6p

Bár a januári lendület némileg csökkent, februárban így is kiugró, az előző év végihez hasonló mértékű friss tőke érkezett az alapokba. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) legfrissebb, februári jelentése szerint az 53 milliárd forint friss tőkebeáramlás nagyrészt ismét a lakossági befektetőknek volt köszönhető, akik az intézményi befektetők átmeneti szerényebb aktivitása ellenére is kitartottak. Érkezett azért másfél milliárd forint az intézményi alapokba is.

"A múlt hónapban is folytatódott a nagyarányú tőkebeáramlás az alapokba, ehhez a kamatcsökkentések mellett az alapok közelmúltbeli magas hozamai is hozzájárultak" – magyarázza az okokat Temmel András, a BAMOSZ főtitkára. "Bár a januári kiugró szintet nem érte el az újonnan befektetési alapba helyezett tőke mértéke, a befektetői bizalom februárban sem csökkent, így az intézményi befektetők kisebb aktivitása ellenére is egy hónap alatt több mint 50 milliárd forint érkezett az alapokba" – tette hozzá a főtitkár.

A BAMOSZ tagjai által kezelt befektetési alapok februárban összesen közel 53 milliárd forintot vonzottak, amellett vagyonukat a piaci teljesítmények is 8,9 milliárd forinttal növelték. A vegyes, részvény és hosszú kötvény alapokon kívül a többi alaptípusba friss pénzek érkeztek, elsősorban a lakossági befektetők által preferált pénzpiaci, ingatlan és garantált alapokba. Összességében a februári két százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 410 hazai befektetési alapban 3161 milliárd forintot kezeltek.

A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az összvagyon többségét (62,7 százalékát) ezek adják, bár az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon februárban az átlagnál valamivel lassabban, 1,7 százalékkal nőtt. Összesen 28,1 milliárd forint friss tőke érkezett ezekbe az alapokba, a hozam pedig további közel 6 milliárd forinttal növelte a befektetések értékét.



Még nem egyértelmű, hogy valódi trendforduló jön-e, de az elmúlt hónapban a legérdekesebbnek a garantált alapok piaca mutatkozott. Tavaly decemberben egy teljes év csökkenése után már növekedés látszott, és a januári tőkekivonást követően ismét úgy tűnik, a nyilvános garantált alapok visszanyerhetik népszerűségüket. Az alapok vagyona 2,6 százalékkal nőtt, ami elsősorban 9,5 milliárd forint friss tőke hatása. Februárban egy alap járt le, és egy új alap indult - a friss tőke elsősorban e kettő egyenlege, miután a hónapban elindult új garantált alapba 10 milliárd forintot tettek a befektetők. Ugyanakkor pozitív jel az is, hogy a nyíltvégű alapok is összességében mintegy 200 millió forint új befektetést vonzottak, és a piaci teljesítmények is kedvezően alakultak: csaknem 1 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát. A garantált alapok összvagyona a hónap végén 408 milliárd forintra nőtt. (Ezek az adatok még nem tartalmazzák a jegyzés alatt lévő alapok adatait.)

A származtatott alapok után februárban az ingatlanalapok vagyona nőtt a leggyorsabban. Ezek a termékek a hónapban az előző havit is meghaladó, 9,8 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 1,6 milliárd forint hozamot is termeltek. A 21 ingatlanalap vagyona összességében 3,7 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 309 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának tíz százaléka. Friss tőke érkezett a hazai ingatlanalapok alapjaiba is, így ezek vagyona 1,2 százalékkal nőtt a hónapban.

A pénzpiaci alapok ennél valamivel szerényebben bővültek februárban. Összesen 28 milliárd forint friss befektetést vonzottak és 4,8 milliárd forint hozamot termeltek, ez 2,7 százalékos növekedést jelent a vagyonban, amely a hónap végén 1240 milliárd forint volt. A kategória csaknem háromnegyedét adó likviditási alapok vagyona 1,9 százalékkal nőtt míg számuk egy euróövezeti alap beolvadásával 27-re csökkent. A befektetők 12,8 milliárd forintot fektettek be újonnan, míg a likviditási alapok az elmúlt hónapban összesen 3,1 milliárd forintos hozamot hoztak a befektetőknek. A legnépszerűbbek a magyar likviditási, illetve pénzpiaci alapok voltak, de jelentős volt az érdeklődés az euróövezeti, és a dollár pénzpiaci alapok iránt is. (Leggyorsabban a dollár pénzpiaci alapok vagyona nőtt.) A nem forintos likviditási alapokból ezzel szemben februárban pénzt vontak ki a befektetők.

A kötvényalapok közepes hónapot zártak februárban: vagyonuk 2,4 százalékkal nőtt. Ezek a termékek 3,8 milliárd forint friss tőkét vonzottak és 2,8 milliárd forint hozamot értek el.  Közülük a legnépszerűbbek a rövid kötvényalapok ezek vagyona 4,2 százalékkal gyarapodott. (Ez 4,7 milliárd forint friss tőkéből, és mintegy 1,1 milliárd forint hozamból jött össze). A hosszú kötvényalapok vagyona is 0,6 százalékkal nőni tudott, miután 1,7 milliárd forintos teljesítményük mellett csak mintegy 870 millió forint tőkekivonás történt az esetükben. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 279 milliárd forint volt.

A szélesebb gazdasági környezetre kitekintve, az elmúlt időszakot a görög válság hatásai sem kerülték el: ezek egyfelől a tőkepiaci lassulásban jelentkeztek, emellett a részvényalapoknál a januári jelentős tőkebeáramlás után februárban vonták ki a tőkét a befektetők. Az elmúlt hónapban 3,1 milliárd forint vándorolt el ingatlanalapból, míg a piaci teljesítmények további 2,2 milliárd forint veszteséget is okoztak, ennek hatására a vagyon másfél százalékkal csökkent. A részvényalapok száma egy új hazai indexkövető alap indulásával 59-re nőtt, az alapok vagyona a hónap végén 343 milliárd forint volt.

Ezen belül a kategória több mint háromnegyedét kitevő részvénytúlsúlyos alapok vagyona 2,1 százalékkal csökkent: ezekből februárban 2,9 milliárd forint tőkekivonás történt, és 2,8 milliárdos veszteség is keletkezett rajtuk. A tiszta részvényalapok vagyona ezzel szemben 0,4 százalékkal nőtt, miután 270 millió forint távozott ezekből a termékekből. Mintegy 580 millió forint hozam ugyanakkor felhalmozódott rajtuk. Leggyorsabban az észak-amerikai tiszta részvény alapok vagyona nőtt.

Általában jó hónapot zártak a kisebb alapkategóriák is. Kivételnek számítanak a vegyes alapok, ezek vagyona 0,5 százalékkal, 97,5 milliárd forintra csökkent. Összesen mintegy 840 millió forint távozott ezekből a termékekből, míg piaci teljesítményük 330 millió forinttal növelte vagyonukat. A 12 egyéb alap vagyona februárban 2,3 százalékkal, 23 milliárd forintra nőtt. A hónapban 280 millió forintot fektettek be a befektetők ezekbe a termékekbe, amelyek mintegy 230 millió forint hozamot értek el.

A zártkörű értékpapíralapok vagyona fél százalékkal nőtt februárban. Bár a részvénypiaci helyzetnek köszönhetően csak 600 millió forint hozamot termeltek, februárban az új befektetések hatására másfél milliárd forinttal gyarapodtak. Az intézményi alapokon belül februárban a kötvényalapokba érkezett jelentős friss pénz, de a származtatott illetve a pénzpiaci alapok is kedveltek voltak. A hónap végén a zártkörű alapok összvagyona 389 milliárd forint volt, ez az alapok összvagyonának 12 százaléka.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!