3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai piacok tegnapi zuhanása után a BUX ma reggel oldalazással nyitott, délelőtt 0,02 százalékkal állt tegnapi értéke alatt a mutató.

A kereskedés első óráiban a BUX index megúszta jelentős esés nélkül, a nap második felében a Lehman Brothers harmadik negyedéves gyorsjelentése és a bank megmentésére irányuló tervek mozgathatják a nemzetközi piacokat. Emellett az olajár lehet ma fontos, miután az OPEC ma reggel bejelentette, hogy 520 ezer hordóval csökkenti a napi kitermelést.

Délelőtt 19 996 ponton állt a BUX, ez 0,02 százalékkal volt alacsonyabb, mint a tegnapi záráskor. A részvényforgalom sem volt kimondottan alacsony, az első néhány órában 2,5 milliárd forint értékben cseréltek gazdát a papírok. A vezető részvények közül a Mol 0,95 százalékkal drágult, 15 900 forinton állt, az OTP viszont 1,2 százalékos esés után 7035 forintot ért. Stagnált délelőtt a Magyar Telekom, a távközlési papírok ugyanúgy 825 forintba kerültek, mint tegnap délután.

Vegyesen kezdtek ma reggel a gyógyszergyártók a tőzsdén: az Egis 0,08 százalékot veszített értékéből, a Richter viszont 0,65 százalékkal többet ért, mint tegnap délután.

Amerikában tegnap jórészt a pénzügyi szektornak volt köszönhető a jelentős mértékű zuhanás, mivel a piacon elterjedtek olyan hírek, hogy a Lehman Brothers csődközelben van. Az elemzők szerint a cégnek ma meg kell nyugtatnia az embereket, hogy van elég likviditása ahhoz, hogy a hitelválság miatti veszteségeit fedezze. Ma reggel azonban további rossz hírek láttak napvilágot: a Korea Development Bank bejelentette, hogy megszakadtak a tárgyalások a Lehmannal a tőkebevonásról.

A tengerentúli piacok zuhanásában jelentős részt vállaltak tegnap az energiacégek is, melyek az olajár újabb esése miatt lettek olcsóbbak. Ma délelőtt kismértékben drágult az olaj, miután bejelentették, hogy az OPEC 520 ezer hordóval csökkenti a napi kitermelést 28,8 millió hordóra. A bejelentés azért nem váltott ki heves reakciót, mert a kitermelési kvóták változatlanok maradtak. Csak annyi történt, hogy az OPEC megállapította, hogy eddig naponta egymillió hordóval több olajat termeltek, mitn amennyi a kvóta, ezt csökkentették most.

Délelőtt 103,73 dollárba került egy hordó nyersanyag a világpiacon, ez 47 centtel volt magasabb a tegnapi árfolyamnál. Délután jelenik meg az olajkészletek múlt heti alakulása, mely jelentősen befolyásolhatja a nyersanyag árát.

A vezető nyugat-európai indexek vegyesen kezdték a mai napot reggel: a francia CAC 40 index 0,37 százalékos pluszban volt délelőtt, az FTSE viszont 0,29 százalékkal gyengült, a DAX pedig 0,2 százalékkal esett vissza.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!