Várható volt, hogy előbb-utóbb a Morgan Stanleynek is tőkére lesz szüksége a hitelválság következtében elszenvedett veszteségei miatt. A múlt héten még a Wachoviával hozták szóba az amerikai vállalatot, ma délután azonban bejelentették, hogy a japán Mitsubishi UFJ cég vesz 20 százalékos tulajdonrészt benne.
A szerződés anyagi részleteiről egyelőre nem jelentek meg információk, így nem lehet tudni, mennyit fizetnek a japánok a 20 százalékos tulajdonrészért. Ha az üzletet jóváhagyják a két ország hatóságai, akkor határozzák meg a pontos vételárat a Morgan Stanley részvényeinek árfolyama alapján. Ezeket az információkat egy közleményben hozták nyilvánosságra, melyet mindkét cég aláírt, ezzel megerősítve a megállapodás tényét.
A távol-keleti befektetők korábban sem tétlenkedtek az amerikai bankpiacon, több nagy pénzintézetbe is bevásárolták magukat ázsiai befektetési alapok. Legutóbb a Lehman Brothers kapcsán került szóba, hogy koreai kézbe kerülhet, de végül nem tudtak megállapodni, majd a Lehman csődbe ment.
A Morgan Stanley tegnap kérte a Fed-et, hogy hagyja jóvá a cég bankholdinggá alakulását, így a jövőben könnyebben juthat állami hitelekhez, cserébe viszont szigorúbb szabályozásra számíthat. Ezzel lényegében megszűntek a klasszikus befektetési bankok Amerikában, a Lehman csődje és a Merrill Lynch felvásárlása után ugyanis már csak a Morgan Stanley és a Goldman Sachs maradtak talpon, ma viszont mindkettő holdinggá alakult.