5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Negatívra rontotta Magyarország adósságbesorolásának kilátását a Fitch Ratings - jelentette be a hitelminősítő péntek délután. A hírre a korábban erősödő forinton is löktek egyet lefelé.

Már egyetlen hitelminősítőnél sincs stabil besorolása Magyarországnak, miután péntek délután a Fitch Ratings szakemberei negatívra változtatták kilátásunkat. A három nagy hitelminősítő - a Moody's, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's - közül egyedül a Fitch-nél volt Magyarország kilátása stabil, hiszen június elején a cég szakemberei javították (lásd még: Jó döntést hozott a Fitch - díjazták a magyar erőfeszítéseket). Vagyis nem sokáig, bő öt hónapig voltunk csak stabilan. 

A hitelminősítőknél a kilátásnak annyiban van jelentősége, hogy a negatív kilátás általában egy leminősítést előz meg, az ritka, ha stabil kilátásról egyből leminősítenek. A Fitch esetében az a szerencsénk, hogy még így is maradtunk a korábbi "BBB-" kategóriában, vagyis továbbra is befektetésre javasolják Magyarországot. A baj csak annyi, hogy mostmár mindhárom nagy cégnél negatív a kilátásunk, vagyis még fenygetőbbé vált a leminősítés veszélye. 

Az utóbbi hetekben egyébként a piac folyamatosan Magyarország esetleges leminősítését várta, azonban legkevésbé a Fitch-től számítottunk lépésre. Ugyanis a Moody's és a S&P szakemberei októberben jártak Budapesten, így esetükben volt nagyobb realitása a döntésnek. Náluk viszont eddig is negatív volt a kilátásunk, így egy esetleges rossz megítélés a befektetésre nem ajánlott (bóvli) kategóriát jelentette volna. Könnyen lehet, hogy a minősítők a Fitch mai lépésével kívánták tesztelni egy esetleges leminősítés várható következményeit. 

Nem tetszik a végtörlesztés

"A negatív kilátás elsősorban a gazdasági és fiskális bizonytalanságoknak, illetve a külső növekedési környezet romlásának köszönhető" - írják indoklásukban a Fitch szakemberei. Hozzáteszik: Magyarország kicsi, nyitott és relatíve nagy az államadóssága.

"Emellett a kormányzati intézkedések, mint például a devizahitelek kedvezményes árfolyamon való végtörlesztése csökkentette a külföldi befektetők bizalmát, ami befolyásolja a középtávú növekedési kilátásokat" - mondta a kilátásrontás kapcsán Matteo Napolitano, a Fitch szakembere. 

A további indoklás szerint Magyarország nyitott gazdaságként erősen kitett az eurózóna történéseinek elsősorban nyugat-európai kézben lévő bankszektorán keresztül. Emellett a hitelminősítő közleménye a magas adósságot, a külföldiek magas kötvényállományát és a devizahiteleket emeli ki elsősorban. 

Hazánk kockázatát tovább növeli, hogy jövőre 4,6 milliárd eurónyi, míg 2013-14-ben 5-5,6 milliárd eurónyi adósságot kell megújítanunk elsősorban a 2008-ben felvett IMF-hitel visszafizetése miatt. A Fitch szerint emellett a kormány 1,6 milliárd eurós tartaléka a jegybankban csak mérsékelt puffert biztosít az esetleges finanszírozási kockázatok ellen. 

Azt elismerik a cég elemzői, hogy komoly nagyberuházások vannak készülőben Magyarországon, ugyanakkor hozzáteszik, hogy a kormány gazdaságpolitikája olyan szinten rontotta az üzleti környezetet, hogy félő, a további külföldi vállalatok elhalasztják a végleges döntést, vagy máshol fektetnek be. 

Azt a hitelminősítő is értékeli, hogy egyszeri tételek - döntően a magánnyugdíjpénztári vagyon - miatt idén 3,5 százalékos többlet lehet a költségvetésben, szerintük az év végére 76 százalékra csökken a magyar államadósság a GDP-arányában a tavalyi 80 százalékról. Ugyanakkor 2012-ben a strukturális deficitet 2 százalékkal kellene csökkenteni, hogy a kitűzött 2,5 százalékot elérjük, ez várhatóan nem fog sikerülni. A Fitch szerint 3,3 százalékos hiányt ér el jövőre hazánk. 

"A hiánycél tartása, az egészséges gazdasági növekedéshez való visszatérés, komoly strukturális reformok és a külső adósság jelentős csökkentése a későbbiekben pozitív minősítői lépésekhez vezethetnek Magyarország esetében" - zárul biztatással a Fitch közleménye. 

A kormány azonnal reagált

A Fitch közleményének megjelenésével egyidőben a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) is kiadott egy nyilatkozatot, mely szerint "nem ért egyet a Fitch Ratings Magyarországról készített helyzetelemzésével a kormány". 

"A Fitch Ratings állításával ellentétben Magyarország 2012-ben tartani fogja a 2,5 százalékos költségvetési hiánycélt. Erőfeszítéseinket és elkötelezettségünket az Európai Bizottság is elismerte idei őszi prognózisában" - olvasható az NGM közleményében.

A Fitch Ratings államadósságra vonatkozó állításaival sem ért egyet a kormány. "Magyarország ugyanis mindent megtett és a jövőben is megtesz az államadósság csökkentése érdekében. Ezt bizonyítja, hogy idén már több lépésben, a minősítő által jelzett 4 százalékpontos csökkenésnél nagyobb mértékben mérsékeljük az államadósságot. A kormány álláspontját erősíti meg az Európai Bizottság értékelése is" - áll a minisztérium reakciójában.

A hitelminősítő aggodalmával ellentétben, ami az ország devizakitettségét illeti, a kormány szerint a végtörlesztés csökkenti az ország sérülékenységét és a bankrendszer külső sokkoknak való kitettségét - emeli ki az NGM.

"A kormány biztos abban, hogy a jövő év elején, amikor ismertek lesznek az idei költségvetési egyenlegre és a végtörlesztésre vonatkozó végleges adatok, ezek birtokában a Fitch Ratings is felülvizsgálja jelenlegi, túlzottan pesszimista értékelését, és a jelentése utolsó részében leírt módon véleményét pozitív irányban módosítja" - zárja sorait a minisztérium.

Hamar regenerálódott a forint

A Fitch bejelentése után hirtelen nagyot gyengült a forint: a korábbi 310 alatti szintről hamar 313-ig ugrott az euró jegyzése. Az ijedtség azonban nem tartott sokáig, hat óra után már "csak" 310,64 forintot kellett adni egy euróért. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!