3p

Habár az egyre kedvezőbb hozamok már egyértelműen mutatják a tőkepiacok stabilizálódásának jeleit, a kisbefektetők még nem indultak el tömegesen befektetési alap jegyeket vásárolni - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) csütörtökön megjelent beszámolójában.

Habár az egyre kedvezőbb hozamok már egyértelműen mutatják a tőkepiacok stabilizálódásának jeleit, a kisbefektetők még nem indultak el tömegesen befektetési alap jegyeket vásárolni - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) csütörtökön megjelent beszámolójában.

A piaci teljesítmények több mint 37 milliárd forinttal növelték májusban a BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok vagyonát, ezzel szemben összesen csaknem 33 milliárd forintot vontak ki az alapokból a befektetők. Összességében a hazai befektetési alapokban kezelt vagyon májusban 0,2%-kal nőtt, a hónap végén 2.484 milliárd forintot tett ki.

„A magas kamatkörnyezet még nem kedvez a befektetési alapoknak, de az már látszik, hogy a nehezén túl vagyunk, és ha maradnak a jó hozamok, az előbb-utóbb beindítja a tőkeáramlást is az alapok felé”- emelte ki Temmel András, a BAMOSZ főtitkára.

A kisebb alapkategóriák növekedtek májusban a leggyorsabban, sőt a származtatott és az egyéb kategóriák esetében már új befektetések is megjelentek. A vegyes alapok vagyona 2007 vége óta először nőtt, 1,1%-kal, és május végén 95 milliárd forint volt.

A nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok hozama 24 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát, mégis összesen 15 milliárd forint tőkekivonás történt az alapokból. A befektetők a részvényalapokat sem kímélték, mintegy 2,3 milliárd forinttal csökkentették befektetéseiket, miközben a piaci teljesítmények – a mind a hazai, mind a nemzetközi részvénypiacokon tovább tartó felívelés következtében – több mint 12 milliárd forinttal növelték a vagyont. Leggyorsabban ismét a hazai tiszta részvény alapok vagyona nőtt, ezeket az ázsiai részvényalapok követték.

A pénzpiaci alapok vagyona 0,2 %-kal nőtt a hónap során, a 2,2 milliárd forint tőkekivonás ellenére, míg a hozamok 3,8 milliárd forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén 939 milliárd forintot tett ki. A hozamokat májusban is csökkentette az erősödő forint, aminek következtében az euró, de különösen a dollár alapú pénzpiaci alapok vagyona forintban jelentősen visszaesett. A hagyományos pénzpiaci alapok viszont az áprilisi friss tőke dupláját, 5,4 milliárd forint új tőkét tudtak vonzani. A hónapban csak a hazai likviditási alapokból vontak ki tőkét, a hazai pénzpiaci alapok mellett elsősorban az euró övezeti alapok tudtak jelentős új tőkét vonzani, így leggyorsabban ezek vagyona nőtt, míg a forint erősödése miatt a dollár és egyéb nemzetközi pénzpiaci alapok vagyona (forintban) csökkent.


Lelassult az ingatlanalapok vagyonának csökkenése is, 3,5%-os csökkenés után összvagyonuk a hónap végén 273 milliárd forint volt. A 90 forgalmazási napos visszaváltási időszakot alkalmazó nyíltvégű alapok április elejétől kezdték kifizetni a korábban leadott visszaváltási megbízásokat, és a májusban tapasztalt visszaváltások már jelentősen elmaradtak az egy hónappal korábbitól. A visszaváltások hatoda még a tavalyi év végén leadott megbízások realizálódása, további több mint felét pedig januárban adták le. A visszaváltások üteme jelentősen lassult áprilishoz képest – míg április végén és május elején még jellemzően 4 milliárd forint körülii volt a heti visszaváltás, a hónap végére ez már 3 milliárd forintra csökkent.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!