4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Annak ellenére, hogy egyre többet hallani arról, hogy az OPEC csökkenti a kitermelést, az olaj ára decemberi jegyzésre 50 dollárig esett. Az elemzők egy része arra számít, hogy a nemzetközi szervezet döntése sem fogja érdemben befolyásolni az árfolyamot, esetleg néhány napig állhat meg a zuhanás.

A decemberi határidős olaj hordónkénti ára 50 dollárig esett vissza annak ellenére is, hogy pénteken valószínűleg a kitermelés csökkentéséről fog dönteni az OPEC. Sokak szerint a nemzetközi szervezet jelentősen csökkenti majd a napi kitermelést, de ez sem fog hosszútávon segíteni, mivel a várható recesszió miatt a kereslet további jelentős csökkenésére számítanak a szakemberek.

Egyre többet hallani arról, hogy az OPEC várhatóan csökkenti majd kitermelését az olajár zuhanása miatt, azonban a Goldman Sachs éa a Merrill Lynch szakemberei további 44 százalékos esést várnak azok után, hogy júliusi csúcsához képest már több mint 50 százalékkal esett vissza az olaj világpiaci ára. Mindezt azzal magyarázzák, hogy a harmincas évek nagy világválsága óta a legnagyobb recesszió várható a világgazdaságban, ennek köszönhetően pedig tovább eshet a kereslet az olaj iránt.


Az OPEC pénteken tartja következő ülését Bécsben, az árfolyam esése miatt három héttel előrehozták az ülés időpontját. Iráni források szerint az olajexportáló országok akár napi hárommillió hordóval is csökkenthetik a kitermelést, mivel 70-90 dollár között szeretnék tartani az olajárat. Amióta az árfolyam megközelítette a 70 dolláros szintet, többször lehetett hallani arról, hogy az OPEC mesterségesen beavatkozna, hogy magasan tartsa az árat.

Egy felmérés szerint 1993 óta nem nőtt ilyen lassú ütemben az olaj iránti kereslet. Mindez azt mutatja, hogy továbbra is nő a világ olajéhsége, de egyre lassabb ütemben. A nyugati országokban egyre kevesebb nyersanyagot használnak fel, ezt ellensúlyozza Kína és India növekvő éhsége. Közben viszont új mezőket nyitnak szerte a világon Angolától a Mexikói-öbölig mindenütt. Chakib Khelil, az OPEC elnöke vasárnak azt nyilatkozta, hogy a szervezet akár kétmillió hordós termeléscsökkentésről is dönthet pénteken.

"Az OPEC meg akarja előzni az olajár még nagyobb visszaesését, azonban nehéz lesz gátat szabni az árfolyam szabadesésének" - nyilatkozta a Bloombergnek Francisco Blanch, a Merrill londoni nyersanyagelemzője.

Amerikai elemzések szerint a mostani árfolyam mellett Iránnak és Venezuelának komoly gondokkal kell szembenéznie, mivel a két ország bevételeinek több mint felét az olajeladások jelentik. Éppen ezért a két ország szeretné leginkább csökkenteni a kitermelést az OPEC-en belül, különben a költségvetésüket át kell dolgozni.

"Néhány országnak, például Iránnak vagy Venezuelának 80 dollár feletti olajár lenne ideális, míg a szaúdiak maximum 65 dollárig engedhetik csökkenni az árfolyamot. Várhatóan Szaúd-Arábia is a kitermelés csökkentése mellett fog szavazni, mivel szolidaritást vállalnak a többi OPEC-tagországgal" - nyilatkozta Leo Drollas, egy londoni székhelyű tanácsadócég vezetője.

Az ING elemzői úgy vélik, hogy ha jövőre 50 dollár lesz az olaj átlagára, akkor a hat Öböl-ország - Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emirátusok, Kuvait, Omán, Katar és Bahrein - nemzeti összterméke 25 százalékkal fog visszaesni.

Az OPEC jelenleg 28,8 millió hordó olajat termel ki naponta, mostanra szinte minden tagország egyetért a kitermelés csökkentésével, de a csökkentés mértékéről még nem állapodtak meg. A tagállamok olajügyi miniszterei legtöbbször 1-3 millió hordó közötti kitermeléscsökkentést emlegetnek, tehát akár tíz százalékkal is visszaeshet a kitermelés.

Közben a nagy elemzőcégek sorra csökkentik előrejelzésüket az olaj 2009-es átlagárával kapcsolatban. A Credit Suisse már csak 75 dolláros olajra számít, ami 32 százalékkal alacsonyabb az eddiginél, a Deutsche Bank és a BNP Paribas pedig 92,50 dolláros árfolyamot várnak jövőre.

"A negyedik negyedévben 50 dollárig eshet egy hordó olaj ára a világpiacon, ha az OPEC nem tudja valamilyen módon kompenzálni a hitelválság miatt kieső keresletet" - vélekedik Michael Lynch, egy amerikai elemzőcég szakembere.

Legutóbb szeptemberben az OPEC 500 ezer hordós kitermeléscsökkentésről döntött, az elemzők szerint azonban ebből semmi nem valósult meg, mivel szinte minden tagország a kvótánál több nyersanyagot termelt ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!