2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai fizetőeszköz átlépte az 1,5-ös lélektani határt az euróval szemben - egyre többen aggódnak egy dollárkrízis miatt.

Az amerikai gazdaságnak nem megy rózsásan, így a FED szorgosan vágja a kamatot, tegnapi és korábbi adatok azt mutatták viszont, hogy az európai gazdaságoknak nem megy olyan rosszul (IFO) és az infláció is egyre nagyobb veszély a galoppozó nyersanyagárak mellett. Ez az ECB-t vissza fogja tartani a kamatok csökkentésétől, legalább is addig, amig érezhető jele nem lesz: vagy az infláció lassulásának vagy a gazdaság lassulásának. Mindez azt vonja maga után, hogy a kamatspread (USD-ben eladósodni és EUR-ban kihelyezni) továbbra is megmarad, sőt esetleg tovább nőhet.

Előfordulhat, hogy az USA beleragad egy, Japánban bekövetekezett alvókorszakba, amikor lassú a növekedés, DE közepesen magas az infláció? Az amerikai fogyasztók (tegnap láttuk) továbbra is igen pesszimisták, aki itt fogyaszt az egyre inkább a korábbi emerging-market országok...
Most ki is az emerging-market?

Az USD pedig "túl van tulajdonolva", azaz mindenkinek van, ha kell ha nem. Ebben vannak a nemesfémek elszámolva, olaj, sok minden. Ez a nemzetközi elszámolási eszköz, mely egyre kevesebbet ér. Mindenki szabadul tőle, ahogy elkészítette az elszámolást. Mi lesz vele?

Kinek kell majd dollár alapú eszköz, amikor a 2 éves hozamok 2 százalék alatt és az 5 évesek 2,8 százalékon vannak? Az infláció meg 3 százalék legalább (persze nem a hivatalos). Azaz még ha be is fektetjük a pénzünket, akkor is VESZÍT az értékéből, nem is beszélve amit az árfolyamon elszenvedünk. Emelnie kell majd a FED-nek a kamaton, vagy legalább is elérnie, hogy legalább a hosszú lejáratokon legyen egy kis prémium?

Mi lesz ha az OPEC bejelenti, hogy nem USD-ben, hanem egy USD/EUR kosárral szemben? Kinek kell majd a zöldhasú akkor? Túl sok van belőle.

És végül egy chart, a JPM legújabb elemzéséből, mely megmutatja, hogy mennyire nyakik ül az USA az adósságban a GDP-hez képest. Mindez pont akkor, amikor az ország az utóbbi évtizedek legnagyobb gazdasági válsága felé tart, és lehet egy olyan balos elnöke lesz, aki emellett is tovább fog költekezni... .

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!