Nem sikerült megszavaztatni a Bush elnök által is támogatott mentőcsomagot, amelynek hatására pánik tört ki az amerikai piacokon. Másfél órával a zárás előtt a Dow -4,5, míg a Nasdaq és az S&P500 közel 6 százalékot zuhant.
Az európai idő szerint esti órákban szavazott a szenátus az amerikai pénzügyminisztérium, az elnöki adminisztráció és a Fed közös akciójaként kidolgozott 700 milliárd dolláros mentőcsomagjáról. Az akció kapcsán a múlt héten a döntéshozók többször bejelentették, hogy megállapodtak, előbb csütörtök este, majd szombat éjszaka is.
A szenátus azonban az előzetes ígéretek ellenére nem támogatta a mentőcsomagot, amire válaszul a piacok irtózatos esésbe kezdtek. Mélypontján a Dow 700 pont feletti veszteséget is mutatott, melyhez hasonló zuhanás a 2001-es terrortámadás idején volt tapasztalható.
A képviselőház néhány órás vita után szoros, 226-207 szavazati aránnyal döntött úgy, hogy nem fogadja el a pénzügyi mentőöv tervét. A 453 tagú alsóházban 218 igen szavazat kellett volna a javaslat elfogadásához. Elemzők szerint a szoros eredményt, a nem szavazatok nagy arányát az magyarázza, hogy a közvélemény körében nagyon népszerűtlen a hatalmas összegű segélytervről szóló javaslat. A drámai szavazás a nem voksok többsége mellett, 226-207-es állásnál elakadt. A szavazást nyitva tartották a megszabott 15 percen túl is, de a szavazati arány nem változott (a képviselők a szavazás során megváltoztathatják véleményüket, leadott voksukat).
George Bush elnök hétfőn kora reggel sürgette a kongresszus tagjait: minél gyorsabban hagyják jóvá a hét végén véglegesített 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomagot. A kormányzat tagjai állítólag a szavazás alatt is telefonáltak a kongresszusba, hogy meggyőzzék a habozó képviselőket.
A CNN elemzői szerint a törvényjavaslatról jelenlegi formájában nem lehet újra szavazni, esetleg módosított formában újra beterjesztik. A képviselőház vezetői állítólag azonnal hozzáfogtak annak áttekintéséhez, mit lehet tenni a kezdeményezés elfogadtatása érdekében.
George Bush elnök hétfő reggeli nyilatkozatában azzal sürgette a javaslat elfogadását: a terv erős jelzés a világpiacoknak arról, hogy Washington komolyan gondolja az amerikai pénzügyi rendszer stabilitásának és a beléje vetett bizalomnak a helyreállítását. Ben Bernanke, a Fed elnöke azt mondta, a mentőcsomag helyre fogja állítani a hitelpiacon a bizalmat és a hitelek áramlása újra megindul.
Az mindenesetre borítékolható, hogy a short tilalom ellenére a következő napokban az eladók fognak dominálni, és amíg nem sikerül megnyugtató megoldást találni a bankrendszer stabilizálására, addig számottevő emelkedésre a tőzsdéken nem lehet számítani.