Az első negyedévben 90 banknál fedeztek fel finanszírozási nehézségeket a szakemberek, ez emelkedett 117-re az év második három hónapjában. A pénzügyi felügyelet által biztosított mintegy 8500 pénzintézet profitja 86 százalékkal esett vissza a tavalyi év hasonló időszakához képest a hitelválság és a lakások elértéktelenedése miatt.
A Federal Deposite Insurance Corp. (FDIC) közlése szerint utoljára 2003 közepén volt ennyire magas a veszélyeztetett bankok száma az Egyesült Államokban. A felügyelet fő tevékenységként az amerikai pénzintézeteket biztosítja csőd ellen, hogy a betétesek megkaphassák pénzüket. A második negyedéves kimutatás szerint a 8500 bank profitja 5 milliárd dollár volt, 2007 második negyedévében ugyanez még 36,8 milliárdot tett ki. A 8500 pénzügyi cég összesen 50,2 milliárd dollárnyi tartalékot képezett, hogy a nem megbízható hitelek miatti veszteségeiket fedezzék.
"Őszintén szólva az adatok lehangolóak" - mondta el sajtótájékoztatóján Sheila Bair, az FDIC vezérigazgatója. Ugyanakkor hozzátette, hogy semmi meglepő nincs a számokban, mivel az ingatlanválság súlyosbodása, a gazdaság lassulása és a pénzügyi szektor problémái okozták a negatív rekordokat.
Bair azt is hozzátette, hogy az amerikai bankok többségének továbbra sem kell tartania likviditási nehézségektől, a pénzintézetek 98 százaléka elegendő tőkével rendelkezik, hogy megoldja a problémákat.
A bajbajutott bankok kintlevőségei 26 milliárdról 78 milliárdra emelkedtek a második negyedévben, ennek jókora részét az IndyMac csődje jelentette, mely egy maga 32 milliárddal növelte a kintlevőségeket. Bair szerint a hitelválság és a lakáspiaci visszaesés súlyosbodásával egyre több bank kerülhet fel a listára a közeljövőben.
Idén eddig kilenc olyan bank ment csődbe, melyet az FDIC biztosított, 2007-ben az egész évben három csődöt jelentettek be. A pénzügyi felügyelet szerint a pénzügyi piacok válsága várhatóan még jövőre is tartani fog, ezért számítani kell arra, hogy egyre több pénzintézet kerül majd nehéz helyzetbe.
Az eddigi bankcsődöknek köszönhetően az FDIC biztosítási alapja 53 milliárd dollárról 45 milliárd dollárra apadt. A vezérigazgató szerint erre a megoldás, hogy megemelik a bankok által fizetendő biztosítási díjat, így tudják majd újra feltölteni az alapot.