3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Elindult kedd reggel a közös cseh-szlovák-magyar árampiac, a villamosenergia-börzéken a három ország kereskedői és termelői egységesen, határok nélkül kereskedhetnek a villamos energiával - közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.

Az együttműködés jelentősen javíthatja Magyarország és a régió ellátásbiztonságát, és kedvezőbb piacra jutási lehetőséget kínálhat a hazai erőműveknek. A piac-összekapcsolás emellett elengedhetetlen feltétele az egységes európai villamosenergia-piac 2014-es létrehozásának.

A Mavir közleménye szerint a három közép-európai ország rendszerirányítói és szervezett villamosenergia-piacokat működtető társaságai már további országokkal is tárgyalnak a közös árampiachoz való csatlakozásról. Az egyeztetéseket elsőként Lengyelországgal és Romániával kezdték meg - olvasható a Mavir közleményében.

A piacok összekapcsolása a határkeresztező kapacitások jobb kihasználását és a napi export-import lehetőségek megkönnyítését teszi lehetővé. A három összekapcsolt piac együtt olyan mértéket képvisel, ami az összekapcsolt szervezett piacokon megnövekedett ellátásbiztonságot, nagyobb likviditást és - ebből következően - kisebb áringadozást eredményez - olvasható a projektben résztvevők közös sajtóközleményében.

A közlemény emlékeztet, hogy a cseh, szlovák és magyar villamosenergia-tőzsdék, rendszerirányítók és nemzeti energiaszabályozó hatóságok által 2011. május 30-án aláírt kölcsönös szándéknyilatkozatot követően a projektet az egyes nemzeti villamosenergia-tőzsdék (OTE, OKTE és HUPX) és átviteli rendszerirányítók (CEPS, SEPS és MAVIR) - a minisztériumok és a nemzeti regulátorok (ERU, URSO és MEH) által nyújtott intézményi támogatás segítségével - dolgozták ki.

Az összekapcsolással bevezették a határkeresztező kapacitások implicit allokációját, amely a közép-nyugat-európai (CWE) régióban használatos algoritmussal kompatibilis áralapú piac-összekapcsolási mechanizmust alkalmaz, valamint a felek készen állnak arra, hogy - az egységes európai villamosenergia-piac megteremtése felé tett következő lépésként - bevezessék a közép-kelet-európai (CEE) és az északnyugat-európai (NWE) régiók közös, áramlásalapú piac-összekapcsolását.

A HUPX honlapján olvasható ismertető szerint az összekapcsolt cseh-szlovák-magyar villamosenergia-piac elérhetősége mindazon piaci szereplőknek biztosított, amelyek már tagok valamelyik érintett áramtőzsdén. A legfontosabb változást az jelenti, hogy az érintett határkeresztező kapacitások kezelése implicit módon történik a villamos energia kereskedelmével együtt - szemben az eddigi kétlépcsős, explicit eljárással -, így nem kell külön kapacitás-aukción beszerezni azokat. Ez a kapacitások optimálisabb kihasználását segíti elő, ami egyben nagyobb határkeresztező forgalmat is indukálhat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!