3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Commerzbank elemzői szerint Q2 ide, vagy oda az ír, a portugál és a spanyol problémák miatt nem valószínű a dollár jelentősebb leértékelődése a közös európai valutával szemben.

EUR/HUF (276,25 - 279,00): Már egy hete nagyjából 275,50 és 278,50 közé ékelődött be a forint. A felerősödő ír finanszírozási kétségek esetén a forint is gyengül az euróval szemben, illetve az euró is veszít az erejéből a dollárhoz képest, míg az európai perifériának nyújtott pénzügyi segítség híre rendszerint az euró, a forint, és a többi térségbeli deviza erősödéséhez vezet. Ez a helyzet ma reggel is, miután Írország beleegyezett, hogy a mai napon megnyitja az ostrom alatt álló pénzintézeteinek könyveit az EU, IMF és ECB delegációja előtt, és ezzel újabb lépés tett egy jelentős segélycsomag jóváhagyásához. A piac határozottan jól fogadta ezeket a híreket, az ázsiai és az európai tőzsdeindexek masszív erősödést mutatnak, az EUR/USD árfolyama 1,36 fölött is tartózkodott, az EUR/HUF 275 alá is erősödött, az ír CDS felár pedig két napja tartja a 520 pont körüli szintet. Az EU-s segélycsomag igénybevétele esetén ideiglenesen további forinterősödésre számíthatunk, de azt is figyelembe kell venni, hogy az ír probléma megoldása után a piac a többi gyenge láncszemre – Portugália, Spanyolország – fog koncentrálni, így tartós ralira nem számíthatunk.

EUR/USD (1,3550 – 1,3700): A gyengébb amerikai adatok az Írország körüli bonyodalmak ellenére megállították a dollár erősödését az euróval szemben. Az októberi amerikai infláció alacsonyabb lett a vártnál, ami ismét felkorbácsolta a dezinflációs félelmeket, és újabb muníciót adtak a QE2 elkötelezett híveinek. Sokkal rosszabbak lettek az amerikai jelzálogpiaci, és lakáspiaci számok is a vártnál. Így a rosszabb adatok valamint az ír fejlemények elegendőek voltak ahhoz, hogy a másfél hete gyengülő euró árfolyamnak végre valamelyest támaszt nyújtsanak, és 1,35 alól 1,36 fölé vitték az EUR/USD kurzusát.

Azonban QE 2.0 ide vagy oda, tekintve az európai fiskális problémákról szóló hírfolyamot, rövid távon inkább az euró van gyengülésre ítélve, mint a dollár.

CHF/HUF (204,75 – 207,75):
Tovább hízott Svájc külkereskedelmi egyenlege október hónapban 2,1 milliárd frank többletet realizált az alpesi ország, a szeptemberi 1,7 milliárd után. A CHF nem erősödött a hírre, talán azért nem, mert még 11-kor érkezik a svájci ZEW-hangulatindex, addig a kivárás lehet a jellemző az EUR/CHF devizapárban. Ma reggel a forint a frankkal szemben is tudott valamennyit erősödni, egy frankért 205-206 körüli forintösszeget kell fizetni.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!