből. A Samsung például 2 százalékkal lett olcsóbb, míg a Hynix Semiconductor 2,3 százalékot veszített értékéből. Kínában és Hongkongban a bankpapírok kerültek lejtőre: a Bank of China 3,43 százalékkal esett vissza a nap második felére, míg az Industrial & Commercial Bank of China 5,45 százalékos zuhanást mutatott. Jórészt a pénzügyi szektor képviselőinek volt köszönhető a hongkongi Hang Seng átlagon felüli esése.
mfor.hu