4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A garantált alapok minden befektető vágyát testesítik meg: befektetés a tőke kockáztatása nélkül, mégis népszerű piacokon magas hozam elérésének lehetőségével. Bár a tőkepiaci válság a garantált alapok iránti bizalmat sem kímélte, éppen a nagyobb bizonytalanság miatt lenne érdemes ismét elővenni az ilyen típusú alapokat - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) közleményében.

A garantált alapok minden befektető vágyát testesítik meg: befektetés a tőke kockáztatása nélkül, mégis népszerű piacokon magas hozam elérésének lehetőségével. Bár a tőkepiaci válság a garantált alapok iránti bizalmat sem kímélte, éppen a nagyobb bizonytalanság miatt lenne érdemes ismét elővenni az ilyen típusú alapokat - olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) közleményében.

A tőke-, vagy hozamvédelmet nyújtó garantált alapok nagy előnye, hogy egy meghatározott futamidőre előre meghatározott minimális kifizetést "garantálnak", azaz legalább a tőke visszafizetésére - a tőkepiaci helyzettől függetlenül -, de gyakran egy minimális hozamra is ígéretet tesznek. Emellett különböző tőkepiaci befektetések - részvények, ingatlan- vagy árupiacok - jövőbeli hozamából is részesedést kínálnak, azok veszteségeinek elkerülésével.

forrás: BAMOSZ


Ezek az alapok jellemezően egyrészt alacsony kockázatú, fix kamatozású eszközökbe - bankbetétekbe, állampapírokba -, másrészt valamilyen opciós ügyletbe fektetik a befektetők rájuk bízott pénzét. Mivel az alapok határozott futamidőre szólnak – jellemzően 3-4 évre – a fix kamatozású eszközök (nem csak a betétek) lejáratig tartva árfolyamkockázat-mentesek.

"A jelenlegi bizonytalan tőkepiaci helyzetben a garantált alapok nyújtotta tőkevédelem és a magasabb hozam lehetősége igen vonzó alternatívája lehet a hagyományos befektetéseknek, különösen, hogy a válság hatására bekövetkezett nagy árfolyamesések lehetőséget nyújtanak jó kilátású opciós struktúrák kialakítására" – hangsúlyozza Temmel András, a BAMOSZ főtitkára, és hozzáteszi: "A garantált alapok a tőkevédelem miatt igen alacsony kockázatú befektetési eszközök, és mivel nincs ingyen ebéd, a többlethozam lehetősége ellenére a várható hozamuk hosszútávon – éppen a tőkevédelem költsége miatt - elmarad a magasabb kockázatú alapokétól. A gyenge eredményeket elérő piacok ellen ugyanakkor védelmet biztosítanak, ennek fejében viszont a likviditásuk jellemzően korlátozottabb".

Az első garantált alap 2002-ben jött létre Magyarországon, azóta kiemelkedő népszerűségüket mutatja, hogy idén május végén 166 (ebből 152 nyilvános) garantált alap működött, ezekben összesen több mint 474 milliárd forintot kezeltek, ami a teljes kezelt vagyon csaknem ötöde.

forrás: BAMOSZ


Fix kamatozású eszközökbe jellemzően induláskor az alap tőkéjének 80-90 százalékát fektetik, ez biztosítja általában a lejáratkori tőke- vagy hozamígéretet. Egyszerű példaként, ha az alap induláskori tőkéjének 90 százaléka bankbetétben van, amely évi 6 százalékkal kamatozik, akkor két év elteltével a betéti rész az induláskori tőke 101 százalékát teszi ki, ami biztosítja a tőke megóvására tett ígéretet. Eközben az induló tőke maradék 10-20 százalékát valamilyen opció megvásárlására fordítja az alapkezelő. Ez biztosítja a többlethozam lehetőségét – egy részvénykosár, többféle tőkepiaci index vagy ezek valamilyen csoportosítása időszaki teljesítményéből biztosít részesedést, természetesen csak pozitív irányban.

Az opció értéke a mögöttes piacok teljesítményétől függ, így a többlethozam ezen piacok hatásának megfelelően alakul. A garantált alapok esetében alapvető a jól kialakított opció és a jól megválasztott mögöttes piacok. Az induló tőke 10-20 százalékért vásárolt opció természetesen a portfolió egészére vonatkozik, ez a tőkeáttétel segíti, hogy ha a mögöttes piac a futamidő alatt például 20 százalékot emelkedik, akkor a garantált alap is 20 százalék hozamot érjen el (és ne csak ennek 10-20 százalékát, azaz 2-4 százalékot).


Fontos információ még a hozamkorlát léte – ez az opció költségét csökkentendő maximálja az elérhető hozamot. Ha ez a hozamkorlát például 100 százalék, az azt jelenti, hogy ha a futamidő alatt a mögöttes piac teljesítménye 120 százalék, a garantált alap akkor is csak 100 százalékot fog elérni. Egy másik fontos fogalom a participációs ráta – noha ez jellemzően 100 százalékos esetekben ettől eltérő is lehet. A participációs ráta, vagy teljesítmény-részesedés azt mutatja, hogy az elért mögöttes piaci hozam milyen arányban kerül az alapba. Például 90 százalékos participációs ráta esetén a 20 százalékkal emelkedő mögöttes piac 18 százalékos hozamot jelent az alap befektetőinek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!