2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ázsiai piacok reggeli bukása után nem volt meglepő, hogy Európában is jelentős gyengüléssel indították a napot a vezető részvényindexek. A mutatók délelőtt 3 és 6 százalék közötti mínuszban voltak, főleg a várható recesszió és a gyenge vállalati eredmények miatt estek vissza a részvényárak. Európában egyre több autógyár kénytelen ideiglenesen leállítani a termelést a kereslethiány miatt.

A Budapesti Értéktőzsde mellett a vezető nyugat-európai tőzsdék is jelentős eséssel kezdték a hétfői kereskedést, mivel egyre több vállalat kerül bajba a hitelválság miatt, az autógyárak például sorra állítják le a termelést néhány hétre a kereslethiány miatt. A részvényárak zuhanásának köszönhetően a vezető európai részvényindexek is jelentős mínusszal kezdték a hetet.

A francia CAC 40 index délelőtt 6,03 százalékkal állt pénteki értéke alatt, míg az FTSE közel 5 százalékos esés után 3690 ponton állt a nap első felében. A frankfurti DAX 3,66 százalékkal esett vissza a kereskedés első néhány órájában, 4140 ponton állt a mutató.


Délelőtt a vártnál gyengébb makroadatok jelentek meg a német piacon: az Ifo gazdasági hangulatindex a múlt havi 92,9 pontról 90,2 pontra esett vissza, miközben az elemzők 91 pontos értéket vártak. Az alig 90 pontos érték több mint ötéves mélypontot jelent a német üzleti hangulatban, miután az állampolgárok egyre inkább tartanak a hitelválság következményeitől. A közeljövővel kapcsolatos várakozások is a vártnál jelentősebb romlást mutattak, 86,5 pontról 81,4 pontra csökkentek a gazdasági várakozások a német gazdaság szereplőinek részéről.

A svájci UBS és a német Deutsche Bank árfolyama több mint 8 százalékkal esett vissza a nap első felében, míg a Daimler 13 százalékot veszített azok után, hogy vasárnap egy lapban olyan hírek jelentek meg, hogy öt hétre le kell állítani a cég gyárait. A Deutsche Postbank 18 százalékkal lett olcsóbb, miután a legnagyobb német kereskedelmi bank jelentős veszteségekről számolt be a harmadik negyedévet illetően.

A Royal Bank of Scotland árfolyama 6,4 százalékkal esett vissza a londoni tőzsdén, a Financial Times hétfői cikke szerint ugyanis a vállalat 4-5 milliárd font körüli veszteség leírására fog kényszerülni az idei év második felében. A lap nem nevezte meg az információ forrását, az RBS szóvivője pedig nem kívánta kommentálni a pletykát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!