3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezermilliárd dollárra emelkedhet jövőre az államháztartás hiánya az Egyesült Államokban, ha a kormány 700 milliárd dolláros mentőakciója megvalósul. 1954 óta nem volt ilyen magas a deficit.

Napok óta arról szólnak a hírek, hogy az amerikai kormány 700 milliárd dollárt szán arra, hogy felvásárolja a bankok megbízhatatlan hiteleit, ezzel megmentse őket a további veszteségektől. A szakemberek attól tartanak, hogy ez a lépés az egekbe emelné az államháztartás hiányát, így csökkenne az amerikai államkötvények iránti kereslet. A terv egyelőre a kongresszus előtt van, a jóváhagyásra várnak.

Az elemzők attól tartanak, hogy a kormány mentőakciója azt eredményezné, hogy az amerikai államadósság elérné a GDP 70 százalékát, akár az 1000 milliárd dollárt is meghaladhatja. Ez pedig azt eredményezné, hogy csökkenne a külföldi befektetők érdeklődése az amerikai államkötvények iránt, pedig a kormány arra számít, hogy a 700 milliárd dollárt is kötvénykibocsátásból fedezi majd.

Az államháztartási hiány jelentős emelkedése a dollárt is gyengítené, ennek első jelei már tegnap megjelentek a devizapiacon. A pénteki 1,4470-ről 1,4827-ig erősödött az euró az amerikai fizetőeszközzel szemben. Ez egy nap alatt a legnagyobb dollárgyengülés az euró 1999-es bevezetése óta.

Paulson ma a szenátus bankbizottsága előtt vázolhatja fel terveit, várhatóan a bizottság támogatását fogja kérni. A pénzügyminiszter azt is szeretné elérni, hogy az eddigi 10 600 milliárd dollárról 11 300 milliárdra emeljék a bankoknak adható állami hitelek mennyiségét. Lényegében ez a 700 milliárd dolláros emelés fedezné a terv költségeit.

Az amerikai állampapírok kamata az utóbbi két kereskedési napon jelentősen emelkedett, miután Paulson közölte, hogy az állam mentené meg a bajba jutott bankokat.

Az elemzők szerint az amerikai tőzsdék tegnapi zuhanása annak volt köszönhető, hogy a befektetők nagyon negatívan reagáltak arra, hogy a kormány a hiány emelésének árán mentené meg a pénzügyi cégeket. A szakemberek attól tartanak, hogy az állampapírok ezentúl nem lesznek olyan vonzók a külföldi befektetők számára, mint korábban.

A 700 milliárd dolláros terv következtében a GDP 70 százaléka fölé nőhetne az államadósság Amerikában, hasonlóra utoljára 1954-ben volt példa, amikor az ország még a második világháború költségei miatt került bajba.

Az elemzők most 500 milliárd dollár körüli államháztartási hiánnyal számolnak 2009-re, de ha megvalósul a kormány terve, akkor a deficit elérheti az 1000 milliárd dollárt is. Ez a GDP 7 százaléka lenne. 1983-ban volt utoljára hasonlóan magas a hiány aránya, akkor a GDP 6 százalékát tette ki elsősorban a hidegháborús költségek miatt.

Egyes elemzők úgy vélik, hogy a bankok megmentése és az amerikai gazdaság folyamatos lassulása 1500 milliárd dollárig is emelheti a hiányt, ez pedig már a GDP 10 százaléka lenne.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!