3p

Magyarország volt a negyedik legjelentősebb szereplő a kelet-közép-európai kockázati tőke piacon tavaly, az összes régióbeli kockázati- és magántőke befektetés értékének 13 százalékát, mintegy 170 millió eurót fektettek be az országban, ami a 2013-as érték háromszorosa - közölte a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) csütörtökön.

A régión belül Magyarországon növekedett legdinamikusabban a befektetéshez jutó vállalatok száma 2014-ben, az előző évhez képest 32-vel több, összesen 73 vállalkozáshoz érkezett friss tőke. A magyarországi kockázati- és magántőke befektetések GDP-hez viszonyított aránya jelentősen, 0,056 százalékról 0,164 százalékra nőtt 2013 és 2014 között, amely meghaladja a régió 0,104 százalékos átlagát.

A közlemény idézi Zsembery Leventét, a HVCA elnökét, aki kiemelte: tavaly egyszerre volt megfigyelhető a befektetések darabszámának és összértékének emelkedése. Ennek köszönhetően Magyarország a kockázati tőke befektetések száma és volumene alapján egyaránt vezető helyet foglalt el a régióban 2014-ben - mondta.

Hozzátette, hogy tavaly a régión belül Magyarországon nőtt a legerőteljesebben a kockázati tőke befektetések értéke az előző évhez képest: 92 százalékkal, 17 millióról 32 millió euróra, ami azt jelentette, hogy a régióbeli befektetések 33 százaléka Magyarországon valósult meg, amivel az ország változatlanul a régió vezető célországa.

Magyarország 2014-ben a korai fázisú kockázati tőke befektetésben részesülő régióbeli vállalatok számában is vezet, mivel itt 66 társaság kapott finanszírozást, amely a régió összes vállalatának 31 százaléka. Ami a kockázati- és magántőke exitek összértékét illeti, Magyarország egyben a harmadik legjelentősebb piac a régióban, a kilépések régiós összértékének 13 százalékával.

Az Európai Kockázati és Magántőke Egyesület (EVCA) által közzétett legfrissebb adatok szerint 2014-ben rekordszámú, mintegy 290 kelet-közép-európai cég jutott kockázati- és magántőkealapok befektetéséhez a régióban, a befektetések értéke 66 százalékkal haladta meg az előző évi szintet, elérve az 1,3 milliárd eurót. Ez a régióban eddig rögzített második legmagasabb értéknek számít.

Kiemelik, hogy ezzel együtt a frissen gyűjtött tőke értéke 2014-ben több mint megháromszorozódott - elérte az 1,5 milliárd eurót -, míg a befektetésből történő kilépések összértéke 1,3 milliárd euró volt, ami 32 százalékkal haladta meg az előző évi értéket. A tavalyi régiós statisztikai jelentésből származó adatok egyaránt jelentős bővülést mutatnak a kockázati- és magántőke alapok tőkegyűjtése, valamint a befektetései és kiszállásai terén a KKE régióban, a helyi és a regionális befektetési alapok valamint a páneurópai és globális magántőkbe-befektetési csoportok tevékenységének erősödése nyomán. A kivásárlások értéke 2014-ben 120 százalékkal, 935 millió euróra nőtt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!