Az amerikai gazdaságnak nem megy rózsásan, így a FED szorgosan vágja a kamatot, tegnapi és korábbi adatok azt mutatták viszont, hogy az európai gazdaságoknak nem megy olyan rosszul (IFO) és az infláció is egyre nagyobb veszély a galoppozó nyersanyagárak mellett. Ez az ECB-t vissza fogja tartani a kamatok csökkentésétől, legalább is addig, amig érezhető jele nem lesz: vagy az infláció lassulásának vagy a gazdaság lassulásának. Mindez azt vonja maga után, hogy a kamatspread (USD-ben eladósodni és EUR-ban kihelyezni) továbbra is megmarad, sőt esetleg tovább nőhet.
Előfordulhat, hogy az USA beleragad egy, Japánban bekövetekezett alvókorszakba, amikor lassú a növekedés, DE közepesen magas az infláció? Az amerikai fogyasztók (tegnap láttuk) továbbra is igen pesszimisták, aki itt fogyaszt az egyre inkább a korábbi emerging-market országok...
Most ki is az emerging-market?
Az USD pedig "túl van tulajdonolva", azaz mindenkinek van, ha kell ha nem. Ebben vannak a nemesfémek elszámolva, olaj, sok minden. Ez a nemzetközi elszámolási eszköz, mely egyre kevesebbet ér. Mindenki szabadul tőle, ahogy elkészítette az elszámolást. Mi lesz vele?
Kinek kell majd dollár alapú eszköz, amikor a 2 éves hozamok 2 százalék alatt és az 5 évesek 2,8 százalékon vannak? Az infláció meg 3 százalék legalább (persze nem a hivatalos). Azaz még ha be is fektetjük a pénzünket, akkor is VESZÍT az értékéből, nem is beszélve amit az árfolyamon elszenvedünk. Emelnie kell majd a FED-nek a kamaton, vagy legalább is elérnie, hogy legalább a hosszú lejáratokon legyen egy kis prémium?
Mi lesz ha az OPEC bejelenti, hogy nem USD-ben, hanem egy USD/EUR kosárral szemben? Kinek kell majd a zöldhasú akkor? Túl sok van belőle.
És végül egy chart, a JPM legújabb elemzéséből, mely megmutatja, hogy mennyire nyakik ül az USA az adósságban a GDP-hez képest. Mindez pont akkor, amikor az ország az utóbbi évtizedek legnagyobb gazdasági válsága felé tart, és lehet egy olyan balos elnöke lesz, aki emellett is tovább fog költekezni... .