4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Délutánra jelentősen visszaesett a BUX index, a nap végén 0,9 százalékos mínusszal zárt a mutató. A két gyógyszerrészvény kissé mérsékelte az esést, a Mol és az OTP bukását viszont nem tudták ellensúlyozni. Az index azok után kezdett komolyan esni, hogy az EKB nem változtatott a kamatszinten.

Jól kezdte a napot a BUX index, aztán délután nem tartott sokáig az optimista hangulat, az EKB kamattartása után Európát követve indult lefelé a részvényárak. Amerikában kiábrándító munkaerő-piaci adatok jelentek meg, a heti friss munkanélküliek száma hétéves csúcsra emelkedett, ami nem túl kedvező előjel a holnapi munkanélküliségi adatok előtt. A tengerentúlon a mentőcsomag elfogadásával kapcsolatos pozitív várakozások sem voltak elegendőek ahhoz, hogy pluszban nyisson a Wall Street.

A BUX végül 19 002 ponton zárt, ez 0,9 százalékkal maradt el a tegnapi értéktől. A részvényforgalom nem volt kiemelkedő, 15 milliárd forint cserélt gazdát ma a piacon. A vezető papírok közül a Mol és az OTP zuhanása húzta lefelé a tőzsdét, a két gyógyszerrészvény kimagasló erősödése nem tudta ellensúlyozni ezeket a mínuszokat.


A Mol végül 15 490 forinton tudott zárni, ez 3,04 százalékkal maradt el a tegnapitól. Pedig az olajársaság számára kedvező hír jelent meg tegnap délután, ugyanis a horvát háborús veteránok megszavazták, hogy eladják 7 százalékos INA-tulajdonrészüket a magyar cégnek. Az OTP 2,26 százalékos drágulás után ma 6260 forintot ért a nap végén, míg a Magyar Telekom 1,27 százalékot javítani tudott, 796 forintot ért a záráskor.

Kimondottan jó napot zártak a gyógyszeripari részvények, melyek egész nap jelentős pluszban álltak. Az Egis a végére közel 5 százalékkal ért többet, mint szerdán, így 12 305 forintért adták a részvényeit, míg a Richter 2,31 százalékos ugrással 31 050 forintig kapaszkodott fel.

A nemzetközi piacokon továbbra is elsősorban az Amerikából érkező hírek mozgatják a piacokat, a nap első felében annak köszönhetően tudtunk emelkedni, hogy a Szenátus tegnap megszavazta a módosított mentőcsomagot. A Kongresszus várhatóan holnap szavaz a kérdésről, így addig bizonytalanság uralhatja a piacokat, az elemzők ugyanis egyáltalán nem biztosak abban, hogy a képviselők rábólintanak a tervre.

A tengerentúlon ma csalódást keltő munkaerő-piaci adatok is megjelentek: a múlt héten közel 500 ezren jelentkeztek munkanélküli segélyért, ami az elmúlt hét év legmagasabb értéke. Az elemzők 430 ezre adatra számítottak. Holnap jelennek meg a szeptemberi munkanélküliségi statisztikák, a mai hír pedig nem kimondottan kedvező képet vetít előre.

Európában a legfontosabb esemény az Európai Központi Bank (EKB) kamatdöntése volt, melyen a döntéshozók változatlanul 4,25 százalékon hagyták az alapkamatot, pedig néhányan már kamatcsökkentést vártak a csökkenő inflációs nyomás és a növekvő recessziós félelmek miatt. Jean-Claude Trichet jegybankelnök a döntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a bank mérlegelte a kamatcsökkentés lehetőségét is, de végül a tartás mellett döntöttek.

Európai lapok ma reggel arról cikkeztek, hogy a kontinensen is kidolgozhatnak egy az amerikaihoz hasonló mentőcsomagot, melynek keretében 300 milliárd euró értékben segítenének az európai bankokon. Mindezt az indokolja, hogy a hét elején öt pénzintézetet is állami segítséggel kellett megmenteni a csődtől, az olasz UniCredit problémáiról pedig napok óta hallani.

A forint a nap második felében a dollár erősödésének köszönhetően kezdett gyengülni az euróval szemben, a tőzsdezárás után 243,90 forintot kellett adni egy euróért a devizapiacon. A dollár főleg az EKB kamatdöntése után indult erősödésnek, a tegnapi 1,40-es szintek után ma délután 1,3760-ig szárnyalt, a BÉT zárása után 1,3831-nél állt az árfolyam.

Az olaj ára ma ismét jelentősen csökkent, főleg a délutáni órákban az amerikai piacok nyitása után fordult meredeken lefelé az árfolyam. A magyar tőzsde zárása után 94,67 dollárt ért egy hordó nyersolaj, ez 3,86 dollárral maradt el a tegnapitól.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!