3p

A végtörlesztési törvényről és ezzel összefüggésben a forintárfolyam-kilátásokról közölt jegyzetet felzárkózó térségi blogjában a Financial Times.

Az írás szerzője, Kester Eddy szerint miután az euró szerdán immár második napja mozgott 300 forint körül, "a magyarok láthatják, milyen árat kell fizetniük azért, hogy a kormány lehetővé tette az ingatlanhitelesek devizaárfolyam-veszteségeinek bizonyos mértékű ráterhelését a bankokra".

Jóllehet, az euróövezeti válság is részben felelős a forint kínlódásáért, "ez azonban nem a teljes sztori". A forint egy hónap alatt 9 százalékot gyengült, a lengyel zloty ugyanakkor 5 százalékot, a cseh korona pedig 2 százalékot - áll a Financial Times internetes kiadásának blogbejegyzésében.

A cikk szerint a végtörlesztési törvény várhatóan nem jelent rendszerszintű kockázatot a magyar bankrendszerre.

Terjedelmes, kommentáló elemeket tartalmazó írást közölt a magyar gazdasági, illetve pénzügyi helyzetről a Financial Times Deutschland. A német üzleti napilapban megjelent, bécsi keltezésű, A magyar populizmus fenyegeti a bankokat című cikkében Christian Höller a bevezetőben emlékeztetett arra, hogy a Moody’s hét magyar pénzintézetet leminősítéssel fenyegetett meg. A lap értékelése szerint ennek hátterében a devizahitelesek végtörlesztésével kapcsolatos új törvény áll.

Az ország most magára haragíthatja a külföldi bankokat és beruházókat - vélekedik a szerző, hozzátéve: a kormány döntései ahhoz vezethetnek, hogy Magyarország elveszti vonzerejét a külföldi beruházók számára.

A devizahitelek végtörlesztésének az osztrák tulajdonú bankokra gyakorolt hatásáról és a hitelminősítői reakciókról írt csütörtöki számában a Die Presse. A konzervatív osztrák napilap pénzügyi rovatában beszámolt arról, hogy a Moody's hitelminősítő intézet leminősítési felülvizsgálat alá vett magyar bankokat, köztük osztrák pénzintézetek leányvállalatait is. Kitért arra is, hogy elemzők a magyarországi események és a romló kelet-európai gazdasági kilátások miatt csökkentették osztrák bankok részvényárfolyamával kapcsolatos várakozásaikat.

A Goldman Sachs az Erste Bank-részvények árfolyamcélját 45-ről 35 euróra csökkentette, egyúttal a Raiffeisen Bank Internationalét 41-ről 34 euróra.

Az elemzők általánosságban bíznak abban, hogy az osztrák bankok megbirkóznak a végtörlesztésekből származó veszteséggel, mert a magyar üzletrész az összes gazdasági eredményüknek viszonylag kis hányadát adja - írta a Die Presse.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!