A Budapesti Értéktőzsde mellett a vezető nyugat-európai tőzsdék is jelentős eséssel kezdték a hétfői kereskedést, mivel egyre több vállalat kerül bajba a hitelválság miatt, az autógyárak például sorra állítják le a termelést néhány hétre a kereslethiány miatt. A részvényárak zuhanásának köszönhetően a vezető európai részvényindexek is jelentős mínusszal kezdték a hetet.
A francia CAC 40 index délelőtt 6,03 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg az FTSE közel 5 százalékos esés után 3690 ponton állt a nap első felében. A frankfurti DAX 3,66 százalékkal esett vissza a kereskedés első néhány órájában, 4140 ponton állt a mutató.
Délelőtt a vártnál gyengébb makroadatok jelentek meg a német piacon: az Ifo gazdasági hangulatindex a múlt havi 92,9 pontról 90,2 pontra esett vissza, miközben az elemzők 91 pontos értéket vártak. Az alig 90 pontos érték több mint ötéves mélypontot jelent a német üzleti hangulatban, miután az állampolgárok egyre inkább tartanak a hitelválság következményeitől. A közeljövővel kapcsolatos várakozások is a vártnál jelentősebb romlást mutattak, 86,5 pontról 81,4 pontra csökkentek a gazdasági várakozások a német gazdaság szereplőinek részéről.
A svájci UBS és a német Deutsche Bank árfolyama több mint 8 százalékkal esett vissza a nap első felében, míg a Daimler 13 százalékot veszített azok után, hogy vasárnap egy lapban olyan hírek jelentek meg, hogy öt hétre le kell állítani a cég gyárait. A Deutsche Postbank 18 százalékkal lett olcsóbb, miután a legnagyobb német kereskedelmi bank jelentős veszteségekről számolt be a harmadik negyedévet illetően.
A Royal Bank of Scotland árfolyama 6,4 százalékkal esett vissza a londoni tőzsdén, a Financial Times hétfői cikke szerint ugyanis a vállalat 4-5 milliárd font körüli veszteség leírására fog kényszerülni az idei év második felében. A lap nem nevezte meg az információ forrását, az RBS szóvivője pedig nem kívánta kommentálni a pletykát.