3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A hosszú hétvége után a magyar részvényeknek hétfőn be kellett pótolniuk azt is, amiről csütörtökön és pénteken lemaradtak, így nem volt meglepő, hogy komoly mínusszal zártak a papírok. A nap vesztese a közel 15 százalékot bukó Mol lett, de az OTP sem lehet büszke 5,5 százalékos esésére. A BUX végül közel 10 százalékkal zárt alacsonyabban, mint múlt szerdán.

A nemzetközi recessziós félelmek miatt a múlt hét második felében jelentősen gyengültek a vezető amerikai, európai és ázsiai részvénypiacok, a Budapesti Értéktőzsde viszont a nemzeti ünnep miatt ebből kimaradt. Éppen ezért számítani lehetett arra, hogy hétfőn megint komoly eséssel nyit majd a pesti tőzsde, ami be is következett. A részvények a nap végéig nem is nagyon tértek magukhoz, bár kismértékben javítani tudtak a nyitáshoz képest.

A BUX index végül 10 751 ponton zárta a hét első napját, ez 9,78 százalékkal volt alacsonyabb, mint a múlt hét szerdán az ünnep előtt tapasztalt szint. A részvényforgalom átlagosnak volt mondható, több mint 25 milliárd forint cserélt gazdát a piacon. A vezető papírok közül a Mol lett a legnagyobb vesztes, a nap végére 14,58 százalékot buktak az olajrészvények, melyek így 8200 forinton álltak délután. Az OTP is nagyot esett a nap elején, majd a kereskedés végére 5,52 százalékos mínuszba kapaszkodott vissza, így 2550 forint lett a hétfői árfolyam. A Merrill Lynch még csütörtökön 4800 forintról 2474 forintra csökkentette a magyar bank célárát, közben az OTP tovább vásárolja saját részvényeit. A Magyar Telekom 6,25 százalékkal lett olcsóbb hétfőn, 525 forintig estek a részvények a piacon.

A gyógyszerrészvények siralmas napon vannak túl, a Richter és az Egis is 10 százalék körül buktak a nap végére. Az Egis 10 százalékos esés után 9000 forintot ért délután, míg a Richter 11,48 százalékos zuhanása 24 300 forintos árat eredményezett.

A magyar piac szempontjából a legfontosabb hír az volt, hogy vasárnap bejelentették: hazánk megállapodott az IMF-fel arról, hogy a nemzetközi szervezet hitelt nyújt, hogy kilábaljunk a hitelválságból. A megállapodás részletei egyelőre nem ismertek, a hírek szerint néhány napon belül derül ki, pontosan mennyi pénzt kapunk. Egyesek azonban úgy vélik, hogy akár az Ukrajnának juttatott 16,5 milliárd dollárt is meghaladhatja a magyar segélycsomag.

Az IMF-hitel hírére a forint jól tartotta magát hétfőn, délután 271,50 körül állt az euróval szemben. A dollár árfolyama 218,85 körül állt a tőzsde zárásakor, míg a svájci frankért 188,70 forintot kellett adni a devizapiacon.

A vezető nyugat-európai indexek a nap első felében jelentősen gyengültek, majd délutánra kicsit visszakapaszkodtak, de így is 2-3 százalékkal álltak pénteki értékük alatt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!