A várakozások többségét alulmúlta a Mol teljesítménye a harmadik negyedévben, a magyar energiacég több mint öt év után produkált ismét veszteséges negyedévet. Pedig az árbevétel 43 százalékkal emelkedett 2007 hasonló időszakához képest, de az eredmény a készletek elértéktelenedése és a forint gyengülése miatt visszaesett. A nettó eredmény 0,3 milliárd forint veszteséget mutatott - igaz, az utóbbi napokban néhány elemző már ennél nagyobb veszteséget is el tudott képzelni.
44 százalékkal csökkent a Mol EBITDA-ja a harmadik negyedévben, a tavalyi 134,8 milliárd forint után most 75,2 milliárdot tett ki. Az első három negyedév tekintetében 18 százalékos a csökkenés, az év első felében ugyanis még javuló eredményt mutatott a vállalat. A speciális tételek nélkül számított üzleti eredmény 46 százalékkal csökkent 42,4 milliárd forintot tett ki a tavalyi 78,6 milliárd után. A cég nettó eredménye 0,3 milliárd forint veszteséget mutatott a tavalyi 59,5 milliárdos nyereség után. Az első három negyedév nettó eredménye azonban még így is meghaladja a 2007-es év hasonló időszakában elért számokat.
A gyenge harmadik negyedév elsősorban annak volt köszönhető, hogy az olajár zuhanása miatt a Mol készletei is egyre kevesebbet értek, a forint pedig a negyedév végén gyengülésnek indult a dollárral és az euróval szemben. Hétfőn bejelentették, hogy a horvát INA olajcég rekordveszteséget könyvelhetett el a harmadik negyedévben, ez a Molt is érzékenyen érintette, mivel a cég résztulajdonosa. Emellett a harmadik negyedéves eredményekben jelent meg az Európai Unió által kirótt 5,8 milliárd forintos bírság is, melyet paraffinkartellezésért kapott a magyar cég.
Az opciók átértékelése és a devizaátváltásokból származó veszteség 42 milliárd forint volt az előző három hónapban, a gyengülő hazai makrokörnyezet is negatív hatással volt a vállalat eredményére.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója az eredményekről elmondta: "A Mol harmadik negyedévi teljesítményét jelentős stratégiai lépések és romló makrokörnyezet jellemezte. További lépésekkel erősítettük a horvát olaj- és gázipari vállalattal, az INA-val kötött stratégiai partnerségünket. Az önkéntes nyilvános vételi ajánlat révén az INA legnagyobb részvényesévé váltunk, részesedésünket 47,15%-ra növelve. Folytatjuk a horvát kormánnyal a közös munkát a vállalat jövőbeli fejlesztési és irányítási elképzeléseiről a részvényesi érték növelése érdekében".
A cégvezető hozzátette: a vállalat helyzete stabil a hektikus pénzügyi környezet ellenére is. A Molnak az INA részvények pénzügyi rendezését követően 1,5 Mrd euró hitelkerete és pénzbetéte van, amely megfelelő pénzügyi rugalmasságot biztosít rövid- és középtávon.
A közölt eredmény elvileg negatív hatással lehet a részvények árfolyamára a következő napokban, azonban azt nem szabad elfelejteni, hogy a Mol papírjai a jelenlegi áron nagyon olcsónak számítanak.
A Mol főbb eredményei a harmadik negyedévben:
Forrás: Mol