Mfor.hu: Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezetője az mfor.hu-nak adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy az OTP Ingatlanpont még hosszú ideig ellesz a banki ingatlanokkal, a szabad piacon nem lesznek túl aktívak. Egyetért ezzel?
Kosztolánczy György: Az OTP Ingatlanpont több lábon áll, de a stratégiai célkitűzése az, hogy a szabad piacon érjen el sikereket. Piacvezetőkké szeretnénk válni az ingatlanközvetítésben, és ebben sokat segít nekünk az, hogy olyan eszközökkel is rendelkezünk, amelyekkel más hálózatok nem, hiszen élni tudunk a banki háttérből adódó szinergiákkal. Például kiemelt szerepet szeretnénk ellátni az OTP Bank lakáshiteleinek értékesítésében is a saját értékesítői hálózatunkon keresztül, illetve értékesítjük az OTP Ingatlan által fejlesztett projektek lakásait is. Emellett küldetésünk, hogy kedvező és hatékony megoldást nyújtsunk azoknak a hiteladósoknak, akik számára ingatlanuk eladása jelentheti a kiutat kötelezettségeik teljesítésére. Összefoglalva: a bank által biztosított portfóliónak köszönhetően gyakorlatilag a nagy hálózatok között sikerült elindulnunk az egyébként nehéz piacon. A háttérnek és a bevállalt kizárólagos koncepciónak köszönhetően pedig szépen haladunk előre, három év múlva piacvezetők szeretnénk lenni.
Három év múlva mekkora tranzakciószámmal lennének elégedettek?
K.Gy.: Az éves forgalomtól és a versenytársak erejétől függ az egyes piaci szereplők által generált tranzakciószám. Mi magunk speciális stratégiával, valamint a szabadpiacon való dinamikus növekedéssel és kizárólagos portfólióval teszünk céljainkért. Ha a mai piacot vizsgálnánk, akkor ahhoz, hogy valamely hálózat stabilan piacvezető legyen, évi 8-10 ezer tranzakció szükséges.
Mekkora most a piaci megbízások aránya?
K.Gy.: Immáron 3200 felett van az aktív állományunk, ennek több mint a felét már a piaci megbízások teszik ki. Az év végére pedig portfóliónk 4-5 ezerre nőhet, alapvetően a piaci megbízásoknak köszönhetően. Fontos látni, hogy ezen számok azért erősek, mert mi csakis kizárólagos szerződésekkel dolgozunk.
Említette, hogy olyan eszközökkel rendelkeznek, amelyekkel mások nem. Mit ért ezalatt?
K.Gy.: Óriási előnyünk, hogy jelen vagyunk az OTP Bank közel 400 fiókjában, ezáltal közvetlen hozzáféréssel rendelkezünk a bank közel 4 milliós ügyfélköréhez. Ez a gyakorlatban úgy működik, hogy ha egy ügyfél bemegy a bankfiókba, és azt mondja, hogy szeretne ingatlant eladni, vagy venni, az egy rendszeren keresztül nálunk is megjelenik, és már másnap felvesszük vele a kapcsolatot. Ezen túl húsz irodát nyitottunk meg eddig, további ötre pedig leszerződtünk, így mi leszünk az egyetlen olyan hálózat, amelynek minden megyében lesz irodája, és ez nagyon fontos tényező. Nagy különbség az OTP Ingatlanpont és a franchise rendszerben működő hálózatok között az is, hogy utóbbiak nem egységes rendszerrel dolgoznak, és az egyes partnerek eltérő szaktudással is rendelkeznek. Nálunk viszont nem franchise-partnerek vannak, hanem egy központosított irányítás központosított oktatással és működéssel. Ezáltal állandó és megbízható szakmai színvonalat tudunk képviselni, ami az ügyfelek számára értéket jelent.
Az kiderült, hogy az OTP-fiókokon keresztül eljutnak Önökhöz az ügyfelek, viszont a vevő hogyan ismerheti meg az OTP Ingatlanpont portfólióját?
K.Gy.: A vevőket sok csatornán keresztül érjük el. Rendelkezünk modern technológiai háttérrel működő saját weboldallal, amelyen keresztül portfóliónk elérhető, illetve az összes meghatározó hirdetési weboldalon is megjelennek az ingatlanjaink. Régiós egységeink az adott településeken a helyi sajtót és egyéb marketing felületeket is használnak. Emellett minden ingatlannál saját költségen kitesszük az „eladó” táblát, és az OTP-fiókokban hamarosan elérhetőek lesznek az ingatlanjainkat bemutató kiadványaink.
A banki háttér miatt milyen előnyöket élvezhetnek az ügyfelek?
K.Gy.: Kínálatunkból választó ügyfelek az OTP Bank Nyrt. által biztosított kedvezményes finanszírozási lehetőségre jogosultak, ami akár 75 bázispontos kamatkedvezményt jelent. Fontos szempont az is, hogy – ellentétben a többi hálózattal – nálunk integrált ingatlan- és pénzügyi közvetítői szolgáltatás összpontosul az értékesítőknél. Nálunk elvárás ugyanis, hogy minden értékesítőnk megszerezze a PSZÁF-os képesítést, és letegye a banki termékvizsgát. Ezt más hálózatok azért nem tudják megtenni, mert több bankkal is leszerződtek, és húsz terméket nem ismerhet készségszinten egy értékesítő, akinek elsődleges feladata az ingatlanközvetítés. A mi értékesítőink megkapnak minden szükséges képzést, oktatást, így biztosítjuk az „egyablakos ügyintézést”.
Az nem lehet nehezítő tényező, hogy itt csakis az OTP kínálatából választhatnak az ügyfelek, szemben más franchise rendszerekkel, ahol sokkal szélesebb a hitelek termékpalettája?
K.Gy.: Azt gondolom, hogy ha egy kis, párszázalékos piaci részesedéssel rendelkező bank állna mögöttünk, akkor ez akár problémát is jelenthetne. Viszont az OTP Bank 40 százalékos piaci részesedéssel bír, ráadásul kedvezményt adunk a termékre, így nem gondoljuk, hogy ez hátrány lenne.
Hogy néz ki az OTP Ingatlanpont portfóliója?
K.Gy.: A portfóliónk több mint 50 százaléka immáron piaci ingatlan, és ez az arány egyre bővül. Az ingatlanok másik része a bankcsoport saját tulajdonában áll, ide tartoznak például azok az ingatlanok, amelyek az OTP Ingatlan kivitelezésében vagy beruházásában készültek/készülnek el. De e csoportba tartoznak a bankcsoport korábbi tevékenységéből – például lízing, életjáradék – visszakerült ingatlanok is, illetve azok az ingatlanok, amelyeket a devizahitelesek az együttműködésünkkel értékesítenek a kötelezettségeik teljesítése érdekében.
Albérletek idővel bekerülnek majd a portfólióba, fognak ezekkel is foglalkozni?
K.Gy.: Már most is foglalkozunk velünk.
Ha eladóként keresném fel Önöket, milyen költségekkel kellene számolnom?
K.Gy.: Az OTP Ingatlanpont a piacon megszokott 3-5 százalék plusz áfa jutalékkal dolgozik, ami függ az ingatlan típusától és elhelyezkedésétől, illetve attól, hogy mennyire reális áron kínálják azt, hiszen ezen paraméterek meghatározzák a keresletet.
Hogy látja, a jelenlegi stagnálásból mikor mozdulhat el a piac?
K.Gy.: Az elmúlt évekre jellemző évi 80-90 ezer tranzakció távol áll az ideális állapottól. Az egészséges szint valahol 150-160 ezer között húzódik. Óriási késleltetett kereslet van tehát a piacon, a közvetítést pedig borzasztóan visszafogja a bizonytalanság. Ettől függetlenül azt látjuk, és abban bízunk, hogy az idén már elérhetjük a 100 ezer tranzakciót. A növekedést egyrészt az év eleji végtörlesztés hajtotta, másrészt bizakodók vagyunk azzal kapcsolatban, hogy az állami ösztönzők, például a kamattámogatott lakáshitel, meghozzák a maguk pozitív hatását.
Lát-e esélyt a lakások árának emelkedésére a közeljövőben?
K.Gy.: Amíg 100 ezer alatt marad a tranzakciószám, addig lényegi drágulásra nem lehet számítani. Amennyiben kedvezőbbek lesznek a finanszírozási feltételek, úgy megindul az elhalasztott kereslet aktiválása, ami várhatóan az árak emelkedésében is megmutatkozik majd.
Székely Sarolta
mfor.hu