A múlt hét második felére némileg megnyugodtak a nemzetközi piacok, ennek volt köszönhető a tőzsdék pénteki komoly rallyja. A BUX közel 10 százalékkal erősödött a múlt hét végén, ezek után ma reggel várható volt, hogy kicsit korrigálni fognak a papírok. Az emelkedéshez hasonlóan a gyengülésben is az OTP vezet, mely már több mint 3 százalékot visszaadott a pénteki 15 százalékos szárnyalásból.
Délelőtt 18 918 forinton állt a BUX index, ez 0,76 százalékkal volt alacsonyabb, mint a múlt hét végén. A forgalom ma is magas volt, az első órákban már több mint 8 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a részvények. A vezető részvények közül az OTP 3,14 százalékkal gyengült a kereskedés elején, délelőtt 6780 forintot adtak a bankpapírokért. A Mol a nyitás után erősödött, majd visszaesett, ugyanúgy 14 900 forinton állt, mint péntek délután. Erősödni tudott viszont a Magyar Telekom, a távközlési részvények 0,79 százalékos drágulás után 770 forintot értek.
További emelkedéssel kezdtek reggel a gyógyszergyártók is: az Egis 0,9 százalékkal drágult, míg a Richter hasonló mértékű emelkedés után 28 000 forintot ért.
A hét első felében egyértelműen a részvénypiacokra figyelnek a befektetők, mivel fontos makroadatok csak a hét második felében jelennek meg. Amerikában még mindig az állami mentőöv részletei vannak a középpontban, a legújabb hírek szerint a kormány 700 milliárd dollárt hajlandó áldozni arra, hogy megmentse a pénzügyi szektort. Az elemzők egyelőre kételkednek, hogy ez elég lesz minden megbízhatatlan hitel felvásárlásához, a becslések ugyanis mintegy ezermilliárdos összegről szóltak.
A Fed tegnap este jelentette be, hogy a Goldman Sachs és a Morgan Stanley megkapták az engedélyt, hogy bankholdinggá váljanak. Ezzel a két vállalat könnyebben juthat forráshoz a jegybanktól, cserébe viszont az eddiginél szigorúbb szabályoknak kell megfelelniük.
Ma továbbra is a tengerentúlról érkező vállalati hírekre lesz érdemes figyelni, illetve a befektetők figyelemmel kísérik Jean-Claude Trichet EKB-elnök beszédét, melyben várhatóan a múlt héten kialakult pánikról is szólni fog.
Az olaj ára tovább emelkedett ma reggel egyelőre csak találgatni lehet, meddig tarthat a visszapattanás a múlt héten tapasztalt 90 dollár körüli szintről. Ma délelőtt 105,97 dollárba került egy hordó nyersolaj, ez 1,42 dollárral volt magasabb a pénteki árfolyamnál.
A magyar piac szempontjából fontos a forint árfolyamának alakulása, ma délelőtt kismértékben erősödött a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. A pénteki 239,80 körüli záróérték után ma 239,10 forintot ért egy euró, míg a dollárért 164,02 forintot kellett fizetni. Az amerikai deviza az euróval szemben is jelentősen gyengült, ugyanis a szakemberek attól tartanak, hogy a kormány megmentési terve megdobja majd az államháztartás hiányát. Az euró/dollár árfolyam délelőtt 1,4573-nál állt.
A vezető nyugat-európai indexek is kismértékű gyengüléssel kezdtek, az első néhány óra után a francia CAC 40 0,33 százalékos mínuszban volt, az FTSE 0,51 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg a DAX 0,12 százalékkal gyengült a kereskedés elején.