Már éjszaka rekordszintre emelkedtek a bankközi kamatok világszerte, miután az amerikai kongresszus elutasította a kormány 700 milliárd dolláros mentőcsomagját a bankok megbízhatatlan hiteleinek felvásárlására. A londoni bankközi ráta, a Libor 431 bázisponttal emelkedett ma, a 6,88 százalékos kamatszint minden idők legmagasabbja. Az eurozónában és Ázsiában is rekordszintre ugrottak a kamatok, tehát a kongresszus döntése az egész világgazdaságot sújtja.
A londoni Libor kamat sosem volt ilyen magas, mint most, 6,88 százalékra emelkedett ma - jelentette be a Brit Bankszövetség. Az eurozóna bankközi kamatlába, az Euribor szintén rekordszintre, 5,05 százalékra emelkedett. Mindezek azt jelentik, hogy a kontinens bankjai az eddiginél nehezebben és drágábban jutnak forrásokhoz, a költségek emelkedését pedig valószínűleg az ügyfelekre is ráterhelik.
"A pénzügyi piacok teljesen összeomlottak, a bankközi kölcsönpiacokon szinte nincs is kereskedés. Egyedül a jegybankoktól lehet még forrásokhoz jutni, de a központi intézmények is magasabb kamatot számolnak fel" - nyilatkozta a Bloombergnek Christoph Rieder, a Dresdener Kleinwort frankfurti szakembere.
A bankközi kamatok emelkedését nem csak a kongresszus elutasítása okozta, hanem az is, hogy az elmúlt két napban öt európai bankot kellett állami forrásokból megmenteni. Az ötödik a belga-francia Dexia, mely ma reggel kapott 6,4 milliárd eurós gyorssegélyt. Az európai bankok ma rekordmértékben vettek fel kölcsönöket az Európai Központi Banktól is, majdnem kétszeres túljegyzés volt a délelőtti aukción. Az EKB 11 százalékos kamatra adott pénzt a pénzintézeteknek, ami majdnem hatszorosa az amerikai alapkamatnak. Tegnap este és ma délelőtt összesen 44,4 milliárd eurót helyezett ki a jegybank.
A kéthónapos Libor-kamat is rekordszintre emelkedett ma délelőtt, 5,13 százalékos kamat ellenében hiteleztek egymásnak a bankok. Szingapúrban ma nyolchónapos csúcsra ugrott a bankközi kamat, a háromhónapos kölcsönök esetében 3,9 százalék volt a ráta.