A hét elején 24 százalékot veszített az UniCredit a milánói tőzsdén, a befektetők lassan kezdik elveszíteni bizalmukat a bank iránt. Egy mai hír szerint 2,3 milliárd euró értékű kötvénykibocsátásból jutna levegőhöz az olasz pénzintézet, kérdés azonban, hogy lesz-e vevő a kötvényekre. A spanyol Banco Santander máris jelezte, hogy érdeklődik a vállalat kelet-európai részlegei iránt.
A befektetők bizalma azért rendült meg, mert a hét elején három nap alatt 24 százalékkal esett az UniCredit-papírok értéke a tőzsdén, a pletykák szerint az európai bankok egy része már nem is hajlandó üzletet kötni az olaszokkal. A cég szerdán közleményt adott ki, melyben azt írták, hogy néhány kintlevőség értékesítéséből akarnak pénzhez jutni, ugyanakkor cáfolták, hogy tulajdonrészt adnának el, illetve azt is, hogy a vállalat vezetője lemondott volna.
A bank részvényei a tegnapi kereskedés második felében visszapattantak a mélypontról, miután az olasz tőzsdén is betiltották a short-eladásokat a bankpapírokkal. Tegnap délutánig 7,7 százalékkal drágultak a papírok, melyek délelőtt még tízéves mélyponton álltak, ma pedig a nap első felében 5,3 százalékot javított az UniCredit a tőzsdén.
A spanyol El Economista című gazdasági napilap mai száma szerint a Banco Santander bankcsoport érdeklődik az UniCredit kelet-európai üzletei iránt. Az olasz cég jelenleg működésének negyedét bonyolítja a régióban, Magyarország mellett Lengyelországban és Horvátországban is jelen van.
Az UniCredit egyik vezetője csütörtökön jelentette be, hogy a vállalat 2,3 milliárd eurós kötvénykibocsátásból akar pénzhez jutni. A kötvényeket elsősorban kisbefektetőknek értékesítik 2011 januári lejárattal, fix és változó kamatozással. Kérdés persze, hogy az utóbbi napok pletykái után lesz-e még vevő a papírokra.
Az UniCredit helyzete azért sajátos, mert bár a székhelye Olaszországban van, de működésének nagy részét külföldön bonyolítja. Éppen ezért az elemzők attól tartanak, hogy az olasz kormány nem fogja megmenteni a bankot a csődtől, ezért elképzelhető, hogy európai összefogásra lesz szükség, ha valóban bajba kerül a cég.